Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για Ibanez σειρά S / Ελαφριά ST 300-400€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω μαζέψει κάποια χρήματα και σκέφτομαι να πάρω (ακόμα) μια κιθάρα. Έχω την Cort X-6, ταλαιπωρημένη, πάνω στην οποία έμαθα να κάνω set-up και λέω να πάρω κάτι πιο κοντά στις προτιμήσεις μου.

 

Το πιο σημαντικό είναι να είναι ελαφριά και σε σχήμα strat, με λεπτό λαιμό, επίσης με ενδιαφέρουν τόσο οι καθαροί όσο και οι distorted ήχοι. Μετά από ψάξιμο βρήκα την σειρά S της Ibanez για την οποία διάβασα κυρίως πολύ θετικά σχόλια ειδικά για το τρέμολο. Παρ'όλο που είχα πάρει απόφαση να πάρω σταθερή γέφυρα (πολύ πιο εύκολο setup) άλλαξα τελείως γνώμη μόλις είδα το πόσο σταθερό είναι και πόσο εύκολα ρυθμίζεται το ZR.

 

Είχα δει και μια Jackson slsx... κάτι τέτοιο, που ήταν στο ίδιο στυλ αλλά είναι εξαιρετικά δυσεύρετη.

 

Το ότι θα πάρω μεταχειρισμένη είναι σχεδόν σίγουρο. Η άλλη περίπτωση είναι η αγορά από thomann αφού μπορώ να την επιστρέψω και να πάρω κάτι άλλο. Στις αγγελίες βρήκα τα εξής μοντέλα στην ίδια τιμή - 300€ χωρίς μεταφορικά

 

S770 INF

S570 evolution/air norton

S470 evolution/seymour duncan 59

στα 250€

S470 INF και με κυματιστές γραμμές για inlays (μήπως είναι από τα πιο καινούργια μοντέλα?)

 

Μου άρεσε περισσότερο η 570 λόγω των 24 τάστων, δεν έχει maple top και έχει ωραία inlays. Έχετε να προετίνετε κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ,

Χριστός Ανέστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αληθώς ανέστη! Στο θέμα μας, απ' ό,τι κατάλαβα είσαι Αθήνα, και η 570 που λες είναι στην Πάτρα. Πέρα απ' αυτό, εμένα μου κάνει στο μάτι πιο πολύ η 770, δεν έχω παίξει με κάποια για να σου πω εμπειρίες, απλά οι κατάμαυρες κιθάρες δεν μου κάνουν πολύ στο μάτι :P, αφού έτσι κι αλλίως όλες είναι αρκετά κοντά στα σπεκς!!! Όποια και να διαλέξεις, καλόπαιχτη να είναι!! Γενικά πάντως οι ιμπανέζ είναι πολύ καλές κιθάρες, εγώ έχω μια από την SA σειρά και είναι πολύ καλή για τα λεφτά της, την έχω παρατήσει βέβαια από τότε που πήρα Gibson! :P

 

 

Υ.Γ. : πρώτο μου ποστ!!  :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή παρατήρηση, όχι πως είμαι από αθήνα αλλά πως δεν έβαλα τα μεταφορικά για Θεσ/νίκη στην τιμή! Οι τιμές λοιπόν πάνε +20-30 ευρώ υποθέτω και επίσης η κιθάρα πιθανότατα θα ξυθεί ώστε να έχει φυσικό χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα, ε κοίτα, εφ' όσον θα την ξύσεις, δες λίγο τι ξύλα έχουν τα σώματα. Όπως σου είπα και πριν, τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αρκετά κοντά οπότε παίρνεις όποια σε βολέψει καλύτερα, π.χ. αν ο πωλητής προτίθεται να μοιραστεί τα μεταφορικά, ή τέλος πάντων κάτι σου κάνει κλικ καλύτερα σε κάποια από αυτές!! Αλλά αφού θα φύγει το βάψιμο, δες τουλάχιστον τι ξύλο έχει από κάτω μήπως και δεν σου αρέσει στο τέλος και τρέχεις μετά!!  ;)

Επίσης, μέσα στο price range σου (και από Θεσσαλονίκη) είναι και αυτές οι τρεις, αν δεν θέλεις οπωςδήποτε το ZR τρέμολο της Ιμπανέζ:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=132361 η Schecter φημίζεται και το value for money της, έχω κι εγώ μια τέτοια σε παλιότερο όμως μοντέλο και την έχω παίξει τη συγκεκριμένη σε μαγαζί, είναι πάρα πολύ καλή και άνετη (άντε να αλλάξεις κάνα σετ μαγνήτες αργότερα ;) )

http://smart.noiz.gr/details.php?id=134646 Grass Roots, απ' όσο ξέρω τις έφτιαχνε (φτιάχνει;) η ESP αποκλειστικά για την ιαπωνική αγορά (κάτι σαν τις Edwards ένα πράμα) και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια (τρομερό φινίρισμα έχει εδώ που τα λέμε!!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις megajim αλλά θέλω να είναι ελαφριά οπωσδήποτε και δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στα floyd rose ενώ το zr είναι εγγύηση.

 

Οι Jackson έχουν άθλιο - εμφανησιακά - headstock και από Schecter μου άρεσε πολύ η Omen 6 αλλά κολάω στο θέμα του βάρους συν το ότι σε μεταχειρισμένα θα βρω στη ίδια τιμή πολύ καλύτερο όργανο. Το να πάρω μια κανονική κιθάρα και να πω του μάστορα "ξύνε να ελαφρυνει" θα μου βγει ο κούκος αηδόνι.

 

Η αλήθεια είναι πως είμαι δύσκολος καταναλωτής :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει αυτό για το βάρος είναι αλήθεια ότι είναι ένα θέμα που δεν λύνεται ;) όσο για το τρέμολο, γενικά είμαι της άποψης ότι με ένα καλό σετάπ όλα τα τρέμολα κρατάνε (το θέμα της φθοράς είναι άλλο, τώρα μιλάμε για να κρατάει κούρδισμα και να μην χάνει σε κάθε μπεντ). Καλό είναι να είσαι δύσκολος καταναλωτής, σημαίνει ότι ξέρεις τι θέλεις ;) Omen 6 (006 βασικά) έχω κι εγώ και είναι αλήθεια ότι είναι κομματάκι βαριά σε σχέση με τις Ιμπανέζ, αλλά είναι πολύ καλό όργανο!! Αφού έχεις αποφασίσει προς Ιμπανέζ μεριά, καλές αγορές σου εύχομαι!!  :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτήν την Charvel MIJ, πολύ καλές κιθάρες, αρκετά ελαφριές κιθάρες και απ' ότι έχω ακούσει είναι πάρα πολύ καλές, και την δίνει σε ξεφτίλα τιμή http://smart.noiz.gr/details.php?id=128895  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις megajim αλλά θέλω να είναι ελαφριά οπωσδήποτε και δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στα floyd rose ενώ το zr είναι εγγύηση.

 

Οι Jackson έχουν άθλιο - εμφανησιακά - headstock και από Schecter μου άρεσε πολύ η Omen 6 αλλά κολάω στο θέμα του βάρους συν το ότι σε μεταχειρισμένα θα βρω στη ίδια τιμή πολύ καλύτερο όργανο. Το να πάρω μια κανονική κιθάρα και να πω του μάστορα "ξύνε να ελαφρυνει" θα μου βγει ο κούκος αηδόνι.

 

Η αλήθεια είναι πως είμαι δύσκολος καταναλωτής :P

 

Επειδη εχω μια Ibanez S (την s1675 prestige) να ξερεις πως το βαρος τους δεν ειναι ελαφρυ. Η δικια π.χ. εχει σωμα φτιαγμενο απο βαρυ mahogany και σε συνδιασμο με το μεγαλο τρεμολο την καθιστουν αρκετα βαρια κιθαρα και ας ειναι σε πολυ λεπτο σωμα.

 

Κοιταξε επομενως να δεις απο τι ξυλο ειναι το σωμα που εχουν οι S που σε ενδιαφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σωματα απο τις φτηνες σειρες που δεν εχουν διαφανες χρωμα πιθανον να ειναι φτιαγμενα απο πολλα κομματια ενωμενα μεταξυ τους, αφου δε νοιαζει κανεναν η ομορφια.

 

προσεχε με το ξυσιμο γιατι μπορει να απογοητευτεις αμα την ξυσεις και μετα μοιαζει με τραπεζι

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σωματα απο τις φτηνες σειρες που δεν εχουν διαφανες χρωμα πιθανον να ειναι φτιαγμενα απο πολλα κομματια ενωμενα μεταξυ τους, αφου δε νοιαζει κανεναν η ομορφια.

 

προσεχε με το ξυσιμο γιατι μπορει να απογοητευτεις αμα την ξυσεις και μετα μοιαζει με τραπεζι

δυστυχως οχι μονο...ειδα σωμα ibanez prestige που την ειχε τριψη ενα παιδι και φτηνη δε τη λες...μαντεψε που την πηγαινε.......για βαψιμο!!! :'(

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου