Προς το περιεχόμενο

2 νέα τραγούδια από Eggxis


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σας παραθέτω προς κριτική τα 2 πρώτα μας κομμάτια σε μορφή demo,τα οποία και στάλθηκαν στην επιτροπή του Schoolwave 2013.Χωρίς καμία διάθεση εύρεσης ''ελαφρυντικών'',σας ενημερώνω ότι είναι η πρώτη μας προσπάθεια σύνθεσης και παρουσίασης υλικού.Όποιος έχει το χρόνο και τη διάθεση,ας ακούσει και ας γράψει 2 λόγια για την προσπάθειά μας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

https://soundcloud.com/eggxis

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Και τα δύο κομμάτια μου άρεσαν.

 

Ας κάνω και μια μίνι κριτική.  ;)

Το Inertia μου άρεσε συνολικά. Ιδιαίτερα μου άρεσε το break που κάνετε σε ένα σημείο με το μπάσο και στη συνέχεια μπαίνει το σόλο.

Αυτό που πιστεύω θέλει δουλίτσα, είναι τα φωνητικά. Σε κάποια σημεία ψιλοφαλτσάρει. Επίσης λίγο προσοχή θέλει και η προφορά.

 

Για το Stray Man τώρα.

Το εισαγωγικό riff είναι υπέροχο (maidenιζει κάπως ε;  ;) ). Όταν όμως μπαίνουν τα λόγια, η αλλαγή στον ήχο της κιθάρας εμένα προσωπικά δε μου κολλάει. Θα προτιμούσα κάτι πιο δυνατό σε παραμόρφωση και ίσως παιγμένο διαφορετικά.

Αυτά όμως γούστα είναι. Άμα αρέσει σε σας εμένα μου περισσεύει.  :)

Για τα φωνητικά ισχύουν οι ίδιες "ενστάσεις" με προηγουμένως.

 

Και πάλι πολλά μπράβο για την προσπάθειά σας!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Και τα δύο κομμάτια μου άρεσαν.

 

Το Inertia μου άρεσε συνολικά. .

Αυτό που πιστεύω θέλει δουλίτσα, είναι τα φωνητικά. Σε κάποια σημεία ψιλοφαλτσάρει. Επίσης λίγο προσοχή θέλει και η προφορά.

 

+1  

δουλειά θέλει παιδιά, μια χαρά κατά τα αλλά!  περιμένουμε και άλλα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασίλη συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Και τα δύο κομμάτια μου άρεσαν.

 

Ας κάνω και μια μίνι κριτική.  ;)

Το Inertia μου άρεσε συνολικά. Ιδιαίτερα μου άρεσε το break που κάνετε σε ένα σημείο με το μπάσο και στη συνέχεια μπαίνει το σόλο.

Αυτό που πιστεύω θέλει δουλίτσα, είναι τα φωνητικά. Σε κάποια σημεία ψιλοφαλτσάρει. Επίσης λίγο προσοχή θέλει και η προφορά.

 

Για το Stray Man τώρα.

Το εισαγωγικό riff είναι υπέροχο (maidenιζει κάπως ε;  ;) ). Όταν όμως μπαίνουν τα λόγια, η αλλαγή στον ήχο της κιθάρας εμένα προσωπικά δε μου κολλάει. Θα προτιμούσα κάτι πιο δυνατό σε παραμόρφωση και ίσως παιγμένο διαφορετικά.

Αυτά όμως γούστα είναι. Άμα αρέσει σε σας εμένα μου περισσεύει.  :)

Για τα φωνητικά ισχύουν οι ίδιες "ενστάσεις" με προηγουμένως.

 

Και πάλι πολλά μπράβο για την προσπάθειά σας!   :)

Καταρχάς σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη που μπήκες στον κόπο να ακούσεις και να γράψεις 2 λόγια.Τώρα πάμε στις σκέψεις σου.Όσον αφορά τα φωνητικά,ως επί το πλείστον γι'αυτά έχω ακούσει αρνητικά σχόλια.Συμφωνώ μαζί σου 101% για τα φάλτσα,αλλά διατηρώ μια επιφύλαξη για την προφορά.Βέβαια επειδή ξέρω τους στίχους,ίσως να μη μου φαίνεται τρομερά κακή.

Όσον αφορά το Stray Man έχει την ιδιαιτερότητα ότι προσπαθήσαμε να βάλουμε τις επιρροές όλων.Το εισαγωγικό/main riff είναι δικό μου και maidenίζει λόγω των τρίτων που έχω βάλει! ;) Τώρα το ρυθμικό είναι παιγμένο από τον άλλο μας κιθαρίστα,ο οποίος είναι πιο funk/soft rock τύπος και αφήνει τη δική του οπτική.Κι εγώ θα προτιμούσα κάτι με πιο πολύ distortion,αλλά ήμουν μειοψηφία ;)

Το Inertia αποτελεί κατά 80% δική μου σύνθεση,γι'αυτό και διαφέρει πολύ από το Stray Man που γράφτηκε από τον τραγουδιστή μας και τον ρυθμικό κιθαρίστα.Εδώ φαίνονται περισσότερο οι αδυναμίες στα φωνητικά,λόγω της φύσης του κομματιού.

Η δική μου αποτίμηση,όπως και όλων των παιδιών που παίζουμε μαζί,είναι ότι πρέπει να στραφούμε περισσότερο στο είδος του Inertia,καθώς από αυτό πήραμε τα πιο θετικά σχόλια και γιατί το γουστάρουμε και πιο πολύ ως κομμάτι.Όλοι μας θέλουμε βελτίωση εννοείται,οπότε ο καιρός θα δείξει τι θα κάνουμε!Σ'ευχαριστώ και πάλι για την κριτική σου! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1  

δουλειά θέλει παιδιά, μια χαρά κατά τα αλλά!  περιμένουμε και άλλα! ;)

Σ'ευχαριστώ πολύ εκ μέρους όλων,φέτος λόγω Πανελλαδικών δουλέψαμε λίγο λιγότερο απ'ότι θα θέλαμε,από Ιούνιο θα πέσουμε με τα μούτρα στη δουλειά!Σ'ευχαριστώ για το feedback!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Βασίλη, για το Stray Man πιστεύω ότι εάν αντικατασταθούν τα "χαλαρά" σημεία με άλλα riff στο στυλ του intro, θα απογειωθεί το κομμάτι. Δε χάνετε τίποτα να το φέρετε στο στυλ του Inertia. Και άμα δε σας αρέσει, το αφήνετε ως έχει.  ;)

 

Περιμένουμε κι άλλα κομμάτια!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα μόνο τον Αδέσποτο, σόρυ Βασίλη ,αλλά τα γέρικα αυτιά μου δεν αντέχουν το μέταλλο  ;D

Λοιπόν ο Αδέσποτος είναι υπέροχο τραγουδάκι -προσωπικά η εισαγωγική σου κιθάρα αυτή η μειντενίζουσα μου φαίνεται εκτός του κλίματος του τραγουδιού .

Τα φωνητικά θέλουν τη βελτίωση τους και σε προφορά και σε τονισμούς .Βάλτε και κανά μπακ βοκάλι μπρε  ;)

Τα τύμπανα στα ρούλα θέλουν βελτίωση .

Πιστεύω πως αν συνεχίσετε να παίζεται θα το κάνετε όλο και καλύτερο το αποτέλεσμα

Καλή συνέχεια και καλή πρόοδο στο σχολείο και τη μουσική σε όλους σας

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβώς αυτές είναι οι 2 απόψεις που υπάρχουν για το Stray Man.Η μια είναι ότι ο intro riff είναι αταίριαστο και η άλλη ότι το κομμάτι πρέπει να ευθυγραμμιστεί με το intro.Εγώ προσωπικά,έχοντας metal καταβολές υποστηρίζω την 2η άποψη,αλλά όντως,γούστα είναι αυτά!Samy σ'ευχαριστώ πολύ που άκουσες το κομμάτι,υπάρχουν back vocals σε ορισμένα σημεία,αλλά έχουν γίνει από τον τραγουδιστή μας,οπότε ίσως γι'αυτό δε σου έμειναν.Σ'ευχαριστώ επίσης και για τις ευχές σου,ελπίζω σε 2,5 μήνες να επιστρέψουμε δριμύτεροι!! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου