Προς το περιεχόμενο

Ποιο looper για keyboard set-up?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτάω εδω επειδή εσεις οι κιθαρισται τα ξερετε καλυτερα αυτά.

 

Κοιτάζω για καποιο looper, με μεγάλο χρονο ηχογραφησης (οχι δηλαδη 20-30") και με δυνατοτητα import.

 

Εχω βρει μεχρι τώρα τα JamMan και τη σειρά RC.

Το JamMan solo, αν και μου αρεσε, εχει 1 ιn&out.

Το RC3 εχει 2, αλλά ο χρήστης  8) blue, μου ειπε το αινιγματικό "Μην παρεις το RC3" και εφυγε.

 

Το θέλω για να παίζω μαζι του με διαφορα synths μεσα από ενα μικτάκι προς το πετάλι.

Για προσωπική ψυχαγωγία κυρίως και ίσως χρήση σε κάποια λάιβ, αν και όταν.

 

 

Τι να προσέξω, ποιος σας βόλεψε ή οχι εσας κτλ

 

Εχω αποκλεισει τα τριψήφια της RC (300,500,πως τα λενε), λόγω κόστους.

Τα υπολοιπα είναι μεσα στο παιχνιδι, αλλά θα με ενδιέφερε πολυυυ ενα καλό value for money μιας και εσφαξα το πασχα την κοτα με τα χρυσα αυγα...

 

Ευχαριστώ για το χρονο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου.

 

Τα loop station τσιμπάνε λίγο σε τιμή.150-200 ευρο καινούρια απ΄όσο ξέρω κάνε μια έρευνα.

 

Εγώ προσωπικά το κάνω από την πεταλιέρα μου με hold delay.

Απλά ορίζω τον χρόνο με το knob ανά πόσα sec θα κάνει λούπα και όχι με το πάτημα του ποδοδιακόπτη που είναι εύκολο.

 

Με το digital delay της boss μπορείς να κάνεις

 

Mεταχιρεισμένο πρέπει να έχει γύρο στα 70-80 ευρο ρίξε μια ματια,αλλά έχεις και το delay αν σε βολεύει.

 

Καλή έρευνα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν δεν έχεις κάποιο workstation τύπου Fantom-S/X/G για παράδειγμα όπου μπορείς να αναθέσεις audio λούπες στα pads, κοιτάζεις τα παρακάτω.

RC-300

RC-50 μεταχειρισμένη

SPD-SX

SPD-S μεταχειρισμένο

SP-404SX

SP-404 μεταχειρισμένο

Κάποιο άλλο SP-xxx

 

Προσωπικά καθ' ότι παίζω πλήκτρα, το stereo αλλά και το midi είναι το Α και το Ω, θα διάλεγα SP-404SX καθ'ότι είναι μικρό, βολικό και όχι στα πόδια μου.

Μετά θα κοιτούσα τα SPD και RC χωρίς να υστερούν σε λειτουργίες.

 

Το ξέρω ότι οι τιμές που κοστίζουν τα πιό πάνω είναι μεγαλύτερες από αυτές που θα ήθελες να διαθέσεις. Όμως...

 

Διαφορετικά υπάρχει και ο άλλος "φθηνός" τρόπος, ανάλογα την χρήση στο live, ένα μικρό mp3 player με τις λούπες copy X όσες φορές θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα με την σειρά μου οποιοδήποτε από τα διπλά πεταλάκια της Boss (π.χ. το RC-20, ή το RC-20 XL) βρεις σε λογική τιμή, ειχα το RC-20 και ημουν ιδιαίτερα ευτυχής. Τα 2 in είναι απαραιτητα για σενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη, δε θέλω να αναθέσω λούπες από πριν...θέλω να τις γραφω realtime...θελω να παίξω με αυτό τον τρόπο, με ιντριγκάρει ιδιαίτερα, επειδή όπως είπα και στο άλλο θέμα που ειχα ανοιξει, μου αρεσει να δημιουργω on the fly μουσική και όχι να προγραμματίζω, σώζω, import-export, mapping κτλ.

 

Κι εγώ για RC το βλέπω λοιπόν... Αν πληρωθώ ποτέ αυτά που μου χρωστάνε εδώ και 1,5 χρόνο βεβαια ;D Σε αυτή την περίπτωση θα μπορέσω να δώσω το κάτι παραπάνω, για να το ευχαριστηθώ.

 

Νικόλα, ναι ρε συ, το αγαπημένο μου χόμπι με τα συνθς είναι να κουνιουνται οι ήχοι δεξιά κι αριστερά...Οπότε με ενα in-out, θα χασω την ηχητική προσωπικότητα μου :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o.k. κατάλαβα, θες real time.

Είπες RC.... χμμμ, καλό είναι αλλά ξέρω γω, για editing... στα πόδια; Εμένα προσωπικά δεν θα με βόλευε. Τι είμαστε; ο marathon ;D

Για δες τα SP που είναι γι'αυτό το σκοπό, π.χ. SP-404SX που είναι μικρό, έχει και δύο - τρία control για διάφορα εφφέ κλπ, Dj κατάσταση  :)

Άσε που εσύ σαν keyboard-ίστας τι να σου κάνουν τα 3 track του RC. Για παράδειγμα στο SP-404SX αν θες έχεις μέχρι και 10 set των 12 pads με τη μία, 120 ready audio phrases. Άσε που αργότερα αν θες μπορείς να παίξεις 2 set των 60 μέσω Midi, ποτέ δεν ξέρεις.

Και κάτι άλλο βασικό, το έχεις μπροστά σου - πάνω στα keyboards και βλέπεις τι κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφει όμως loop real time? Δε μπορώ να δω το βίντεο τώρα, αργα το βραδυ μονο...Αν εχει αυτη τη λειτουργια, δεν εχω λόγο να απορριψω τις έξτρα δυνατότητες που δίνει..

 

Δε με πειράζουν τα 3 τρακς. Και ενα μου φτανει, αφου εχει overdub. Είμαι καλός στο ρυθμικο παίξιμο (σταθερος εννοω).

 

Δηλαδη θεωρητικά θα μου εκανε το RC-3, αλλά αφου συζητάω για το σεναριο να πληρωθω, προτιμώ να μη φαω τον παρά στη φτήνια, και να αναβαθμίζω αργοτερα. Αλλά και ουτε να πάρω κατι αχρειαστα προχωρημένο για home-entertainment χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν είναι να κάνεις την πλάκα σου, πάρε ένα φθηνό ή και μεταχειρισμένο. Αν είναι για κάτι πιό σοβαρό, έστω και μελλοντικά, πάρε κάτι καλύτερο.

Τέλος πάντων, κοίταξέ το με την ησυχία σου το video, κατέβασε και το manual (σημαντικό) για να έχεις καλύτερη εικόνα. Ότι σε βολεύει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου