Προς το περιεχόμενο

Windows 7 και Cubase SX3 (ή 4 ή 5)


fotmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έμαθα κάποια πράγματα για τα Windows 7 τα οποία ήταν αρκετά θετικά. Ξέρω επίσης ότι σε κανα δυο μήνες θα κυκλοφορήσουν. Και ρωτάω:

Με συμφέρει να τα πάρω? Θα κερδίσω τίποτα παραπάνω από τα ΧΡ? Υπάρχει συμβατότητα? Θα δουλεύουν τα μουσικά (και όχι μόνο προγράμματα?

 

 

Συγκεκριμένα δουλεύω τα εξής προγράμματα:

Cubase SX3

Hypersonic 2

Edirol Canvas

Edirol Super Quartet

Edirol Orchestra

Easy Drumer

 

Και από hardeare έχω

Creative Audigy ZS 2

Alesis Multimix 16 USB 2.0

 

TNX!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ νωρίς για να απαντηθούν υπεύθυνα οι ερωτήσεις σου. Θα περάσουν τουλάχιστον δύο-τρεις μήνες μετά την 22α Οκτωβρίου προκειμένου να διαθέσουν οι κατασκευάστριες εταιρείες τις ενημερωμένες εκδόσεις όλων των προγραμμάτων που ανέφερες (και όχι βέβαια το απαρχαιωμένο SX3). Αν έχεις ένα μηχάνημα που λειτουργεί όπως θέλεις, μάλλον δεν χρειάζεται να πάρεις τα Windows 7 ακόμη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αλλάξεις προγράμματα κ με την προϋπόθεση πως τώρα δουλεύεις απροβλημάτιστα, δεν βλέπω τον λόγο να πας σε win 7 .Ισα ίσα που θέλουν περισσότερη μνήμη απ τα xp.Ασε τους άλλους να γίνουν πειραματόζωα κ βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fotmos το πιο σημαντικό των windows 7 είναι η απείρως καλύτερη διαχείριση μνήμης. Δυστυχώς  (επίσημα βγαίνει στις 22 Οκτωβρίου) επειδή σκεφτομουν να τα αγοράσω, δεν θα το κάνω άμεσα, μάλλον σε κανα 6μηνο και μετά αξίζει να το κάνεις. Οι λόγοι πολλοί.

Καταρχάς είναι άψογα από όλες τις απόψεις, πολύ γρηγορότερα στο browsing και γενικότερα (εχω 4Gb μνήμης) και με απίστευτες ικανότητες αν παθουν κατι να κανουν repair και να εισαι ετοιμος και παλι.

Ομως παρόλο που βγαινουν οπου να ναι ισχύει το ίδιο που ισχύει κάθε φορά.

Η motu μου δεν δουλευε σωστά, συνέχεια έκοβε ο ήχος και έκανα high pitched noise κατι που μολις ξαναέβαλα τα xp φυσικά λύθηκε και δουλευει τέλεια.

Το focusrite liquid mix επίσης δεν μπηκε σωστα, ήθελε να περάσω τους legacy drivers για όλες τις firewire που εχω και μετα δουλεψε.

Γενικώς ΔΕΝ είναι έτοιμα.

Ουτε καν προγράμματα όπως το Acronis Disk director και true image δεν δουλεουν σωστά..

Το cubase sx3 παντως δουλευει κανονικότατα..

Καλή τυχη αλλα θα σου ελεγα υπομονη μισό χρόνο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν προγράμματα όπως το Acronis Disk director και true image δεν δουλεουν σωστά..

Το cubase sx3 παντως δουλευει κανονικότατα..

 

Δεν ισχύουν αυτά. Τα Acronis τα δοκίμασα προσωπικά και λειτουργούν (πάντα μιλώ για την τελική). Το SX3 η Steinberg δεν το περιλαμβάνει καν στα πιθανώς υποστηριζόμενα προϊόντα (ακόμη δεν υποστηρίζει ούτε το 5). Εκτός αν μιλάς για το "σπασμένο", οπότε καλό θα είναι να γράφεις τι ακριβώς εννοείς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δοκίμασα demo και των 2 προγραμμάτων και κράσαρε (τελική version μιλάμε). Στο disk director μάλιστα δεν τελειώσε καν το install. Μήπως εννοείς με xp combatibility? Τι να πω.. μπορει να εχει να κανει και με το pc. Για αυτό έπρεπε στο τέλος να ξεκαθαρίσω ότι ειναι προσωπική εμπειρία.

Το cubase το έχω LE και AI 4 και από δώρο με συσκευές , ανήκω στην try and buy σχολή όσο γίνεται και θέλω να πάρω το 5 όπου να ναι, στα win7 το cubase sx3 -h2o δοκίμασα και το ξαναέβγαλα οταν εβαλα τα xp (ζήτω το reaper). Κανονικά μου δούλεψε, δεν θυμάμαι αν το δοκίμασα με combatibility mode..

Σου έκανε κάποιο πρόβλημα εσένα το SX? Μήπως φταίει που έχει usb κλείδωμα η ολόκληρη έκδοση;

Σε όλους όσους εχω δει πάντως και στα φόρουμ και με original τους δουλευει κανονικά. Κάποιους τους έκανε freeze που μάλλον οφειλόταν στα waves plugins τα οποία δεν έχω ούτως ή άλλως. Σε άλλους δουλευε αν ανοίγαν την εξωτερική κάρτα ήχου αφού φορτώναν το cubase sx και σε άλλους δούλεψε απευθείας. Από όσα βλέπω μάλλον έχει να κάνει με την κάρτα ήχου που έχει ο καθένας σε συνδιασμό με τα windows 7 παρά με το cubase sx.

 

Ενδεικτικά..

 

http://www.cubase.net/phpbb2/viewtopic.php?t=123381

 

http://www.cubase.net/phpbb2/viewtopic.php?t=124026

 

http://www.gearslutz.com/board/music-computers/394021-cubase-sx3-windows-7-freezes-start-up.html

 

http://www.cubase.net/phpbb2/viewtopic.php?t=121647

 

http://www.cubase.net/phpbb2/viewtopic.php?t=118518

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια εγω μωλις εβαλα το 7 64-bit και εχω κατεβασει 10 διαφορετικες εκδοσεις του cubase και δεν δουλευει καμια, ουτε αυτη που ειχα στα xp. τι διαολο να κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 (32-bit) + Cubase 5 (32-bit). Original, μέχρι τώρα συνεργάζονται άψογα.

 

Αν για κάποιο λόγο, κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης του Cubase 5, δεν εγκατασταθεί αυτόματα το συνοδευτικό εφαρμογίδιο της Syncrosoft (ονόματι eLicenser), θα πρέπει να γίνει δια χειρός. Αν ούτε έτσι γίνεται, πράγμα πολύ πιθανόν, αυτό σημαίνει ότι στο USB licenser υπάρχει κάποια παλιά έκδοση του εν λόγω προγράμματος που δεν συνεργάζεται με τα Windows 7.

 

Σε αυτή την περίπτωση, κατευθείνεστε εδώ:

 

http://www.elicenser.net/index.php?id=2042&L=1

 

και κατεβάζετε την αντίστοιχη έκδοση του eLicenser (είτε για PC είτε για Mac). Απ' ότι βλέπετε η έκδοση για PC υποστηρίζει και Windows 7.

 

Τα Windows 7 δεν υποστηρίζονται από την Steinberg ακόμη, οπότε επιφυλάσσομαι αφενός αν η ανωτέρω διαδικασία είναι πανάκεια και αφετέρου ότι δεν θα υπάρξει κάποιο άλλου είδους πρόβλημα.

 

Μου πήρε 3 ώρες για να βρω τι συμβαίνει. >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου