Προς το περιεχόμενο

Latency με κάρτα ήχου Alesis I|O 2


rpdrummer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες. Έχω ένα προβληματάκι. Έχω μια ηλεκτρονική ντραμς και παίζω με VST χρησιμοποιώντας Cubase με κάρτα ήχου Alesis I|O 2. Έχω βέβαια, τους drivers asio4all. Στο σπίτι έπαιζα χωρίς καθυστέρηση, όμως σε ένα live έβαλα την κάρτα ήχου με 2 καρφιά στην κοσνόλα και είχα latency/καθυστέρηση στον ήχο.

 

Γιατί είχα καθυστέρηση ; Να αναφέρω ότι στο σπίτι μου βάζω ακουστικά πάνω στην κάρτα ήχου. Δεν έχω monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες. Έχω ένα προβληματάκι. Έχω μια ηλεκτρονική ντραμς και παίζω με VST χρησιμοποιώντας Cubase με κάρτα ήχου Alesis I|O 2. Έχω βέβαια, τους drivers asio4all. Στο σπίτι έπαιζα χωρίς καθυστέρηση, όμως σε ένα live έβαλα την κάρτα ήχου με 2 καρφιά στην κοσνόλα και είχα latency/καθυστέρηση στον ήχο.

 

Δοκίμασε να πας στο control panel του Asio4All (λογικά θα σου εμφανίζεται και εικονίδιο κάτω δεξιά στο tray) και να μειώσεις το ASIO buffer size μέχρι να μειωθεί το latency χωρίς να παρουσιάζει artifacts στον ήχο.

 

Βεβαιώσου επίσης ότι δεν τρέχουν πολλά προγράμματα ταυτοχρονα στο background.

 

Να αναφέρω ότι στο σπίτι μου βάζω ακουστικά πάνω στην κάρτα ήχου. Δεν έχω monitor.

 

Γενικά το που "κουμπώνεις" την κάρτα ήχου σου (ακουστικά, ηχεία, κονσόλα κτλ) δεν έχει να κάνει με το Latency, οπότε μην ανησυχείς.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου