Προς το περιεχόμενο

Chorus, σε ποιο σημειο του chain?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δανειστεί πρόσφατα ένα αρχαίο ibanez chorus  (cs-9) το οποίο οφείλω να ομολογήσω μου άρεσε πολύ, θέλω να το τοποθετήσω στην "πεταλιερα" μου αλλά δεν γνωρίζω που πρέπει να κάτσει...

 

*επισυνάπτω φώτο με τα πετάλια.

 

 

Όπως είναι στημένα τώρα πηγαίνω :

Tuner, autowah, comp, dist ->amp

δηλαδή μονο το delay παίζει στην loopa.

 

Που βάζω το chorus? μπροστά? στην loopa?

Που μπροστά? και που στην loopa?

 

* επίσης δεν είμαι σίγουρος για το autowah, το έχω πριν τον κομπρέσορα για να μπορώ να διατηρώ ένα μεγαλύτερο ευρος ευαισθησίας, υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να μπει μετά τον κομπρέσορα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας :)

20130511_003.thumb.jpg.da4e0e6c7933620a5fe1ef0e8a795387.jpg

961765_568026556562026_1437554584_n.thumb.jpg.647ec03a56e715f1c35be5efc9b15b78.jpg

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πριν το delay στη λούπα είναι η πιο λογική θέση και εκεί θα ''παίξει'' καλύτερα.

 

Γούστα είναι αυτά όμως πειραματίσου .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε δοκιμές για να δεις πού σου αρέσει περισσότερο, και μη φοβηθείς ανορθόδοξες τοποθετήσεις. Εγώ θα το έβαζα κάπου μετά το distortion, και μάλλον πριν το delay. Aλλά γιατί χρησιμοποιείς loopa?

 

Το ίδιο υποκειμενική είναι και η τοποθέτηση του auto wah σε σχέση με τον compressor.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wah καλα το εχεις εκει....για το chorus μαλλον μετα το dely στη loopα....βεβαια γουστα ειναι αυτα. οπου σου αρεσει το βαζεις!!!

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Aλλά γιατί χρησιμοποιείς loopa?...

 

πρωτα φορα το ακους ??? ??? ???

 

λογικα εκει μπαινουν τα modulation effects ωστε να διαμορφωνουν το ειδη υπεροδηγημενο σημα...θα εβαζες delay πριν το drive????

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν μας διευκρινίζεις με τι ενισχυτή παίζεις, και αν χρησιμοποιείς όντως τα drives του ή αν βασίζεσαι αποκλειστικά στο πεταλάκι distortion που μας είπες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι ένας Koch Twintone II 50w, κατά 99% χρησιμοποιώ το καθαρό του κανάλι, για drive ναι.. απο πετάλια, στην συγκεκριμένη περίπτωση το Barber.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιείς το drive του, τα delay & chorus είναι ούτως ή άλλως τοποθετημένα μετά την παραμόρφωση, επομένως δεν χρειάζεσαι την λούπα (που ήταν & ο λόγος της προηγούμενης ερώτησης). Εκτός κι αν έχεις κάνει τις συγκρίσεις σου και πιστεύεις πως σου ακούγονται καλύτερα εκεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου