Προς το περιεχόμενο

Funk Bass??


duckino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρε δεν λεω σε καποιες λιιιιγες περιπτωσεις (βλ. Graham) το ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ slap δεν ενοχλει.

 

Παντως το τι ειναι funk το καταλαβαινουν τα ...ποδια σου που δεν μπορουν να κρατηθουν & χορευουν απο μονα τους :lol: ...(οπως π.χ. στη συναυλια του James Brown)

 

:lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα καλά' date=' τόσα φανταστικά όργανα υπάρχουν εκεί έξω, και εδώ μέσα με το που ακούγεται η λέξη μπάσσο, ξεπετάγονται όλοι οι θιασώτες της Fender.[/quote']

-Ναι...Εμεις και μερικα πολλα εκατομμυρια ακομα φιλε μου.

 

Έλεος' date=' καταλάβαμε τι έχετε αγοράσει, αλλά δε μπορεί αυτό να επιβληθεί στο σύνολο των συμμετεχόντων σε ένα forum. Η διαφήμιση, ή η μονομέρεια, έχει και τα όρια της.[/quote']

Δεν επιβαλλει κανενας τιποτα.Γιατι ομως αραγε οι περισσοτεροι funk μπασσιστες παιζουν με fender και ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ με jazz bass?..Γιατι αραγε,γιατι...?

 

Και αν κάποιος θέλει να παίξει funk' date=' ας έχει κατά νου πως είναι 90% δάκτυλα, και 10% το όργανο. Αν το έχεις, το έχεις, δε πα να παίζεις με το πιο μεταλλάδικο Ibanez. Ή μήπως δεν έχει τύχει να πάτε σε live και να ακούσετε άθλιο ήχο από fender;[/quote']

Εγω θα ελεγα 95%

δαχτυλα και 5% το οργανο.Αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος πως το συγκεκριμενο μπασσο για το οποιο συζηταμε εχει φανταστικο ηχο..

 

Η άποψη μου είναι' date=' για την επαναλάβω, πως όταν κάποιος σκοπεύει να επενδύσει σε ένα όργανο, καλό είναι να δοκιμάσει όσα πιο πολλά μπορεί. Το να κολλά σε "θρύλους" και γενικολογίες, δεν λέει τίποτε, αν δεν το πιάσει στα χέρια του.[/quote']Εννοειται.Γι αυτο του προτεινω του ανθρωπου να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟ jazz bass.Ειναι πολυ απλο.Καμια γενικολογια

και κανενας θρυλος.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος' date=' καταλάβαμε τι έχετε αγοράσει, αλλά δε μπορεί αυτό να επιβληθεί στο σύνολο των συμμετεχόντων σε ένα forum. Η διαφήμιση, ή η μονομέρεια, έχει και τα όρια της.

[/quote']

 

φιλε μου εχεις καθε δικαιωμα να διαφωνεις και να εκφραζεις την αποψη σου, αλλα μου φαινεται αστειο να πιστευεις οτι κανουμε και διαφημιση εδω μεσα. επισης ανθρωποι ειμαστε, μπορει να εκφραζομαστε μονομερως καμια φορα. γι αυτο λοιπον γραψε την αποψη σου να συνεισφερεις και συ στην διευρυνση των ηχητικων αποψεων ολων μας, και μην προσπαθεις να "βριες" τι κρυβεται πισω απο τους κολλημενους fenderακηδες κλπ....

 

 

no offence ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ pastelius

 

¶ρα, οι rockinger είναι σκουπίδια αν αναλογιστεί κανείς πόσοι παίζουν με αυθεντικές strat, και πόσοι με το γερμανικό όργανο;

 

Το επιχείρημα των εκατομμυρίων δε μου λέει τίποτα. Μα τίποτα όμως- μιας και εκατομμύρια "παίζουν" μπάσσο, με ελάχιστους να ξεχωρίζουν.

 

Επιβολή άμεση δε μπορεί φυσικά να υπάρξει. Έμμεση όμως υποβολή, με το να ακούγονται όμως συνέχεια τα ίδια και τα ίδια... χμμ! Δηλαδή τι πρέπει να γίνει για να εκφραστεί κάποια διαφορετική γνώμη από αυτούς που συμμετέχουν ανελλιπώς στο forum; Γιατί ευκαιριακοί συγγραφείς δημοσιεύσεων δεν επαρκούν για "γόνιμο" διάλογο.

 

Αυτό με τον "φανταστικό" ήχο, καταλαβαίνεις πως είναι υποκειμενικό, έτσι; Αν από μπάσσο 300 ευρώ πας στο jazz, ναι είναι φανταστικό. Αν έχεις όμως κάτι άλλο κατά νου, μπορεί το jazz να αποδειχθεί περιοριστικό. ¶ρα, να μια γενίκευση που με βρίσκει εντελώς αντίθετο- το "φανταστικός" είναι μεγάλη κουβέντα.

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τον "φανταστικό" ήχο' date=' καταλαβαίνεις πως είναι υποκειμενικό, έτσι; Αν από μπάσσο 300 ευρώ πας στο jazz, ναι είναι φανταστικό. Αν έχεις όμως κάτι άλλο κατά νου, μπορεί το jazz να αποδειχθεί περιοριστικό. ¶ρα, να μια γενίκευση που με βρίσκει εντελώς αντίθετο- το "φανταστικός" είναι μεγάλη κουβέντα.[/quote']

 

Συμφωνώ απόλυτα...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ρα' date=' οι rockinger είναι σκουπίδια αν αναλογιστεί κανείς πόσοι παίζουν με αυθεντικές strat, και πόσοι με το γερμανικό όργανο;[/quote']Δεν ασχολουμαι με..Κιθαρες δεν ειναι αυτα,νομιζω?Μιλαμε για μπασσο..Δεν δυσφημισα ποτε κανενα μπασσο που να μην εχω ακουσει -και κυριως παιξει.Μιλαω για το jazz μιας κι εχω παιξει με αρκετα.Επισης δεν διαφωνω οτι μπορει καποια απο αυτα τα μπασσα που αναφερεις να ειναι πολυ ευελικτα..Δεν τα χω δοκιμασει ομως.Μπορεις απλα να πεις την -σεβαστη φυσικα-αποψη σου για καποιο αλλο οργανο που κρινεις πιο "σωστο".Καμια διαφημιση ομως.Σε ενα τετοιο θεμα ο καθενας μιλαει συμφωνα με δικα του standards.Το σιγουρο ειναι πως κι εγω θα προτεινω στον φιλο να δοκιμασει οσα περισσοτερα οργανα μπορει.Ασχετα αν ειμαι (λιγο)-προσ-κολλημενος στα jazz bass..Και πιστευω πως εχουν φανταστικο ηχο.. :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το κάναμε chat, μπορώ να πω πως οι απόψεις δε φαίνεται να διαφέρουν και πολύ! Όπως το θέτεις τώρα, είναι πολύ λογικό και "υγιές"!

 

Φιλικά!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τον "φανταστικό" ήχο' date=' καταλαβαίνεις πως είναι υποκειμενικό, έτσι; Αν από μπάσσο 300 ευρώ πας στο jazz, ναι είναι φανταστικό. Αν έχεις όμως κάτι άλλο κατά νου, μπορεί το jazz να αποδειχθεί περιοριστικό. ¶ρα, να μια γενίκευση που με βρίσκει εντελώς αντίθετο- το "φανταστικός" είναι μεγάλη κουβέντα.[/quote']

Συμφωνώ απόλυτα...

Φανταστικος μιλωντας για funk ,ετσι...?? 8) Αυτο εννοω.Για λοιπα ειδη μουσικης.. περι ορεξεως hamburger special με πατατες μπλουμ :roll:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν περιμενα ρωτωντας πεντε απλα πραγματακια να δημιουργησω ολοκληρο θεμα γυρω απο το funk.Χαρηκα ομως πολυ γιατι απο αυτες τις αντιπαραθεσεις ακουστηκαν απο ολους σχεδον πολυ ενδιαφεροντα πραματα , χρησιμα για τους ψιλοασχετους σαν εμενα με το funk.

Πολλοί μπερδεύουν το funk με το slap και νομίζουν ότι κάτι για να είναι funky πρέπει να έχει και slap οποσδήποτε. Προσωπικά το έχω βαρεθεί!

Αχ...Ποσο δικιο εχεις...+1000 :wink:

Ζητω συγνωμη απο τους φιλους fleamail και pastelius ' date='δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να τους κουρασω αλλα αυτη ειναι απλα η αποψη μου.

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις προτασεις σας.

Ενα μεγαλυτερο ευχαριστω στο φιλτατο superfank για τα ιδιαιτερα περι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ funk...

και φιλε superfunk...

...Μπορει , και μαλλον εχεις δικιο , κανεις απ'αυτους τους μπασιστες που

ανεφερα (ειδικοτερα ο flea κατα τα λεγομενα σου παντα) να μην παιζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ funk...αλλα.....

Παντως το τι ειναι funk το καταλαβαινουν τα ...ποδια σου που δεν μπορουν να κρατηθουν & χορευουν απο μονα τους :lol: ...(οπως π.χ. στη συναυλια του James Brown)

 

:lol: :lol:

...Αν πρεπει να εμπιστευτω τα ποδια μου οταν τους ακουω...τοτε εχω να πω οτι εχουν ολοι τους τουλαχιστον πολυ γερες δωσεις funk στο πεξιμο τους.Και πιστεψε με ... τα ποδια μου δεν χορευουν τσαμικο στο ακουσμα τους.

 

Εντελως φιλικα!!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α' date='για να καταλαβεις ΤΙ ειναι funk δες αυτο (ειναι απλα το ΑΠΟΛΥΤΟ funk)

http://www.youtube.com/watch?v=_eeUpIGmu8c[/quote']

 

Θεικό! Δείτε κι αυτό

 

 

Είναι το αγαπήμενο μου tempo για funk (γύρω στο 100 σαν το

Supertstitious) και παίζει ο Θεός Gadd. Φυσικά ούτε λόγος για

slap, το μπάσο είναι... acoustic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου