Προς το περιεχόμενο

Funk Bass??


duckino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαβασα το Post σου προσεκτικα.

 

Το πρωτο σκελος του ποστ μου ειναι απαντηση σε σενα.

"  Φιλε μου κι εγω ακουω και παιζω πολυ μαυρη μουσικη και πιστευω οτι οι peppers γαμανε και ειναι κατι ιδιαιτερο. Η μουσικη ειναι μουσικη, δεν χρειαζεται ταμπελες."

Εννοειται πως ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες ))

 

Στο δευτερο σκελος του ποστ μου  γενικολογω, δεν τα λεω για το ποστ σου   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνω μωρέ... Στη τελική εγώ έκατσα να διαβάσω τις 5 γραμμές σου. Κάτσε διάβασε κ εσύ 4 σελίδες, αλλιώς προσπέρνα κ το δικό μου ποστ :)

 

Σωστόστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πάντως ότι οι περισσότεροι μ(π)ασίστες όταν μάθουν το slap......κολλάνε εκεί μέχρι θανάτου.

 

Μάλλον έχει να κάνει με την λανθασμένη εντύπωση ότι με το σλαπάρισμα παίρνουν lead ρόλο και ξεχωρίζουν.....Oh well....."ο καθενας παιζει μπασο οπως γουσταρει". Όπως είπε και κάποιος πριν.Τώρα, και το κοινό (εάν υπάρχει) έχει το δικαίωμα να κρίνει όπως γουστάρει.. 8)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλε μου , σεβομαι απολυτα αυτο που λες.  :)

Αλλα πες μου : αυτo πχ δεν σ αρεσει??

http://www.youtube.com/watch?v=NHdN_O5k3WM

 

ή ο Larry Graham??  

 

Αν οχι  παραδινομαι και δεν σε ξαναζαλιζω ))  :P

 

καλος ειναι (δεν ειναι βεβαια και ο αγαπημενος μου μπασιστας) αλλα

 

1.δεν ειναι funk

2.αν τον εβαζες να παιξει funk με τον James Brown πιστεψε με ΔΕΝ θα επαιζε ουτε μια νοτα σλαπ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ, συμφωνώ με τον Superfunk, ο Miller δεν παίζει ακριβώς μπάσο, παίζει ένα lead όργανο, είναι lead μουσικός. Το κάνει συνειδητά. Αν έπαιζε σε μια μπάντα soul, funk, jazz, δε θα τον αναγνώριζες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό φώναζα από παλιά "κόψτε τον αντίχειρα του King".  ;D

 

Κύριοι, σε ένα γκρουπ δεν παίζουμε αυτό που γουστάρουμε αλλά αυτό που αποφάσισε το γκρουπ ότι γουστάρει να παίζει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος ειναι (δεν ειναι βεβαια και ο αγαπημενος μου μπασιστας) αλλα

 

1.δεν ειναι funk

2.αν τον εβαζες να παιξει funk με τον James Brown πιστεψε με ΔΕΝ θα επαιζε ουτε μια νοτα σλαπ...

 

Υπαρχει μια συγχυση εννοιών όπως, funk - groove - slap. Ενώ η μεσαία λεξούλα ειναι απαραίτητη για τις δυο ακριανές, δεν υπάρχει κάποιος κανόνας συνύπαρξης αναμεσα τους. Το funk ειναι ενα είδος μουσικής, ενω το slap ειναι η υπερτατη δυναμική του μπάσου. Θα μπορούσε να ταιριάξει το slap στο funk όπως ταιριάζει με οτιδήποτε εχει groove. Αλλα οι υψηλές δυναμικές καταντάνε πολύ γρήγορα κουραστικές στο αυτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, σε ένα γκρουπ δεν παίζουμε αυτό που γουστάρουμε αλλά αυτό που αποφάσισε το γκρουπ ότι γουστάρει να παίζει.

 

Τελικά αρχίζω και σε συμπαθώ εσένα!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν κατατασεται στη funk, αλλα ειναι σιγουρα funky. Ουτε μια νοτα slap και παιζει και με P, που ειναι Superfunk-ApprovedTM. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου