Προς το περιεχόμενο

Indie musician 101


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά περνάμε σε death/black metal.Από εκείνο το σημείο και μετά η μουσική χάνεται.Imho,πάντα.

 

Your humble opinion has almost reached the upper limit of being wrong. Refocus please.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Your humble opinion has almost reached the upper limit of being wrong. Refocus please.

 

Τhere's nothing to refocus on.I used the holy grail of subjectivity,the phrase "imho"!

I beleive you can find quality up to thrash metal.The quality stops at death/black metal.

The melodic death metal fills the gap.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ενα παράδειγμα αυτού που θέλω να πω θα μπορούσε να είναι το εξής:

Στην αρχή ήταν το κλασσικό ροκ.

Προοδευτικά,ο ήχος άρχιζε να σκληραίνει και ο ρυθμός να ανεβαίνει...

 

Μέχρι που φτάνουμε στο thrash metal.Mέχρις εκεί,η μουσική ήταν ακόμα παρούσα και μάλιστα,κάποιες φορές και από κάποιες μπάντες,σε αρκέτα ποιοτικές εκφάνσεις.

 

Χμμμ...

 

Προτιμώ να μη γράψω τη γνώμη μου για το ακουστικό ιδίωμα που λέγεται "metal" και τις ΟΠΟΙΕΣ εκφάνσεις του.

 

Θα σημειώσω μόνο πως από το κλασσικό ροκ ξεπήδησαν και άλλα είδη ροκ, κι ως παράδειγμα θα φέρω τους REM. Κι οπως συμφωνήσαμε (νομίζω) παραπάνω, υπάρχουν οι ποιοτικές κινήσεις που προχωρούν τη μουσική μπροστά, και οι μη ποιοτικές που την πάνε πίσω ή κάτω. Πολύ κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I used the holy grail of subjectivity,the phrase "imho"!

 

It might be the holy grail of subjectivity but it doesn't mean that your opinion is not objectively wrong and sure as hell it doesn't mean that it denies my right to point the fact.

 

Αν ήθελες να ήσουν σωστός θα έλεγες "τα γούστα μου σταματάνε στο death/black" και όχι η ποιότητα. Αν χρησιμοποιούσες την σωστή φράση ούτε που θα σχολίαζα. Έλα τώρα βρε Grey, λες και δεν το καταλαβαίνεις αυτό.

 

Και μια που το συζητάμε, η χρήση του imho δεν δίνει σε κάποιον το δικαίωμα, συγνώμη που θα στο πω, να λέει βλακίες. Με ή χωρίς imho οι προτάσεις που ακολουθούν ή προηγούνται θα πρέπει να είναι προσεκτικά διατυπωμένες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελες να ήσουν σωστός θα έλεγες "τα γούστα μου σταματάνε στο death/black" και όχι η ποιότητα. Αν χρησιμοποιούσες την σωστή φράση ούτε που θα σχολίαζα. Έλα τώρα βρε Grey, λες και δεν το καταλαβαίνεις αυτό.

 

Και μια που το συζητάμε, η χρήση του imho δεν δίνει σε κάποιον το δικαίωμα, συγνώμη που θα στο πω, να λέει βλακίες. Με ή χωρίς imho οι προτάσεις που ακολουθούν ή προηγούνται θα πρέπει να είναι προσεκτικά διατυπωμένες.

 

To αγαπημένο σου επιτραπέζιο είναι το Scrable;

 

Nά 'σαι καλά,φίλε μου...

Πάω για δουλειά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καλό και κακό, ποιοτικό και μη ποιοτικό είδος μουσικής. Η μόνη ποιοτική διαφορά μπορεί να εντοπισθεί στους ίδιους τους μουσικούς που παίζουν. Σε όλα τα είδη υπάρχουν (χοντρικά) καλοί και κακοί μουσικοί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Δεν διαβασα μεχρι τελους το κειμενο που παρεθεσε ο mustafunk γιατι καποια στιγμη αηδιασα με το ποσο "οργανωμενα" και "στρατιωτικα" εχει παραταξει τα βηματα για να "βγαλεις" χρηματα που το παρατησα.....

 

  Όπως το κατάλαβα εγώ, σκοπός του άρθρου δεν είναι να προτείνει τρόπους για να βγάλει κάποιος χρήματα από τη μουσική με προτάσεις του στυλ:

"παίζεις κιθάρα;βγάλε €100-€1000 μηνιαίως, από το σπίτι σου, εύκολα"  :P

 

  Αντίθετα, προτείνει μεθοδολογία σε ανεξάρτητους μουσικούς, η οποία (μεθοδολογία) θα αντικαταστήσει το management μιας δισκογραφικής, που παραδοσιακά ασχολιόταν με αυτά τα θέματα, μέχρι τώρα.

 

Επιγραμματικά, αναφέρει 8 πράγματα, που πρέπει να έχει κάποιος κατά νου, να εφαρμόσει (αντιγράφω/μεταφράζω):

 

1.Ξεκίνα με υπέροχη μουσική.Αυτό είναι το απόλυτο #1

2.Δημιούργησε βάση δεδομένων, με ηχογραφημένη μουσική, φωτογραφίες και βίντεο

3.Δημιούργησε το logo σου (με την κατάλληλη επιλογή οπτικοακουστικών μέσων)

4.Καθιέρωσε την ιντερνετική σου παρουσία (ιστοσελίδα, social media) και έλα σε επικοινωνία με τους θαυμαστές

5.Για τους πιο τακτικούς σου θαυμαστές, οργάνωσε mailing lists και αποκλειστικότητες

6.Δώσε βάση σε ποιοτικά live, που θα καταγράφεις (απόφευγε κακούς χώρους, αρπαχτές)

7.Επικεντρώσου στην ενδυνάμωση της βάσης των πραγματικών θαυμαστών σου, δίνοντας τους την ευκαιρία, να δουν τα πράγματα "από μέσα"

8.Αφού φτιάξεις μια σημαντική βάση δεδομένων(#2), πάρε κάποιον, που θα διαχειρίζεται αυτόν τον όγκο δεδομένων.

 

Ως συμπέρασμα, μπορεί, με μια πρώτη ματιά να φαίνεται πολύ "τεχνοκρατικό", ωστόσο, δίνει μια ιδέα, για το πως να οργανώσεις λίγο τα πράγματα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...

 

Προτιμώ να μη γράψω τη γνώμη μου για το ακουστικό ιδίωμα που λέγεται "metal" και τις ΟΠΟΙΕΣ εκφάνσεις του.

 

Θα σημειώσω μόνο πως από το κλασσικό ροκ ξεπήδησαν και άλλα είδη ροκ, κι ως παράδειγμα θα φέρω τους REM. Κι οπως συμφωνήσαμε (νομίζω) παραπάνω, υπάρχουν οι ποιοτικές κινήσεις που προχωρούν τη μουσική μπροστά, και οι μη ποιοτικές που την πάνε πίσω ή κάτω. Πολύ κάτω.

ή μηπως αυτες μας βοηθουν να εκτιμησουμε καλυτερα καλυτερα,τα πραγματικα ποιοτικα κομματια?......οπως επισης που ξερουμε οτι το αγαπημενο μας ροκ/μπλουζ/μεταλ/φανκ κομματι,δεν το εχει εμπνευστει ο0 δημιουργος του απο καποιο χαζοποπ-ντεθ μεταλ-ηχο απο ξυπνητηρι τραγουδι....για μενα λοιπον ολα χρειαζονται.....ασε που δεν υπαρχουν κ αντικειμενικα κριτηρια για το τι ειναι ευτελες κ τι οχι,αρα ο καθενας παραγει οτι μουσικη γουσταρει!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που δεν υπαρχουν κ αντικειμενικα κριτηρια για το τι ειναι ευτελες κ τι οχι

 

Αυτό σηκώνει συζήτηση... υπάρχουν Α και Β που αν τα συγκρίνεις δεν μπορείς παρά να παραδεχθείς πως το Α υπερτερει αντικειμενικά του Β. Υπάρχουν άλλα Α/Β όπου δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο.

 

αρα ο καθενας παραγει οτι μουσικη γουσταρει!

 

Αυτό δεν το αμφισβήτησε κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου