Προς το περιεχόμενο

Στησιμο για επαγγελματικο home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δικό μου?!?!?! 

 

οχι βρε το δικο σου :) το αρχικο του OP ......με καλυψε ο fabric audio , και διαφορα αλλα που οπως και ειπα εινα μεγαλη κουβεντα......

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω πολυ για της προσβολες σου wyndorf,πιστευα πως αυτα δεν συμβαινουν

εδω μεσα..............αλλα μαλλον εκανα λαθος!!!!

προφανως κανενας δεν ειδε αυτο που εγραψα...... σε προηγουμενο ποστΓια τα plug ins που λες εχω διαφορετικη αποψη,εαν δεν υπηρχαν σπασμενα εγω πιστευω πως το 80% θα πηγαινε σε hardware!!!απλα ολοι εχουν βρει τα σπασμενα και τα κατεβαζουν

Πως λοιπον ειναι δυνατον να μιλαω για κατι παρανομο???οταν δεν με ξερεις καν και βγαινεις και με προσβαλεις με το χειροτερο τροπο!!!γιατι???επειδη γινομαι ανταγωνιστικος????ειμαι επαγγελματιας με σπουδες σε μουσικη και ηχοληψια!!!με πτυχια υποτροφειες και βραβεια!!!

Ουτε καν ξερεις τι ηχο βγαζω,στηριζεσαι στα μεσα που εχω,και εδω ερχονται απο την ακρη της αττικης προφανως για καποιο λογο!!!!

Δεν ειναι λοιπον σωστο να προσβαλεις καποιον τον οποιο και δεν ξερεις!

 

Το αν εσυ εχεις ενα στουντιο αξιας 300.000 ευρω και θελεις να εχεις 20 και 30 ευρω την ωρα + το φ.π.α. ειναι δικαιωμα σου!!!

εγω εχω αλλη αποψη για τα πραγματα,και δεν νομιζω πως εξωτερικα hardware αξιας 1500 ευρω το καθε ενα ειναι ερασιτεχνικα!οκ!αν καποιος εχει ενα compressor που κανει 10.000 ευρω και ο πελατης θελει των ηχο του προφανως και δεν θα ερθει σε μενα!!!

 

προτιμο να εχω δουλεια με λιγα χρηματα,παρα να εχω μια δουλεια ανα μηνα με πολλα χρηματα!!!

και δεν εκανα διαφημιση ειπα το σκεπτικο μου στο συμφορουμιτη,αν ηθελα η θελω να κανω θα εβαζα στην κεντρικη του noiz η σε αλλες μουσικες σελιδες!!!

και θα παρουδιαζα το χωρο μου και θα ελεγα οτι ειχα να πω!!!!

 

Δεν νομιζω πως εχω να αποδειξω κατι,γνωμες ζητησα και αντα αυτου ελαβα προσβολες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι επαγγελαματιας με σπουδες περγαμηνες και ρεστα και θεωρεις την τιμη που λες οχι προσβλητικη για τον κλαδο γενικα? τι λες τωρα...... θες να λεγεσαι επαγγελματιας και ρωτας αυτα που ρωτας για μηχανακια χωρις καν να εχεις ασχοληθει με τον χωρο σου.....λες την φραση "επαγγελματικο home studio" , κατι απο την φυση του αντιφατικο και μετα μου λες οτι σε προσβαλα? συγγνωμη κιολας φιλε μου αν πειραχτηκες αλλα δεν αλλαζω θεση σε αυτα που ειπα, ισα ισα με αυτα που λες περι βραβειων και λοιπα το κανει ακομα χειροτερο.....για σκεψου το λιγο.......

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για της προσβολες σου wyndorf,πιστευα πως αυτα δεν συμβαινουν

εδω μεσα..............αλλα μαλλον εκανα λαθος!!!!

προφανως κανενας δεν ειδε αυτο που εγραψα...... σε προηγουμενο ποστΓια τα plug ins που λες εχω διαφορετικη αποψη,εαν δεν υπηρχαν σπασμενα εγω πιστευω πως το 80% θα πηγαινε σε hardware!!!απλα ολοι εχουν βρει τα σπασμενα και τα κατεβαζουν

Πως λοιπον ειναι δυνατον να μιλαω για κατι παρανομο???οταν δεν με ξερεις καν και βγαινεις και με προσβαλεις με το χειροτερο τροπο!!!γιατι???επειδη γινομαι ανταγωνιστικος????ειμαι επαγγελματιας με σπουδες σε μουσικη και ηχοληψια!!!με πτυχια υποτροφειες και βραβεια!!!

Ουτε καν ξερεις τι ηχο βγαζω,στηριζεσαι στα μεσα που εχω,και εδω ερχονται απο την ακρη της αττικης προφανως για καποιο λογο!!!!

Δεν ειναι λοιπον σωστο να προσβαλεις καποιον τον οποιο και δεν ξερεις!

 

Το αν εσυ εχεις ενα στουντιο αξιας 300.000 ευρω και θελεις να εχεις 20 και 30 ευρω την ωρα + το φ.π.α. ειναι δικαιωμα σου!!!

εγω εχω αλλη αποψη για τα πραγματα,και δεν νομιζω πως εξωτερικα hardware αξιας 1500 ευρω το καθε ενα ειναι ερασιτεχνικα!οκ!αν καποιος εχει ενα compressor που κανει 10.000 ευρω και ο πελατης θελει των ηχο του προφανως και δεν θα ερθει σε μενα!!!

 

προτιμο να εχω δουλεια με λιγα χρηματα,παρα να εχω μια δουλεια ανα μηνα με πολλα χρηματα!!!

και δεν εκανα διαφημιση ειπα το σκεπτικο μου στο συμφορουμιτη,αν ηθελα η θελω να κανω θα εβαζα στην κεντρικη του noiz η σε αλλες μουσικες σελιδες!!!

και θα παρουδιαζα το χωρο μου και θα ελεγα οτι ειχα να πω!!!!

 

Δεν νομιζω πως εχω να αποδειξω κατι,γνωμες ζητησα και αντα αυτου ελαβα προσβολες!!!!

 

Προσωπικα δεν αμφισβητω τις ικανοτητες σου, αλλα μεσα στις γνωμες που ζητησες θα πρεπει να αναλογιστεις και το επιπροσθετο κοστος που αναφερθηκε σε περιπτωση που θες να καλεισαι επαγγελματιας στον χωρο των ηχογραφησεων, αυτο σημαινει αποδοση ΦΠΑ, και υπαρξη προσωπικης η αλλης μορφης εταιρειας. Οπως ολες οι δουλειες ετσι και αυτη φορολογειται αρα η αυξηση στο κοστος της υπηρεσιας ειναι αναπαντεχο κακο.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι επαγγελαματιας με σπουδες περγαμηνες και ρεστα και θεωρεις την τιμη που λες οχι προσβλητικη για τον κλαδο γενικα? τι λες τωρα...... θες να λεγεσαι επαγγελματιας και ρωτας αυτα που ρωτας για μηχανακια χωρις καν να εχεις ασχοληθει με τον χωρο σου.....λες την φραση "επαγγελματικο home studio" , κατι απο την φυση του αντιφατικο και μετα μου λες οτι σε προσβαλα? συγγνωμη κιολας φιλε μου αν πειραχτηκες αλλα δεν αλλαζω θεση σε αυτα που ειπα, ισα ισα με αυτα που λες περι βραβειων και λοιπα το κανει ακομα χειροτερο.....για σκεψου το λιγο.......

 

Ακουσε wyndorf ειμαστε στην ιδια ακριβως ηλικια!!ειμαι απο 16 χεονων στα στουντιο μεσα!!ξερω τι ειναι καλο και τι ειναι κακο!!εγραψα για να παρω γνωμες και ανταλλαγη αποψεων,αυτο δεν νομιζω πως ειναι κακο,δεν με κανει ερασιτεχνη!!

Το οτι γραφω home studio ηθελα απλα να δειξω οτι δεν θα νοικιασο εναν αλλο χωρο.

Και δεν το ειπα αυτο γιατι ηδη ηταν πολυ μεγαλο,πιστευα οτι πανω στην κουβεντα θα το ελεγα!!!

Με προσεβαλες στο οτι τα παιρνω μαυρα!!!και αν για σενα αυτο δεν αλλαζει ειναι δικαιωμα σου!!αντε ομως να σε πιστεψει καποιος που ξερει οτι δεν με ξερεις καν!!!

Οσο αναφορα το ποσο που λες,ναι ειναι προσβλητικο,ομως καπως πρεπει να ζησω δεν νομιζεις???και γι αυτο ξεκιναω απο το χωρο μου!!να μην εχω διπλα παγια σε ρευματα ενοικια κ.λ.π.

Δυστηχως η αγορα επεσε......πιστεψε με οσο καλο στουντιο και να εχεις θα ειναι ελαχιστοι αυτοι που θα ερθουν,το βλεπω απο το στουντιο που συνεργαζομαι!!!

και επειδη δεν ξερω τι γνωμη μπορει να εχεις για μενα σε πληροφορο οτι παντα λεω καλυτερα να γραφουμε στο μεγαλο παρα σε μενα,αλλα ξερεις τι γινεται??δεν θελουν!!!!

 

Πρεπει να σκεφτεις κατι πολυ απλο..........καποιος ο οποιος ειναι διατεθειμενος να δωσει μεχρι 8 ευρω την ωρα,δεν θα ερθει ποτε στο στουντιο σου,σκεψου το απλα.....εχεις μια παραγωγη με κλασσικη ορχηστρα αλλα δεν εχεις λεφτα!!!οι επιλογες που εχεις ειναι η να την γραψεις με vst η καθολου!!!ειναι ακριβως το ιδιο που λεω πιο πανω,ναι δεν θα εχει ιδια ποιοτητα αλλα τι να γινει???

ετσι λοιπον αυτος που θα ερθει σε μενα δεν προκειται ποτε να ερθει σε σενα και το αντιστροφο!!!

Αν δεν υπηρχα και υπηρχες μονο εσυ???πολυ απλα θα αγοραζε με ενα 800αρι τα παντα και θα το εκανε οπως μπορουσε,οπως ακριβως το κανουνε παρα πολυ σημερα ακομα και με καρτες του 50αρικου!!!

Οπως λοιπον ειπα και στο προηγουμενο ποστ προτιμο να εχω δουλεια με αυτα τα λεφτα παρα με πιο πολλα και ελαχιστη!!

Παιρνουν στο σττουντιο και ζητανε σποτ με 10 ευρω το ξερεις??με συνθεση μιξη ηχογραφηση και εκφωνητη!!και ζητανε καλυτερη τιμη απο 10 ευρω!!σε επαγγελματικο στουντιο οπως το δικο σου!!!ζητανε ενορχηστρωση δικων τους τραγουδιων με 40 ευρω με ηχογραφησει και ζωντανους μουσικους!!τι συμπερασμα βγαζεις λοιπον??

Οποτε οτι γνωμη εχεις για μενα καλως την εχεις αλλα και γω δεν την αλλαζω γιατι πρεπει να ζησω!!!

και ναι κανω και ιδιαιτερα θεωριας με 5 ευρω και κιθαρας με 10!!και στο ξαναλεω ολοι αυτοι δεν θα πηγαιναν σε ωδειο να δωσουν 20 και 25 ευρω την ωρα!η θα μαθαιναν απο το διαδικτυο η απο κανενα φιλο τους!δεν τους νοιαζει να γινουν professional!!!

 

Και κατι τελευταιο σαν συμβουλη αν την θες...............σημερα θα ζησει εκεινος οχι που εχει χρημα αλλα αυτος που μπορει να προσαρμοστει πιο ευκολα στης συνθηκες που υπαρχουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν αμφισβητω τις ικανοτητες σου, αλλα μεσα στις γνωμες που ζητησες θα πρεπει να αναλογιστεις και το επιπροσθετο κοστος που αναφερθηκε σε περιπτωση που θες να καλεισαι επαγγελματιας στον χωρο των ηχογραφησεων, αυτο σημαινει αποδοση ΦΠΑ, και υπαρξη προσωπικης η αλλης μορφης εταιρειας. Οπως ολες οι δουλειες ετσι και αυτη φορολογειται αρα η αυξηση στο κοστος της υπηρεσιας ειναι αναπαντεχο κακο.

 

Νικος

 

Το ξερω νικο,και το εχω κανει ηδη!δεν αλαζει κατι!!ας σκεφτουμε πως αρκετος κοσμος πια δουλευει με 3,5 ευρω την ωρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας η σκεψη μου ειναι οτι απο live οργανα θα γραφω μεχρι και 2 καναλια!

εκτος απο τα ηλεκτρονικα ντραμς που θελω αν υπαρχει η δυνατοτητα να τα γραφω ξεχωριστα 8 καναλια.

 

τα ηλεκτρόνικα drums δεν αποτελούν "live" όργανο με την έννοια των mic inputs που θα χρειαστείς.

 

γράφεις με midi και είσαι κομπλε.

 

σχετικά με την τελευταια σου πρόταση τί εννοεις? θες 8 mic inputs? εγω φίλε μου στη θέση σου θα πήγαινα ή σε metric halo (αλλα δεν έχεις mac) ή σε universal audio.

 

επειδή λες για "επαγγελματικό home studio" πιστευω ότι ενα πολυ καλό interface θα σε καλύψει σε όλα και με ενα interface τετοιας κλάσης δε νομίζω να έχεις μετά αναγκη για περαιτέρω προενισχύσεις, καθώς για αυτό που θες imho θα ήταν υπερβολή τα πολλά λεφτα σε hardare.

 

επίσης τα λεφτά τις προενίσχυσης θα τα έδινα σε monitor.

 

ΞΑΝΑΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ...είπες "επαγγελματικό home studio". Άρα θες πολύ καλό interface, πολύ καλα studio monitor και επίσης αναλογα μικρόφωνα όχι όμως και neuman των 2.500 ευρω.

 

Συγκρινεις ενα eq που κανει 1.500 με αυτα των plug ins?δεν νομιζω........

 

Εγω θα σου θέσω την ερωτηση αλλιως. Για την δουλειά που θες να κάνεις πιστεύεις αξίζει ότι ένα EQ των 1500 σε hardware όταν μπορείς να έχεις το "ίδιο" σε plugin με λιγότερο από το 1/3 των χρημάτων του hardware?

 

@wyndorf

 

φίλε μου έχεις τα δικια σου, καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. από την άλλη όμως θα σου θυμήσω εποχές που θα στουντιο χρεωναν αναλογες με τις σημερινες τιμές και οι δουλειες που καναν ηταν απαραδεκτες.

 

η αλήθεια είναι κάπου στη μέση βασικα. δηλαδή ο george321 θελει να ξεκινήσει κάτι σε πολύ πιο ανταγωνιστική τιμή από εσένα και ίσως μαυρα αν κ δεν το αναφέρει αυτό πουθενα όπότε δεν παίρνω και θέση σχετικά με τη νομιμότητα.

 

απτην αλλη αυτός που είναι να έρθει σε σενα κ έχει συγκεκριμένο budget θα έρθει σε σενα. εγω πχ που δεν έχω γιατί να μην έχω τη δυνατότητα να πάω στον george321 ή σε κάποιον αναλογο?

 

επίσης σχετικά με την νομιμοτητα των στουντιο...μη μου πειτε ότι κόβετε κ αποδείξεις...εκει που μπορείτε όποτε μπορείτε ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΕ. 12 χρόνια παω σε στουντιο δεν έχω παρει ΠΟΤΕ μια απόδειξη.

 

ΟΚ είστε νομιμοι πληρωνετε τεβε κλπ αλλα μην το παίζετε νόμιμες αθωες περιστερες. ξέρουμε τί γίνεται.

 

για να μην παρεξηγηθω δεν αποτελει προσωπικη επιθεση αλλά είναι απλα η πραγματικότητα που συνανταω από το 1998 περίπου.

 

 

ειμαι επαγγελματιας με σπουδες σε μουσικη και ηχοληψια!!!με πτυχια υποτροφειες και βραβεια!!!

 

ρε man σορρυ κιόλάς, αφου έχεις τόσα προσόντα τι δουλειά έχεις να ρωτάς σε μουσικό φορουμ που οι περισσότεροι εδω μέσα είναι χομπίστες?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω νικο,και το εχω κανει ηδη!δεν αλαζει κατι!!ας σκεφτουμε πως αρκετος κοσμος πια δουλευει με 3,5 ευρω την ωρα!!

 

Οπως ολα τα προιοντα, ετσι και η ηχογραφηση ακολουθει τους νομους της αγορας (προσφορα και ζητηση). Απο τη στιγμη που η συγκριση τιμων γινεται σε ομοιο τροπο (επιπροσθετο ΦΠΑ) τοτε μιλαμε για υγιη και θεμιτο ανταγωνισμο, απλα τοτε συνηθως η ποιοτητα της υπηρεσιας καθοριζεται απο την τιμη, κατι που εχει σταματησει να συμβαινει στον κλαδο μας με την επικρατηση της τεχνολογιας, πολλοι λιγοι θα ξοδεψουν παραπανω χρηματα για αναλογικο-hardware εξοπλισμο (δεν ενοοω μονο κονσολες) μιας και τα αποτελεσματα ειναι σχεδον ομοια με τη χρηση νεας τεχνολογιας.

 

Απλα ειναι συνηθες το φαινομενο να γινεται συγκριση (δεν αναφερομαι σε εσενα) οι μπαντες να θεωρουν ακριβο ενα νομιμο στουντιο που φορολογειται και παρεχει μια ολοκληρωμενη υπηρεσια σε συγκριση με εναν ερασιτεχνη που θα προσφερθει να κανει κατι με μικρο αντιτοιμο η ακομη και δωρεαν. Η αγορα ειναι ελευθερη και εχουν δικαιωμα επιλογης, απλα δεν μπορουν να συγκριθουν αυτα τα δυο διοτι το ενα ειναι προιον και το αλλο ειναι εξυπηρετηση-μη φορολογημενη συναλλαγη.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης σχετικά με την νομιμοτητα των στουντιο...μη μου πειτε ότι κόβετε κ αποδείξεις...εκει που μπορείτε όποτε μπορείτε ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΕ. 12 χρόνια παω σε στουντιο δεν έχω παρει ΠΟΤΕ μια απόδειξη.

 

 

για να μην παρεξηγηθω δεν αποτελει προσωπικη επιθεση αλλά είναι απλα η πραγματικότητα που συνανταω από το 1998 περίπου.

 

 

Υπαρχουν πολλα στουντιο τα οποια δεν ειναι δηλωμενα ως επιχειρησεις αλλα ειναι προσωπικοι χωροι, οποτε εξ'ορισμου δεν μπορουν να κοψουν αποδειξη, ετσι τα εσοδα τους ειναι μαυρα

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες συγνώμη κιόλας που επεμβαίνω καθότι είμαι χομπίστας και δεν ξέρω και πολλά απ το χώρο σας........

Μόνο εδώ μέσα απ όσους γράφουν σε τούτο το φόρουμ ,υπάρχουν καμιά 10αριά στούντιο επαγγελματικά απ όσο λέτε. Τα οποία αφορούν ποιόν? Τις μπάντες που προσπαθούν μήπως και βγάλουν κανά σιντι? Σε ποιά εταιρεία? Με τι αμοιβή ? και ποιός θα πληρώσει το στούντιο ? Την έκδοση του σιντι? Τι πωλήσεις θα έχει αυτό το προιόν?

 

Μιλάμε έχει πλημμυρίσει η αγορά ακόμη και από πετυχημένους επαγγελματίες του λαικού-ποπ με εκδόσεις σιντι μέσω εφημερίδων . Μιλάμε για αρχεία MP3-4ή κι εγώ δεν ξέρω πως τα λέτε σε ποιότητα για κλάματα σε σχέση με τις εποχές του βινυλίου. Μιλάμε για μια αγορά που έχει κατακλυστεί από σπιτικές παραγωγές ερασιτεχνών που έχουν τη δυνατότητα να κοντράρουν στα ίσα τις δημιουργίες επαγγελματιών μουσικών με το τρόπο που ευτελίστηκε συνολικά η αγορά και ο τρόπος λειτουργίας της.

 

Πριν 3 μέρες συνταξίδευα με πρώην συμμαθητή μου ναυπηγό στο Νεώριο Σύρου ,είναι απλήρωτος 1 χρόνο .

Πριν ένα μήνα συμμαθητής μου Πολιτικός μηχανικός ,άνεργος 3 χρόνια μου έδειξε έντυπη πρόταση εργασίας από κατασκευαστική με 450 Ε καθαρές αποδοχές το μήνα .

Τι 8 και 18 και 108 Ε λέμε ? Ζούγκλα είμαστε .

 

Όταν ο κάθε πικραμένος σαν εμένα έχει τη δυνατότητα να γράψει σπίτι του ικανοποιητικά ,μάλλον πρέπει να δείτε πως μπορείτε να εκμεταλευτείτε τις αδυναμίες μου πχ στη μίξη και το μάστερινγκ και να με προσεταιριστείτε με προσιτές τιμές ,καθότι η περισσότεροι από εσάς αποκλείεται να βρείτε το Νταλάρα και άλλους 5-10 για πελάτη ώστε να κάνετε τις υπερπαραγωγές που μπορείτε και συγχρόνως να πληρωθείτε σύμφωνα με την αξία και τα μέσα που έχετε .

Αυτά κατά την άποψη ενός χομπίστα,εντελώς φιλικά μαζί με τις καλημέρες μου. ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου