Προς το περιεχόμενο

Dr Z M12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οτι καταλαβα ψαχνει μια καθαρη πλατφορμα για τα πεταλια του (οτι ψαχνουν δηλ. οι περισσοτεροι μη μεταλ κιθαριστες πλεον)...το ζητημα ειναι οτι οπως λες και εσυ....αν "φυγει" απο τον "ουδετερο" Μ12 μετα οντως αλλο ηχο εχει ενας "αμερικανικος" ενισχυτης και αλλο ενας "βρεττανικος"....

 

παντως και οι δυο σε λογικες εντασεις και με καθαρο ηχο ΩΡΑΙΑ θα ακουγονται με πεταλια...

 

(βεβαια και παλι εχεις δικιο γιατι τελικα μπορει να του αρεσει περισσοτερο ο ενας τυπος ενισχυτη απο τον αλλον)  

 

Μπορούμε να βοηθήσουμε αν μας πεις τι κιθάρα  παίζεις .

 

εδω εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ δικιο...δεν τον ρωτησαμε το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ...αν δηλ. παιζει με μια Les Paul ολη η κουβεντα που εχουμε κανει παει για βρουβες... ;D...(μια και πεντακαθαρος ηχος με διπλους  και ενισχυτης  κατω απο 50 βαττ δεν παιζει....) ..ξεχασαμε δηλ. το σημαντικοτερο οτι ο ηχος της ηλεκτρικης κιθαρας ειναι ενα ΣΥΣΤΗΜΑ και οχι μεμονωμενα κομματια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν είναι ουδέτερος ο M12 ρε συ, στα δικά μου αυτιά VOXίζει αρκετά

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2012/Aug/Champions_of_Chime_The_EL84_Roundup.aspx?Page=1

 

Σε μια τετοια ακριβή αγορά πιστεύω προέχει ο χαρακτήρας ή "άρωμα" όπως είπε ένας φίλος και πως παίζει καρφί το κύκλωμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ερώτηση.

 

Έχω και τα 3 είδη. ( Strat/Tele/2 HB)

 

'Εχω παίξει αρκετά με διάφορους Orange, Mesa Boogie και Marshal σε studio και σε φίλους.

 

Ο ενισχυτής που έχω τώρα και πουλάω στις αγγελίες ( ORANGE TH30 ) κάνει πολύ καλά ένα πράγμα GAIN. To lead κανάλι του είναι απίστευτο. Mε  HUMBACKERS σκοτώνει..... AC/DC crynch, GNR, QOTSA..... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ.... Όμως τους ήχους που θαυμάζω στον Danny Gatton, SRV, Kenny wane Shepherd,  Η tele και η Strat μου ( τις οποίες αγόρασα εκ τον υστέρων) δεν μπορεί να τους βγάλει ο Orange.... ( ή εγώ δεν έχω καταφέρει να τον ρυθμίσω σωστά...... παίζει και αυτό...)

 

Με την μπάντα μου παίζουμε απο Alternative μέχρι Hard Rock....

 

Οπότε δεν έχω ένα συγκεκριμένο στύλ.... Ούτε συγκεκριμένη κιθάρα....  Μόνο μέταλ δεν παίζω..... αντε κανένα Metallica για την πώρωση.... μέχρι εκεί....

 

Με φέντερ δεν έχω παίξει αρκετα να πω την αλήθεια.... 1-2 φορές.... αλλά ξέρω ότι αυτό που ακούω στους δισκους, και γουστάρω ειδικά σε strat είναι τις πιο πολλές φορές Fender 6v6 h 6L6....

 

Vox δεν έχω παίξει ποτέ.

 

Η όλη ιδέα για αλλαγή ξεκινάει από το γεγονος ότι:

 

1) Εχω ένα γαμάτο Medium / High gain ήχο οποίος όμως ζυγίζει 25 κιλά και δεν μετακινείται εύκολα. Στο studio θα πρέπει πάντα να διαλέξω αν θα κουβαλήσω τον Orange με πολύ κόπο ή την πεταλίερα μου.... δεν γίνεται και τα δύο. Η καλό gain από τον orange... ή πεταλια ......ποτέ δεν μπορώ να έχω και τα δύο

 

2) Τα Fender like cleans μου λείπoυν έτσι κι αλλιώς ότι και αν κάνω

 

3) Νομίζω πως με ένα high gain πεταλι θα μπορέσω να βγάλω τον hard rock ήχω από μία καλή βάση όπως ο Imperial h ο Μ12.... και να έχω και περισσότερη ευελιξία.... Ενώ τώρα ουσιαστικά έχω μόνο το high gain.... σπιτι μου.....

 

4) Το πιο σημαντικό όλων είναι με την επένδυση να πάω ένα level πάνω

σε ποιότητα ενισχυτή, να είμαι πιο ευέλικτος ηχητικά, αλλά και να είναι δυνατόν να μεταφερθεί ο ενισχυτής + το pedaltrain εβδομαδιαίως στο studio.

 

5) Δυστυχώς / Ευτυχώς μπορώ να διαθέσω τα χρήματα και GAS άρω.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως τους ήχους που θαυμάζω στον Danny Gatton, SRV, Kenny wane Shepherd,

 

Οποτε πας καρφωτος για Fender (δηλ Imperial... ;D) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι φαίνεται....

 

αρκεί όντως να μπορώ να βγάλω και ένα καλό high gain ήχο με το αντίστοιχο πετάλι.... αλλα πιστεύω ότι γίνεται.... ποτέ δεν θα είναι ακριβώς marshall ή ακριβώς ORANGE.... αλλά ΟΚ.... δεν πειράζει..... θα έχω το γλυκό bluesariko breakup ενός fender....

 

Τωρα.... αν βάλω στην κουβέντα και τον cornell romany plus 10 watt..... θα φτάσει η κουβέντα 15 Αυγουστο έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα.... αν βάλω στην κουβέντα και τον cornell romany plus 10 watt..... θα φτάσει η κουβέντα 15 Αυγουστο έτσι?

 

 

ΦΟΒΕΡΟΣ ενισχυτης αλλα αν ακουσεις και τον PRO (που ουσιαστικα ειναι ενας....διπλος plus)  θα θελεις τον....PRΟ & η τιμη ανεβαινει επικινδυνα ... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα.... αν βάλω στην κουβέντα και τον cornell romany plus 10 watt..... θα φτάσει η κουβέντα 15 Αυγουστο έτσι?

 

Οπότε ρίχνεις μια ματιά και στον Mini Rectifier για να τελειώνεις, πριν σφίξουν και πολύ οι ζέστες. 8)

 

Οι τρεις ενισχυτές που σου αρέσουν είναι φανταστικοί και προσωπικά θα διάλεγα τον CORNELL , αλλά κάτι μου λέει ότι ο mini σου ταιριάζει γάντι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... όχι παιδιά δεν θέλω boogie.... εκτός ότι έχω ένα ωραιότατο V-Twin για Boogie ήχους.... Νομίζω πως θέλω κάτι διαφορετικό.... Ο Dual Rectifier που έχω παίξει μου δίνει την ίδια αίσθηση με τον ORANGE μου.... γαμάτο GAIN channel....  και ωραία καθαρά αλλά όχι αυτά τα συγκεκριμένα καθαρά που ψάχνω..... BTW και ο Orange ωραίο καθαρό έχει αλλά διαφορετικό, τελικά, από αυτό που θέλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Riggos, προσωπικά ξεκίνησα από Maz 18 nr. Στη συνέχεια άκουσα (youtube) τον Imperial στο video που παρέθεσα και... έπαθα. Αναζητώ όπως εσύ καλό καθαρό κανάλι για να γίνει η βάση μου για τα πετάλια. Κατέληξα λοιπόν στον imperial.

Στην συνέχεια (και ακόμα δηλαδή) ψάρωσα με τον vintage modern και τις KT66 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Αν σε ενδιαφέρει ο toneking όμως, απ'όσο το έψαξα μιλάμε για 20 LOUD Watts. Στην παρούσα φάση, τον βγάζουν ως επετειακό μοντέλο (20th anniversary) με ενσωματωμένο attenuator. Ίσως είναι λίγο πιο τσιμπημένη η τιμή του αλλά συμφέρει νομίζω.

Τώρα δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον Superfunk στο ότι δεν χρειάζεσαι το annenuator, αλλά στο αναφέρω πληροφοριακά.

Επίσης, όταν το αποφασίσεις, δώσε και λίγες λεπτομέρειες όσον αφορά την αγορά (από που θα γίνει, ebay, κατάστημα εντός europe κλπ), για να έχουμε υπ'όψην. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου