Προς το περιεχόμενο

Η Ενάτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αργήσει για το ραντεβού μου – αλλά δεν με ένοιαζε. Καθόλου. Όταν τελείωσε η μετάδοση ήμουν σαν μουδιασμένος, σαν να ξυπνούσα από νάρκωση. Σιγά σιγά συνήλθα, επέστρεψα και κατάλαβα. Ήταν ένα ξέσπασμα και μία λύτρωση μετά από μέρες, μήνες μιζέριας. Λουτρό της ψυχής, ανανέωση ζωής, ανάσα.

 

Αχ, μουσική, μουσική – πώς κουτσαίνουν οι άλλες τέχνες μπροστά σου. Ποιος πίνακας μπορεί να σε ταξιδέψει έτσι, ποιο βιβλίο να σε λυτρώσει; Μόνον εσύ είσαι μαγεία και έκσταση. Ακούω την «Τέχνη της Φούγκας» του Μπαχ και τακτοποιώ γεωμετρικά την ψυχή μου. Ακούω το «Πρελούδιο και τον θάνατο της Ιζόλδης» του αντιπαθέστατου Βάγκνερ και μυούμαι ξανά, από την αρχή, στον απόλυτο έρωτα. Και σε όλη μου τη ζωή, ο ταπεινός και βαθύτατος Σούμπερτ μου κρατάει το χέρι.

Έχω λίγο καιρό σε τούτο δω το φόρουμ αλλά το παραπάνω είναι σίγουρα ό,τι πιο όμορφο έχω διαβάσει...

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι δικά σου λόγια ή όχι.Έδωσες το στίγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 στο ποστ.

Αλλα γιατι "αντιπαθεστατος" ο Βαγκνερ?

 

Αντιπαθέστατος για τις αντισημιτικές του απόψεις. Φέτος δεν είναι στην μόδα να είσαι αντισημίτης και έτσι γίνεσαι αντιπαθέστατος. Φέτος η μόδα λέει να μισούμε τους άραβες.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιξετε την 9η αναποδα εμπεριεχει κρυφα μηνυματα για το τελος της Ε.Ε και της Κυπρου. DIEDWSTE TWRA.

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Όχι. Θα πάρουμε φόρα και θα τους κλάσουμε τα πρύδια (των Ευρωπαίων).

 

 

Ανέκαθεν με ενοχλούσε ο όρος «Ευρωπαίοι» όταν γίνονται αναφορές στους Εταίρους μας.

 

Αν δηλαδή αυτοί είναι οι Ευρωπαίοι, εμείς τι είμαστε; Μογγολοτάταροι;  :)

 

@fenderiarhs Έπαιξα ανάποδα την 9η και ακούστηκε... Μαρινέλλα  :o Είναι ανησυχητικό;  ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@fenderiarhs Έπαιξα ανάποδα την 9η και ακούστηκε... Μαρινέλλα  :o Είναι ανησυχητικό;   ;D

 

   

Αν το ακούσεις άλλη μια φορά θα διαπιστώσεις πως είναι Πάριος και τότε θάναι αργά για να ανησυχείς.

Κύριοι λαμβάνω τη κονσέρβα τούτη ινα απαλλάξω το σεπτό τούτο πόρδουμ εκ του Ροσκομπέους του τρίτου του χορδοσφίχτη δια να μην προσελκύει ανήλικα τέκνα εις την ακρόαση Πάριου . 8)

 

Και τώρα πάμε όλοι μαζί το Να παίκει του τρανζίστορ τ' αμερικλάνικα

                                    κι εσύ γυρνάς στους δρόμους

                                    με το τρακτέρ στους ώμους

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέκαθεν με ενοχλούσε ο όρος «Ευρωπαίοι» όταν γίνονται αναφορές στους Εταίρους μας.

Αν δηλαδή αυτοί είναι οι Ευρωπαίοι, εμείς τι είμαστε; Μογγολοτάταροι;  :)

 

Α, συνήρθες.. :) :) :)

 

@fenderiarhs Έπαιξα ανάποδα την 9η και ακούστηκε... Μαρινέλλα  :o Είναι ανησυχητικό;   ;D

 

Όλοι ξέρουμε ότι παίζοντας ανάποδα Μαρινέλλα, ακούγεται Καζαντζίδης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιξετε την 9η αναποδα εμπεριεχει κρυφα μηνυματα για το τελος της Ε.Ε και της Κυπρου. DIEDWSTE TWRA.

 

Αυτό υπάρχει καταγεγραμμένο ιστορικα.

 

Ο Γκουσταβ Μάλλερ, ειχε βρεθεί στον ταφο του Μπετόβεν για να τον τιμήσει. Ηταν λίγο πριν τη δύση του ήλιου, οπότε εφυγαν και οι τελευταιοι συγγενείς απο τους γύρω τάφους.

 

Μολις εμεινε μονος του ο Μάλλερ (ισχυριζεται πως), αρχισε να ακουει μια παραξενη μελωδία μεσα απο τον τάφο του Μπετοβεν. Παράξενη αλλά και γνωστή συνάμμα. Συγκράτησε στο νου του την μελωδια και πηγε σπιτι του όπου την κατεγραψε σε ενα παλιο κομματι χαρτί. Αφου τη μελετούσε για πολύ καιρό, βρήκε το μυστικό της παραξενης αυτής μελωδίας.

 

Ήταν η 9η Συμφωνια, αλλά ανάποδα.

 

Περιπλανήθηκε σε όλη την Ευρώπη ψαχνοντας μια απαντηση. Γιατι απο τον τάφο του Μπετοβεν ακουγεται ανάποδα η 9η?

 

Η απαντηση δόθηκε απο εναν ταπεινο οργανιστα στο Αββαείο του Γουεστμινστερ, που του είπε: Μην ανησυχειτε κύριε Μάλλερ. Απλά ο κύριος Μπετόβεν.....αποσυνθέτει ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά μετά γιατί δεν ακούστηκαν και οι λοιπές συμφωνίες με αντίστροφη σειρά; Και τα άλλα έργα; Κάπου μπάζει η ιστορία σου φίλος...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορια αναφερει τα λίγα λεπτα που βρεθηκε εκει ο Μαλλερ. Πιθανως αργότερα να παιχτηκαν και τα υπόλοιπα έργα.

 

Και επιτέλους πρεπει να παψει η αμφισβήτηση στην wikipedia >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου