Προς το περιεχόμενο

M-Audio Profire 2626 σύνδεση στο pc με άλλο τρόπο;


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Έχω την κάρτα ήχου M-Audio Profire 2626 η οποία συνδέεται με firewire στο PC. Υπάρχει τώρα ένα laptop που δεν έχει θύρα firewire. Πως μπορώ να την συνδέσω εκεί?

Επεξεργασμένο από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 2 στην πραγματικότητα.

 

Ένα Fujitsu Lifebook E752 και το άλλο είναι ενός φίλου αλλά δε θυμάμαι ποιο. Θα ρωτήσω και θα ποστάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
36 minutes ago, broxopios said:

 

 

Ένα Fujitsu Lifebook E752.........

Μια χαρα έχει αυτό ethernet θύρα

Βασικά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως υπάρχει laptop μετα το 2000 χωρίς ethernet.

Λύσει υπάρχουν, πχ. ExpressCard Laptop Ethernet Network Adapter Card , αλλά δεν είναι δυνατόν να μην έχει δικη του ένα Laptop.

snap.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LK είπε

Μια χαρα έχει αυτό ethernet θύρα

Βασικά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως υπάρχει laptop μετα το 2000 χωρίς ethernet.

Λύσει υπάρχουν, πχ. ExpressCard Laptop Ethernet Network Adapter Card , αλλά δεν είναι δυνατόν να μην έχει δικη του ένα Laptop.

snap.jpg

 

Δε με κατάλαβες. Δεν αναφέρομαι σε ethernet θύρα, αλλά σε firewire.

 

Στην ουσία θέλω να συνδέσω την κάρτα ήχου με τα λάπτοπ αλλά δεν έχουν firewire. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν θα μπορέσεις να το δουλέψεις με ethernet. Ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις καλώδια αντάπτορες κ.λπ.για firewire to usb ή firewire to ethernet μπορεί να αναγνωριστεί η συσκευή αλλά θα έχεις πρόβλημα με το latency κ.λπ.

 

Θα δουλέψει σωστά μόνο σε PC DESKTOP όπου θα βάλεις PCI Firewire. Δυστυχώς για λάπτοπ πρέπει να βρεις παλιό λάπτοπ με firewire θύρα, με νέες συσκευές δεν θα δουλέψει σωστά. 

 

Αν κάνεις ένα google search θα βρεις άπειρο υλικό για αυτό το πρόβλημα. 

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

με αντάπτορες όντως τα προβλήματα είναι σχεδόν σίγουρα... νομίζω ότι οι περισσότερες πιθανότητες να λειτουργήσει ικανοποιητικά η κάρτα σου εφόσον το λαπτοπ σου έχει ExpressCard slot, είναι μέσω μιας κάρτας PCMCIA firewire... ιδανικά αν αυτή "φοράει" Texas Instruments όπως η κάτωθι

8104CYjk5BL._SL1500_.jpg

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, τις PCMCIA τις προτεινα και εγώ.

Επίσης, ενας ανταπτορας είναι φθηνος, πάρτον μπορεί να δουλεψει (δεν θα χασεις και πολλά-εχω δει video π.χ. που δουλεψε με fierewire to usb c αντάπτορα).

Τέλος, μια αλλη λυση, η maudio εχει και optical out.

Βρες μια φθηνη παλια usb καρτα (υπάρχουν π.χ Creative Labs USB Sound Blaster MP3.) που έχει optical in /out και συνέδεσε την m-audio μέσω αυτης της κάρτας στο laptop με usb.

 

Δυστυχώς αυτές οι διαδικασίες απαιτούν να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ πραγματα, και ίσως μπεις σε έξοδα μου μπορεί να μην δουλεψουν (μου εχει τυχει σε διαφορα) .

Μπορεί όμως και να δουλέψουν (μου εχει τυχει σε διαφορα) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου