Προς το περιεχόμενο

Funk Bass??


duckino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε δοκιμασε τησ fender το jazz bass artist series του Marcus Miller (japan λογο χρηματων..)κοστιζει περιπου 1000 ευρω και μπορεισ να το δοκμασεισ ακομα και εδω καθως πολλα καταστηματα το φερνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,μαλλον εδω και ΤΕΣΣΕΡΑ χρονια που ρωτησε το παλικαρι θα εχει αποφασισει δε μπορει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,μαλλον εδω και ΤΕΣΣΕΡΑ χρονια που ρωτησε το παλικαρι θα εχει αποφασισει δε μπορει... ;D

Tι λες ρε φίλος, εσένα πόσα χρόνια (και πόσες κιθάρες), σου πήρε για να ανακαλύψεις ότι οι Telecaster είναι οι καλύτερες κιθάρες του κόσμου?

Μην πιέζεις τον κόσμο να αποφασίσει επειδή είσαι αστεράτος!!!....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,μαλλον εδω και ΤΕΣΣΕΡΑ χρονια που ρωτησε το παλικαρι θα εχει αποφασισει δε μπορει... ;D

Καλά, με αυτά που έχεις δει εδώ μέσα, όρκο δεν θα πρεπε να πάρεις ......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ξερω οτι ειμαι αρκετα εκτος αλλα μιας και εγινε νεκρανασταση του θεματος και ετυχε να το διαβασω, θα ηθελα να πω οτι αυτα περι slap ειναι ισωπεδωτικα και βασιζονται μαλλον σε προσωπικες εμπειριες (με πιθανη καταχρηση κλπ).

 

  Το slap ειναι μια τεχνικη ( η χρησιμοποιηση με μετρο επιβαλεται), οποτε το θεμα ειναι τι κανει ο καθενας με αυτην. Αλλος μπορει να ειναι βαρετος αλλος συναρπαστικος (παντα αναλογα με τα αισθητικα κριτηρια του καθενος) αλλα το τι ειναι και τι δεν ειναι "αληθινο" funk και αλλα τετοια μου ακουγονται λιγο δογματικα. Ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν χαστουκίζω ότι αγαπώ και μου δίνει αγάπη.

Αντε κανένα (ή και δύο) ελαφρύ πάνω στο climax ........... του κομματιού.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χρησιμοποιηση με μετρο επιβαλεται

 

ακομα καλυτερα ειναι να μην γινεται καθολου...χρησιμοποιηση... ;D ;D

 

 

πλακα κανω ο καθενας παιζει μπασο οπως γουσταρει

 

απλα αν παιζει περισσοτερο απο ΕΝΑ σλαπ/10ετια απλα δεν προκειται να παιξει ΠΟΤΕ μαζι μου (οχι πως θα χασει και τιποτα δηλαδη.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φιλε μου , σεβομαι απολυτα αυτο που λες.  :)

Αλλα πες μου : αυτo πχ δεν σ αρεσει??

http://www.youtube.com/watch?v=NHdN_O5k3WM

 

ή ο Larry Graham?? 

 

Αν οχι  παραδινομαι και δεν σε ξαναζαλιζω ))  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Ομολογώ ότι διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα αυτού του thread άρα συγχωρέστε με αν έχασα επισόδεια απ'τις επόμενες 3 σελίδες και βγω εκτός θέματος ή επανλάβω κάτι που ήδη γράφτηκε.

1) Όλα τα πράγματα στη μουσική πρέπει να μπαίνουν με μέτρο. Καλό και το σλαπ (προσωπικά το σιχαίνομαι) αρκεί να μπαίνει ελάχιστα σε ένα κομμάτι, και με σκοπό το να ομορφύνει το κομμάτι, και όχι να εντυπωσιάσει άσκοπα.

2) Ο James Brown υποχρέωνε στα σέβεντις τους μπασίστες του όχι απλά να μην παίζουν ούτε μισή νότα σλαπ, όχι απλά να παίζουν με τετράχορδα μπάσα, αλλά να παίζουν ΜΟΝΟ με τις 2 χαμηλές χορδές.

3) Οι Chilli Peppers φυσικά και δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το funk, και επίσης για όποιους φίλους ξέρουν μουσική και έχουν ακούσει ΠΟΛΥ (μαύρη) μουσική, είναι μπούρδα μπάντα. (καθαρά προσωπική εκτίμηση. σέβομαι ακόμα και τους φανς του ρουβά)

4) Η μουσική πρέπει να απευθύνεται και σε μη μουσικούς. Μην παρασυρόμαστε τόσο πολύ πια. Οι μπάντες που έχουν κοινό ΜΟΝΟ μουσικούς, το χάσανε το τρένο.

5) Ξέφυγα πολύ απ'το θέμα;! :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου