Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Peackαρισμα!!


abc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα έκανα μια ηχογράφηση χρισημοποιόντας το πρόγραμμα της Adobe το Audittion. Υπήρχε μια USB κάρτα ήχου μέσα απο την οποία πέρασα 4 διαφορετικά μικρόφωνα και ηχογράφησα σε 4 ξεχωριστά κανάλια φωνές. Λόγο της απειρίας μου, της τραγικής έλειψης γνώσεων και της αδυναμίας του να είμαι απο επάνω για να παρακολουθώ την ηχογράφηση, παρουσιάστικε το εξείς πρόβλημα. Οι εντάσεις απο το σήμα εισόδου τον μηκροφόνων ηταν πάρα πολύ δυνατές με αποτέλεσμα τώρα που ακούω την εγγραφή στα σημεία με υψηλές εντάσεις υπάρχει έντονο peackαρισμα με έντονη παραμόρφωση!!!!

Υπάρχει κάποιος τρόπος μέσα απο αυτό το πρόγραμμα να βελτιωθεί καθόλου αυτό το σφάλμα?

Ευχαριστώ προαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα έκανα μια ηχογράφηση χρισημοποιόντας το πρόγραμμα της Adobe το Audittion. Υπήρχε μια USB κάρτα ήχου μέσα απο την οποία πέρασα 4 διαφορετικά μικρόφωνα και ηχογράφησα σε 4 ξεχωριστά κανάλια φωνές. Λόγο της απειρίας μου, της τραγικής έλειψης γνώσεων και της αδυναμίας του να είμαι απο επάνω για να παρακολουθώ την ηχογράφηση, παρουσιάστικε το εξείς πρόβλημα. Οι εντάσεις απο το σήμα εισόδου τον μηκροφόνων ηταν πάρα πολύ δυνατές με αποτέλεσμα τώρα που ακούω την εγγραφή στα σημεία με υψηλές εντάσεις υπάρχει έντονο peackαρισμα με έντονη παραμόρφωση!!!!

Υπάρχει κάποιος τρόπος μέσα απο αυτό το πρόγραμμα να βελτιωθεί καθόλου αυτό το σφάλμα?

Ευχαριστώ προαταβολικά.

 

Γεια σου abc και καλωσόρισες! Να διορθωθεί τελείως δεν υπάρχει περίπτωση δυστυχώς αν σε πικάρεις σε κάθε κανάλι χωριστά (αν πικάρουν μόνο όταν παίζουν όλα μαζί μπορείς προφανώς να χαμηλώσεις εντάσεις στο καθένα)

 

Υπάρχουν προγράμματα (νομίζω και το audition) που μπορούν να ψευτοδιορθώσουν καποιες ελαφρες μορφές, αλλά αν εισαι πολύ οφφ και για μεγαλο διάστημα μην περιμένεις θαύματα. Το μόνο που ξέρω εγώ που ίσως διορθώνει λίγο την κατάσταση είναι να περάσεις ένα χαμηλοπερατό (Lowpass) φιλτρο) για να κόψεις κάπως τις ψηλές συχνότητες που προκαλούνται από τα κοψίματα της κυματομορφής - προφανώς και αυτό είναι επεμβατικό και δεν θα σώσει την κατάσταση ενώ θα χάσεις και πολύ συχνοτικό περιεχόμενο, ίσως όμως κάνει λίγο πιο υποφερτή την ακρόαση τους... δοκίμασε να παίξεις με το φίλτρομ την συχνότητα που αρχίζεις να κόβεις και την τάξη του (το πόσο απότομα κόβει) και δες αν κάνει δουλειά..

 

Καλή τύχη και αν έχεις την ευκαιρία να το ξαναγράψετε, σίγουρα θα πάρει λιγότερο χρόνο και θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από αυτό που σου προτείνω. Παρότι δεν έιμαι μεγάλος φαν επίσης, μια ελαφρά χρήση κομπρέσορα βοηθάει καμια φορά στο να αποφευχθουν τέτοια ατυχήματα

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη λυση και ισως και η μοναδικη ειναι η επανεγγραφη των waves με προσοχη στα peaks να μην ξεπερνουν τα -6db . Τωρα μια 2η λυση ισως και να ειναι το Normalize.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου