Προς το περιεχόμενο

Cos_dr- "Dream Window" (cover)


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα όσο μπορούσα με τον εξοπλισμο που διαθέτω να αποδώσω οσο πιο κοντα γινεται στο αυθεντικό, σε μίξη, σε επιλογή ήχων αλλα και στην real time εκτελεση μου και εγγραφη  της lead quitar, το "dream window" απο το sountrack της cult ταινιας βρυκολάκων "Fright Night" (1985), που έγραψε γι αυτη ο γνωστός film composer Brad Fiedel.

 

Ο Βrad Fiedel ειναι για εμενα ενας συνθέτης που με έχει επηρεάσει αφάνταστα, και τα soundtracks του ηταν ισως και το μεγαλύτερο μου κινητρο να ασχοληθώ με τη συνθεση,

 

Η χαρά μου ηταν τεράστια, γιατι πόσταρα την προσπάθεια μου στο wall του Βrad Fiedel στο facebook, ο ιδιος  σχολιασε οτι ακουγεται υπέροχα και ειχαμε και  μια μικρη συνομιλία στο chat, με ρωτησε και μερικα πραγματα για εμενα, ενδιαφέρθηκε για εναν σκλαβο, ο θεός lol .

Ειναι φανταστικό να chattareis με ενα είδωλό σου που το θαυμαζεις και το μελετάς για πάνω απο 28 χρονια, πράγματι

 

Ευχαριστώ το φίλο μου Νικο που με βοηθησε στην εγγραφή αλλα και στο demon effect.

 

Το μοιράζομαι και μαζι σας.

 

Καθε σχολιο ευπροσδεκτο, η αληθεια ειναι οτι παιδευτηκα λιγο αυτη τη φορα.

 

 

και επειδή την ψώνισα σημερα, να και το σχολιο του

 

bradfiedelscomment2.jpg

 

O Brad Fiedel : http://www.imdb.com/name/nm0006075/

 

 

Χρησιμοποίησα:

 

sonar 8 PDR για το sequencing

 

atmosphere, trillian, roland groove synth για το backing track που εγραψα βημα βημα εξ ακοής.

 

Δειγματα κιθαρας περασμενα στο  kontakt 5 με  μοντελο ενισχυτη και distortion διαμορφωμενα με το quitar rig 5.

 

To Lexicon Pantheon Reverb για reverb

 

Το drum beat loop- αρισμενο απο το αυθεντικό κομματι

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να ξέρω/έχω ακούσει το αυθεντικό, η μουσική με έβαλε στο κλίμα ταινίας μυστηρίου/τρόμου.

 

ωραία εκτέλεση και ωραίος ήχος κιθάρας (ειδικά τα bends, που έκανες με το modulation wheel)

 

 

 

ψιλοψάρωσα με το demon effect  8) :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλός!

κι εγώ, δε το ξέρω το κομμάτι αλλά η ατμόσφαιρά του ήταν πολύ πετυχημένη!

 

μία "τεχνική" παρατήρηση μόνο....μιας και "μιμείσαι" lead guitar...τα "τελειώματα" των νοτών σβήνουν αρκετά απότομα....μόνο αυτό!

 

κατά τ'άλλα συγχαρητήρια!

 

ψιλοψάρωσα με το demon effect  8) :P ;D

ωραία προσθήκη! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fright Night : Dream Window

 

αυτο ειναι το αυθεντικό.

 

Ευχαριστώ παιδιά!

 

@hot_sause αν εννοείς τις αξίες που παιζω, ετσι ειναι το αυθεντικο.  Αν εννοείς το sustain που χτυπαω τη νοτα πολλές φορες για να δωσω διαρκεια σε καποια σημεια, ειναι λογω του sample στις ψηλες νοτες κοβεται γρήγορα και ηταν ιστορια τωρα να το μεγαλώσω, βαριομουν.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν έχουν δει την ταινία να πούμε ότι το συγκεκριμένο κομμάτι παίζει στην σκηνή  της αποπλάνησης άδολης κορασίδας από παλιομοδίτη βρικόλακα.

Ο Brad Fiedel εκτός των άλλων έχει γράψει και το παρακάτω θεϊκό.

 

The Terminator(Main Theme) - Brad Fiedel

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τελειώματα των "bend" που κάνεις εννοούσα....κόβονται κάπως απότομα...αλλά μάλλον αυτό που είπες είναι (το μέγεθος των sample) και δε χρειάζεται να κάνεις μανούρα γι'αυτό.....

 

δεν είναι κάτι τραγικό...απλά μια "τεχνική λεπτομέρεια"! ;D

 

καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και περιττο να σου πω οτι την ταινια λογω του soundtrack, οχι μονο του ορχηστρικου, αλλα και τα κομματια που παιζουν στην ταινια την έχω δεί πανω απο 200 φορες, εχθες πάλι την εβλεπα, ξερω απ εξω όλους τους διαλόγους. Το sountrack του terminator ειναι πραγματικά ενα κόσμημα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μανουρα !!! Ισα ίσα, ευχαριστω!! Ολα τα λαμβανω υπόψη! Αλλιώς δεν μαθαίνεις.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου