Προς το περιεχόμενο

Απορία για midi σύνδεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση.

Από που - πως θα πηγαίνουν τα midi σήματα του Technics στην κάρτα;

 

Από το MIDI THROUGH φυσικά. Από που αλλού;;

 

To Technics λειτουργει ως merge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από το MIDI THROUGH φυσικά. Από που αλλού;;

 

To Technics λειτουργει ως merge.

Το Midi Thru, εξ'ορισμού είναι ακριβές αντίγραφο του Midi In.

Όμως για να πάρεις σήμα από το Technics (αυτά που παίζεις από το Technics), πρέπει να πάρεις από το Midi Out του Technics.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thru ειναι απλα ειναι κατι σαν bypass?Ωφελει δηλαδη στην μεταφορα μηνυματων σε μια 2η συσκευη και επειτα να μεταφερθουν αυτουσια σε μια 3η χωρις την παρεμβολη της 2ης;

 

Ή μεταφερει τα μηνυματα της αρχικης στην συσκευη που καταληγει μεσω thru?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MIDI5.gif

Ετσι, το Sequencer οδηγει και τα 3 synths, κατι που δεν θα γινοταν αν το παραπανω παραδειγμα ηταν Midi Out --> Midi In --> Midi Out --> Midi In --> Midi Out --> Midi In. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα η συνδεσμολογια oxygen out - technics in- technics thru-audio interface in μπορει να λειτουργησει με το επιθυμητο αποτελεσμα

 

εδιτ:η παραπανω φωτογραφια μου δινει να καταλαβω πως το thru περιλαμβανει και πληροφοριες μιας ενδιαμεσης συσκευης ενω , οπως το εχω υποψιν μου,το thru λειτουργει μονο ως bypass (οπως για να πετυχει μονο την οδηγηση και των τριων synth το seq της φωτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παραπανω φωτογραφια μου δινει να καταλαβω πως το thru περιλαμβανει και πληροφοριες μιας ενδιαμεσης συσκευης

Δεν βγαινει κατι τετοιο απο την παραπανω φωτο. Τα data του Sequencer (και μονο αυτα) περνανε μεσα απο τα synths μεσω MIDI Thru και τα οδηγουν.

 

ναι λαθος εννουσα το midi in της καρτας ηχου

Ναι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου