Προς το περιεχόμενο

πεταλια dunlop mxr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω πολυ να το ακουσω το παραπαξω blue box αλλα δεν βλεπω τον λογο και να μου αρεσει

δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω

μου αρεσουν για παραδειγμα τα octavia  αλλα δεν εχω την γνωση για να τα χρησιμοποιησω

ακομα ομως και να παρω καποιο φαζ με εφφε οκταβας δν προκειται να εγκαταλειψω τα fuzz face

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που ηθεπα να προσθεσω περι του true bypass

οταν εχεις καποιο οποιοδηποτε πεταλι και το εχεις συνδεδεμενο

αναμεσα σε πεταλι και κιθαρα χωρις ομως τροφοδοσια

π.χ. εχεις βγαλει το βυσμα η την μπαταρια  και το πεταλι το εχεις απενεργοποιημενο και η κιθαρα

στον ενισχητη.δν ακουγετε καν ελαχιστα τοτε το πεταλι δεν ειναιουτε καν  true bypass

π.χ. εμενα το crybaby  ( το β

νασικο.το φτηνο)  το οποιο δεν ειναι  true bypass  εαν το εχω  χωρις το τροφοδοτικο του ειτε το εχω ενεργοποιημενο ειτε οχι εαν δεν περνει ρευμα  then bye bye singnal

το αντιθετο παλι οταν ενα πεταλι χωρις την μπαταρια απενεργοποιημενο αφηνει το σημα

δεν το φορτωνει στο κυκλωμα τοτε μπορουμε να πουμε οτι ειναι true bypass

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ενδιαφέρομαι για τα δύο badass (distortion kai overdrive) μπορεί κάποιος να κάνει ένα review?

AndreasZ τί λες?   ;D

Σε reviews στο youtube, κυρίως για το badass distortion, άλλες φορές ακούγεται τελείως distorted ο ήχος, άλλες πάλι λιγότερο. Επίσης, πολλοί κάνουν αρνητικά σχόλια πως ακούγεται μουντό και πως δεν μπορούν να βγάλουν "καλό" ήχο, άλλοι πάλι είναι ενθουσιασμένοι. Η δε εταιρεία, το παρουσιάζει μαζί με το badass overdrive (υπάρχει και αντίστοιχο video) και αναφέρουν πως και τα δύο μαζί, "δένουν" καλά. Οπότε σκέφτομαι είτε την αγορά του overdrive και συνδυασμό με κάποιο άλλο εφέ της Boss ME-50 για περισσότερο distortion, είτε την αγορά και των δύο για να έχω ένα ωραίο συνδυασμό overdrive + distortion.

Any reviews για τα συγκεκριμένα? (Το τί θα αγοράσω είναι άλλο θέμα, δεν χαλάω το thread)  ;)

 

 

Καλησπερα!

Ναι,εχεις ενα δικιο σε αυτο αλλα να ξερεις οτι παιζει και ρολο ο ενισχυτης,η κιθαρα,οι μαγνητες.

Εγω εχω την Ibanez RG470 1998 με Saymour Duncan JB(bridge) ('59 neck) (Vintage midle) τους οποιους εχω βαλει εγω.

Δεν θα το ελεγα "μουντο" θα το ελεγα καθαρο.Για παραδειγμα εχω το DS - 1 που εχει παραπανω "γρεζακι" αλλα βλεπεις οτι το Badass εχει πιο καθαρο "γρεζι" στο αυτι.Σκεψου οταν τερματιζω το κουμπι του Distortion γινεται ανασταση απο το γκαζι.του προσθεσα και το GT-OD και εκει να δεις τι εγινε...αλλα θελει τρελο ψαξιμο..μου εσπασε τα νευρα γιατι "λασπωνε" τον ηχο,αλλα τα καταφερα και ακουγεται κρυσταλλος.Οσο για το "αδερφακι" του overdrive μην πολυψαρωνεις οτι μπορει να δενει...ειναι και θεμα marketing της εταιρειας.Πριν παρω το gt-od εβαζα για booster το SD - 1 και ο ηχος ηταν εξαιρετικος.Θα προτεινα να το ακουσεις πριν το παρεις..Εμενα παντως μου θυμιζει λαμπατο distortion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AndreasZ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Ναι η αλήθεια είναι πως γενικότερα απ'ότι έχω διαβάσει στα ξενόγλωσσα forum, οι περισσότεροι το έχουν συνδυάσει με ένα overdrive για booster, είτε είναι το custom overdrive είτε κάποιο άλλο (gt-od, sd-1, tubescreamer). Φυσικά η εταιρεία πλασάρει το δικό της, αν και όντως έχω διαβάσει από άτομα που έχουν κάνει τον πειραματισμό ότι δένει καλά. Απ'ότι καταλαβαίνω κι από σένα προφανώς πρόκειται για καλό ποιοτικό πεταλάκι, που με ένα καλό overdrive για booster καλύπτεις το θέμα "γκαζιού" :)

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αντιθετο παλι οταν ενα πεταλι χωρις την μπαταρια απενεργοποιημενο αφηνει το σημα

δεν το φορτωνει στο κυκλωμα τοτε μπορουμε να πουμε οτι ειναι true bypass

 

oχι παντα

 

http://www.geofex.com/article_folders/millenium/millen.htm

 

φυσικα να τονισουμε για αλλη μια φορα οτι μια μεγαλη αλυσιδα με μονο tbp πεταλια ειναι πολυ κακη ιδεα ,αν βεβαια δεν εχουμε καποιο απο αυτα μονιμα ανοιχτο.

 

καποια πεταλια  με καλα buffer χρειαζονται ειδικα αν χρησιμοποιουμε μακρια καλωδια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα το μπαφερ οταν αρχηζουμε και μαζευουμε μετρα ολοκληρα που πρεπει να διασχησει

το σημα....

παραπανω οτι ανεφερα ισχυει σε ενα 90 τις εκατο των περιπτωσεων

πχ μιας και μιλαμε για mxr  στο phaze 90 παρολο που εχουμε ενα υποτυποδες

και καλα true bypass περναει σημα και ας μην εχουμε τροφοδοσια στο πεταλι....

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου