Προς το περιεχόμενο

Super Reverb speaker re-cone ή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουδεμια σχεση εχω με τον πωλητη (ντισκλεημερ χαχα) 

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=123978

Υπάρχει κι άλλη μία (επιδημία έπεσε...)

Σεϊμ ντισκλέημερ απλάϊς.

 

Το θέμα είναι:

α) Γιατί να πάρεις όταν ήδη έχεις

β) Αν έχεις να τα πάρεις

γ) Ti reconing έχουν κάνει οι παλιοί ιδιοκτήτες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υπάρχει κι άλλη μία (επιδημία έπεσε...)

Σεϊμ ντισκλέημερ απλάϊς.

 

;D ;D ;D

   

    Το αστείο είναι ότι κάλεσα για μια άλλη αγγελία που αφορούσε άλλα ηχεία  ;D

ώστε να πληροφορηθώ σχετικά με το αποτέλεσμα μετά το reconing..

 

    Συμφωνώ απόλυτα με τα α,β,γ απλά και πάλι υπάρχουν ερωτηματικά..

Τονίζω οτι δεν θέλω να δυσφημίσω την οποιαδήποτε αγγελία που αφορά vintage ηχεία αλλά γιατί κάποιος εφόσον έμεινε ευχαριστημένος με το reconing θέλει να δώσει τελικά τα ηχεία του; Βέβαια θα έλεγε κανείς ότι ο ήχος είναι καθαρά προσωπικό γούστο του καθενός και ενδεχομένως να μην ήταν αυτή η προσδοκία που είχαν...

    Είδατε που έχω καταντήσει; Θέτω ερωτήματα και τα απαντάω μόνος μου ;D ;D . Είναι το παραλήρημα που ανέφερα και στην αρχή  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω οτι καίγεσαι για επισκευή  ;D

Φτιάξε τον υπόλοιπο ενισχυτή και άσε τα μεγάφωνα τελευταία.

Κόλησε τα με την κόλα που είπαμε, αν σε  ενδιαφέρει μπορώ να σου δείξω πως ανεβάζοντας φωτό απο τα δικά μου επισκευασμένα, αν αποφασίσεις να το κάνεις θα χρειαστεί να σταθεροποιήσεις και το υπολοιπο χαρτί του κώνου με κάποιο αραιωμένο βερνίκι.

 

Ολα αυτά θα σου στοιχίσουν ελάχιστα, αν δεν σου κάνουν χώστα για reconing ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω οτι καίγεσαι για επισκευή ..

 

Δεν φαντάζεσαι πόσο φίλε nasokosm! Θα μπορούσα κάλλιστα να ασχοληθώ με τα ηχεία όσο περιμένω να μου έρθουν οι παραγγελίες από Αμερική  ;)

 

αν σε  ενδιαφέρει μπορώ να σου δείξω πως ανεβάζοντας φωτό απο τα δικά μου επισκευασμένα, αν αποφασίσεις να το κάνεις θα χρειαστεί να σταθεροποιήσεις και το υπολοιπο χαρτί του κώνου με κάποιο αραιωμένο βερνίκι.

 

Με ενδιαφέρει φυσικά  :D :D

Αναμένω αναλυτικές οδηγίες με φωτογραφικό υλικό και καθοδήγηση βήμα-βήμα :P

 

Ολα αυτά θα σου στοιχίσουν ελάχιστα, αν δεν σου κάνουν χώστα για reconing

 

Πίστεψε με δεν με χαλάει καθόλου και αν το αποτέλεσμα θα είναι καλό μετά την επισκευή, το ξεχνάω το reconing!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις φωτο έχω το δικό μου alnico 12 ιν. σχισμένο και επισκευασμένο ήδη πολλά χρόνια. Θα κρατήσεις κόντρα με τα δάκτυλα να μην υποχωρήσει και στραβοκολλήσει απο την πίσω μεριά εφ όσον γίνεται στο σημείο που είναι το σχίσιμο.

Θα εφαρμόσεις τη λαστιχόκολλα προσεκτικά ακριβώς πάνω στη σχισμή με μία κινηση

και να προσέξεις να μην σου πέσει πολύ, ίσα να καλύψει τη σχισμή , όταν στεγνώσει θα λεπτύνει αρκετά το ίχνος που θα μείνει.

Κάνε μια δοκιμή σε ένα πρόχειρο χαρτί για να ρίξεις υλικό ώστε να μήν ειναι εντελώς γεμάτο το σωληνάριο, γιατί επειδή κρατάει αέρα μέσα με τη θερμότητα των χεριών το υλικό έχει την τάση να βγαίνει χωρίς καθόλου πίεση και αν τρέξει πολύ θα στα κάνει όλα χάλια ;D

Αφού στεγνώσει καλά 1-2 μέρες δοκίμασε με το δάκτυλο προσεκτικά  τις αντοχές του, προσοχή μην σχιστεί σε κάποιο άλλο σημείο.

Αν έχεις κάνει καλή δουλειά το μεγάφωνο δεν πρέπει να τρίζει καθόλου με το πάίξιμο.

Μπορείς να σταθεροποιήσεις το χαρτί του κώνου αν δείς οτι είναι υπερβολικά μαλακό και κινδυνεύει να ξανασχιστεί, περνώντας όλη την επιφάνεια με ενα βερνίκι απλό τύπου νιτροκυτταρίνης πολύ αραιωμένο ώστε να εισχωρήσει στις ίνες του χαρτιού και να σκληρήνει ελαφρά ιδιαίτερα στα σημεία που έχει ταλαιπωρηθεί και παραμένει τσαλακωμένο.

Αυτό θα σκληρήνει λίγο τον κώνο και φυσικά τον ήχο αλλά άν το χαρτί σου έχει γίνει μαλακό σαν χαρτοπετσέτα χρειάζεται  ;D

Στο δικό μου μεγάφωνο δέν χρειάστηκε να το κάνω

Καλή δουλειά !

DSC_2566.thumb.JPG.bdad9b9f49ed17dd48f1c64f1950291f.JPG

DSC_2567.thumb.JPG.d3dd517eccbd246440eef650c90b4277.JPG

DSC_2568.thumb.JPG.7702921d06b665df95d20c922d59cc88.JPG

DSC_2569.thumb.JPG.9a9df2ec00ffa61fdc786f370c2f7222.JPG

DSC_2571.thumb.JPG.bd8578dbd38f274ae5b08ddc77a588d9.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες! ;D

 

Μέσα στις επόμενες μέρες θα τις εφαρμόσω και ελπίζω τα αποτελέσματα της "εγχείρισης" να είναι θετικά. Απλά ενδέχεται στο ένα από τα ηχεία (η φωτογραφία CTS3) να χρειαστεί και ένα μικρό μπαλωματάκι γιατί έχει σκισίματα σε πολλά σημεία. Εκτός βέβαια αν πιστεύεις ότι με την λαστιχόκολλα θα γίνει η δουλειά..

 

Τι λες; Να βάλω κομμάτι χαρτοπετσέτας, κομμάτι από φίλτρο καφέ όπως προτείνεται σε κάποιες άλλες επισκευές που έχω δεί; ;)

 

Φυσικά για να κλείσει και ωραία αυτό το thread θα ανεβάσω φωτογραφίες με τα αποτελέσματα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί του καφέ το βρίσκω αρκετά ανθεκτικό και θα μπορούσε να μπεί σαν μπάλωμα στο κομμάτι που υπάρχει το σκίσιμο έτσι κι αλλιώς το ίδιο περίπου παραπανίσιο  βάρος θα

έχουν και οι δύο λύσεις.

Λαστιχόκολλα θα βάλεις οπωσδήποτε στο σκίσιμο που υπάρχει στην ανάρτηση.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας και πάλι!

 

Όπως σας υποσχέθηκα θα ανέβαζα φωτογραφίες από την "εγχείρηση" των ηχείων.. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αποζημιωθήκαμε σε βαθμό που δεν το περιμέναμε για όλο αυτό τον κόπο! Παραθέτω λοιπόν τις φωτογραφίες των διαδικασιών..

 

1) Έγινε κόλληση των σκισιμάτων με λαστιχόκολλα της 3Μ

 

 

RepCts2.thumb.jpg.91cbac0dc003d0469f879aeb5dffdad7.jpg

RepCts3.thumb.jpg.4420bfbcc5af4e157a6c99511395e95f.jpg

RepCts4.thumb.jpg.a2267339e18f4749d1aa28a5b94341e7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου