Προς το περιεχόμενο

Funk Bass??


duckino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει μια συγχυση εννοιών όπως, funk - groove - slap. Ενώ η μεσαία λεξούλα ειναι απαραίτητη για τις δυο ακριανές, δεν υπάρχει κάποιος κανόνας συνύπαρξης αναμεσα τους. Το funk ειναι ενα είδος μουσικής, ενω το slap ειναι η υπερτατη δυναμική του μπάσου. Θα μπορούσε να ταιριάξει το slap στο funk όπως ταιριάζει με οτιδήποτε εχει groove. Αλλα οι υψηλές δυναμικές καταντάνε πολύ γρήγορα κουραστικές στο αυτι.

 

Είσαι απλός, λιτός, απέριττος, περιεκτικός κι απολύτως σωστός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:) Να και μερικοί Κατάλευκοι Μπασίστες , ασλαποι (τι λεω.. :P) και πανω απ όλα αγκρουβοι (και συνεχιζω) και γι αυτό άλλωστε μείνανε και ασημοι

 

 

 

 

Ασε που ειδικά ο τελευταίος δεν είχε και καμία σχέση με τον όλα τα κανω Funκ,  Godfather of soul , James Brown με βάση τον οποίο ορίζουμε το τι ειναι funk :)

Καλή ακρόαση στο Funk χωρίς Slap :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το θυμήθηκα:

Για να κατανοήσει κανεις το οτι το slapping δεν ειναι τιποτα παρα μια εκρηκτική πλευρά των δυναμικών του οργανου, αρκεί να παίξει καποιες slap μπασογραμμες δίχως slap.Θα συμφωνήσει τότε οτι το groove δεν χανει τίποτα απο την αξία του. Πολλες φορες, μια slapογραμμή ακούγεται πιό ευχάριστα παιγμενη με απλό δαχτυλάκι. Δοκιμάστε με τις γραμμές του flea :P . Συνεπώς η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν χρειαζεσαι slap για να κανεις σωστα καμια μπασσογραμμή. Δεν μπορεις ομως και να το αποκλεισεις απο την γκαμα δυνατοτήτων του μπασσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

get the funk baby get it !!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=AFcpBB4Yy_M&feature=related

 

ε ναι δεν θα ειμαι επιηκης μαζι σας καιρος να κατσουμε να διαβασουμε για να φτασουμε τον πιτσιρικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ πάντως ας πω κ κανένα σοβαρό.

Όλα καλά κ όλα ωραία, το σλαπ είναι άχρηστο σε πάρα πολλές μπάντες. Ο ρόλος του μπασίστα είναι ο μεν και ο δε και ότι θέλει ο καθένας.

 

Εγώ ξέρω ένα πράγμα πάντως. Παίζω ένα όργανο και πραγματικά προσφέρει πάρα πάρα πολλές εκφραστικές δυνατότητες. Μου αρέσει και ΘΕΛΩ να τις αξιοποιήσω. Το τι τελικά είναι χρήσιμο, έχει να κάνει με το που θα το χρησιμοποιήσεις.

 

Δηλαδή κ εγώ πχ θεωρώ πως το σόλο σαν ύπαρξη σε ένα κομμάτι τις περισσότερες φορές είναι χάσιμο χρόνου. Αλήθεια.

Μήπως μπορούνε να συμφωνήσουν οι κιθαρίστες να το κόψουν σιγά σιγά; :)

 

(και όχι δε θέλω να αντικατασταθεί με σόλο μπάσο/ ντραμς/ πιάνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρότι κιθαρίστας, ψιλοσυμφωνώ μαζί σου. όχι βέβαια να το καταργήσουμε τελείως το σόλο, αλλά άντε το πολύ ένα οχτάμετρο ανά 5-6 τραγούδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορούνε να συμφωνήσουν οι κιθαρίστες να το κόψουν σιγά σιγά;

 

ευτυχως οσοι ζουν στον 21ο αιωνα το εχουν...κοψει εδω και πολυ καιρο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου