Προς το περιεχόμενο

Eludes - Jaap Cramer για πιάνο. Πιάνο: Μυρτώ Ακρίβου


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

Σας παρουσιάζω ένα απ'τα νέα έργα του εκδοτικού οίκου. Πρόκειται για ένα απ'τα 7 μικρά κομμάτια του Ολλανδού συνθέτη Jaap Cramer με τον γενικό τίτλο "Eludes".

 

Στο πιάνο είναι η Μυρτώ Ακρίβου (η κοπέλα στα ντουέτα μου; Αυτή είναι) η οποία έκανε πολύ καλή δουλειά κατά την γνώμη μου.

 

Είναι η πρώτη μου απόπειρα σε πιάνο με "μετακυλούμενη παρτιτούρα" (ή όπως στο καλό λέγεται) και αυτό γιατί ο Jaap είχε όρεξη να πει κάποια πράγματα για το έργο του και το έργο είναι αρκετά μικρό για να γίνεται κάτι τέτοιο...

 

Αυτό που έχει ενδιαφέρον για εμένα (ως συνθέτς και πιανίστας και οπαδός της κλασσικής μουσικής) είναι ότι ο συνθέτης χρησιμοποίησε μία τεχνική που γενικά παράγει αποτελέσματα "κρύα" (γενικά μιλώντας) αλλά κατάφερε να συνθέσει κάτι που έχει πολύ μεγάλο μουσικό ενδιαφέρον (για εμένα πάντα)...

 

Περιμένω σχόλια για τη μουσική, την παρτιτούρα αλλά και το βίντεο (που είναι το πρώτο τέτοιο βίντεο που φτιάχνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ω,το κομμάτι μου άρεσε πάρα πολύ. Πάρα, πάρα πολύ.... :)

 

Και το concept επίσης. Της χρήσης, δηλαδή 12 tone row με τονικές αναφορές.

 

Μπράβο σε όλους, συνθέτη, πιανίστρια και εκδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συνθέτης χρησιμοποίησε μία τεχνική που γενικά παράγει αποτελέσματα "κρύα" (γενικά μιλώντας) αλλά κατάφερε να συνθέσει κάτι που έχει πολύ μεγάλο μουσικό ενδιαφέρον (για εμένα πάντα)...

Ρε σεις σήμερα άκουσα πολύ ωραία πράγματα.

Δεν ξέρω πώς εννοείς το "κρύα" (γενικά μιλώντας ;D) Νικόλα μου (χρόνια πολλά κιόλας), αλλά εδώ .... είναι πανέξυπνες οι "αναφορές" σε τονικότητα του συνθέτη.

Πάρα πάρα πάρα πολύ ενδιαφέρον και όμορφο.

Μπράβο σου που δίνεις βήμα σε τέτοια κομμάτια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδια,

 

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια και που το ακούσατε. Ετοιμάζω το 2ο τώρα...

 

pipityri: Thanks ^_^ Χαίρομαι που σου άρεσε (πιθανώς όσο κι εμένα?)

 

Στράτο: Αν ακούσεις 12 φθογγικά έργα θα καταλάβεις τι εννοω. Ο 12 φθογγισμός ξεκινησε με την θέληση να αφήσει πίσω την τονική μουσική, και επιπλέον να ΜΗΝ ακούγεται τονικά, οπότε εδώ ο ασεβής συνθέτης κάνει κάτι άλλο. Όχι τρομερά πρωτότυπο, αλλά τόσο ωραίο (κατ'εμέ πάντα).

 

Και βέβαια ο εκδοτικός οίκος υπάρχει ακριβώς για να δώσει βήμα σε όλα αυτά που αξίζουν και δεν έχουν ελπίδα αλλιώς να βγουν παραέξω! :)

 

geodimitri: Ευχαριστούμε... Η Μυρτώ είναι εξαιρετική πιανίστα και κανονίζουμε και άλλα (ΜΕΓΑΛΑ) projects σιγά, σιγά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

pipityri: Thanks ^_^ Χαίρομαι που σου άρεσε (πιθανώς όσο κι εμένα?)

 

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Ναι, σίγουρα μου άρεσε και τώρα που το άκουσα ξανά. Είμαι σίγουρος πως δεν μπορώ να το εκτιμήσω ή καταλάβω στο βάθος που εσύ μπορείς, αλλά έχω ασχοληθεί τόσο ώστε να έχω μία, ας πούμε, άποψη. Κι ο λόγος που έχω ασχοληθεί είναι πως απλά μου αρέσει αυτή η μουσική.

 

Επίσης, έχω ασχοληθεί αρκετά ώστε να μπορώ να παρατηρήσω την, εσκεμμένη φαντάζομαι, ομοιότητα του πρώτου εξάχορδου της σειράς με το αντίστοιχο της σειράς του Berg από το Violin Concerto. ;) Ψοφάω για κάτι τέτοια, περιττό να σου πω. :)

 

Πριν λίγο καιρό,με αφορμή την ανακοίνωση που έκανες για την Black Friday, τσέκαρα τις

εκδόσεις σου. Δεν υπάρχουν αρκετά μπράβο να ειπωθούν. Εύχομαι τα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι γνωσεις μου για το θεμα ειναι μηδενικες σε σχεση με τους παραπανω κυριους και συμφορουμιτες(12φθογγα? ??? ;D) αλλα ως ακουσμα μου φαινεται υπεροχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Oι γνωσεις μου για το θεμα ειναι μηδενικες σε σχεση με τους παραπανω κυριους και συμφορουμιτες

 

Μη μασάς, εγώ τα χω αποστηθίσει και τα λέω για να κάνω τον έξυπνο στα πάρτυ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου