Προς το περιεχόμενο

podxt, αυτό πρέπει να το δείτε


Paladin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, παλιότερα έβλεπα pod και έλεγα pfffffff.Μετά έλεγα οκ, αλλά δεν συγκρίνεται με λάμπες κλπ έχει ακόμη δρόμο.Μετά άκουσα μία εγγραφή με podxt και μου φύγαν τα κλαπέτα.Πήγα και πήρα ένα.Πράγματι ωραίο.Κατέβασα και το metal pack και είναι πολύ καλό.Σήμερα και μετά από μία βόλτα στο forum της line6 και ακούγοντας κάποια κλιπάκια φτιαγμένα με podxt ή guitar port έχω χάσει τη μπάλα.

 

http://fredrikgroth.com/ezdrummer2.mp3

 

Αυτό είναι με podxt, metal pack και ezdrummer.4 rythm tracks ταυτόχρονα, 2 criminals (5150) και 2 line6 diamondplates (triple rectirfier).Εάν εσείς ακούτε modelling εδώ πέρα, έ τότε πρέπει να είστε πολύ έμπειροι.Ο ήχος σπέρνει.

 

http://www.sonicbakery.com/Rozea_Haven/Complete/Rozea_Haven-Haven.mp3

 

Αυτό είναι από ένα κάφρικο συγκρότημα.Αγνοήστε τα brutal φωνητικά.Είχανε πάει στο studio ενός τυπά ο οποίος έχει και 5150 κανονικό και guitar port.Στην αρχή ξεκινήσανε να γράφουνε με 5150 και μετά δοκιμάσανε τον 5150 από το guitar port που έχει metal pack επάνω.Τους άρεσε τόσο ώστε γράψανε όλο το album με τον 5150 της line6.

 

Και τέλος κάτι ίσως όχι τόσο φοβερό όσο τα 2 προηγούμενα από άποψης ήχου, αλλά πολύ καλό και αυτό και πολύ ωραίο παίξιμο.Με powerball από το podxt και πιθανώς με tube screamer μπροστά πάλι από το podxt.

 

http://www.jordisunger.net/johnreggs/erupt.mp3

 

Ετοιμάζω δικό μου track κατά τα πρότυπα του πρώτου link.Θα έχει 2 rythm tracks και drums από ezdrummer.Θα το ποστάρω όταν θα είναι έτοιμο.

 

Πάντως μπορώ να πώ ότι πλέον τουλάχιστον για το recording μέρος έχει προχωρήσει πολύ το modelling.Και το pod είναι πολύ καλό εργαλείο,απλά θέλει ψάξιμο.Όχι ότι και ενισχυτές τύπου hd147 και Vetta είναι άσχημοι για live.Τουλάχιστον ο 147 πλησιάζει κατά 90% μία λαμπάτη κεφαλή.Μήν πώ 95%.Να δούμε και την νέα γενιά όταν θα βγεί.Θα ποστάρω και άλλα κλιπάκια άμα βρώ και κάτι πιό soft, όχι μόνο metal.Είμαι σίγουρος ότι και εκεί θα έχουνε βγάλει απίστευτους ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν θα έπιανα με τίποτα ότι αυτά τα clip είναι...πλαστικά.

 

Για τα δεδομένα του είδους είναι πολύ καλά και τα τρία clip που πόσταρες... 8O 8O 8O

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω παιδιά πείτε με άσχετο πείτε με προκατελλημένο αλλα έχω την εντύπωση ότι απο τα πρώτα 2 κλιπς κάτι λείπει.Έχω ακούσει τον 5150 όταν έψαχνα για λαμπάτο.Όσο να ναι όσο τέλειο και να είναι το modelling έχω την εντύπωση ότι πάντα κάτι θα λείπει.και το λέω μετα απο 3 χρόνια αναζήτησης παραμόρφωσης έχοντας αγοράσει και πουλήσει άπειρα πετάλια(μεταξύ των οποίων και το pod xt)αυτό που βρίκα στον τωρινό μου λαμπάτο(ένας peavey triple xxx)δεν το είχε τίποτε άλλο.

 

Στην πραγματικότητα μου θύμισε samples απο πετάλια που άκουγα όταν έψαχνα.

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι κάτι τέτοια άκουσα και εγώ και πήγα να δοκιμάσω το pod xt αλλά μόλις πήγα στο "δοκιμαστήριο"παιδιά ειλικρινά σας μιλάω έφαγα ξενέρωμα.

 

Για την line6 η γνώμη μου συνοψίζεται στο Sounds great but it doesn't feel great

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικη μοπυ εκτιμιση ειναι πως σε τετοιου ειδους καφρικα ρυθμικα δεν προκεται να εχει τεραστια διαφορα απο το real thing στην αισθηση,παιζοντας ομως ενα σολο, εκει ειναι που η διαφορα ειναι εμφανης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το pod δεν είναι plug and play.Κατα δεύτερον όταν έψαχνα κι εγώ ενισχυτές είχα δοκιμάσει μερικούς.Π.χ powerball,dual rectifier,6150 και άλλους.Ε λοιπόν και αυτοί όταν ανέβαζες το gain η ευκρίνεια χανόταν.

 

Ξέρω τι εννοείς janick με το ότι δεν το αισθάνεσαι ίδιο με ένα λαμπάτο.Και δεν γίνεται όταν φυσικά π.χ το ακούς από studio monitors.Όπως είπα μία κεφαλή hd147 με καμπίνα 4χ12 ακούγεται μιά χαρά σαν λαμπάτος.Έχεις και τον αέρα και τον όγκο της καμπίνας.Αυτό που λές για το παίξιμο ουσιαστικά δεν επικεντρώνεται κάπου.Όταν ανοίξεις τον ήχο στα επίπεδα που θα άνοιγες έναν λαμπάτο θα δείς ότι είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα, έστω κατα 95 %.Το ηχείο πάλλεται το ίδιο και βγάζει αέρα.Πλέον η Line6 έχει βγάλει και Patch που δίνει το projection που έλειπε από τους ενισχυτές της, αυτό που λέμε βγαίνει ο ήχος προς τα έξω.

 

Έπαιξα το ίδιο ριφάκι σε έναν laney chrome zone και στον hd147 στην ίδια ένταση.Έ δεν μπόρεσα να βρώ διαφορά.Εκτός από το ότι ίσως ο λαμπάτος είναι πιό ζεστός.Κάτι που οι Line6 είναι στο 80%-90%.¶ν και σε έναν καθαρό ήχο στον hd147 αισθανόσουνα σάν λάμπα και στο παίξιμο.Πολύ ζεστός ήχος.Το μυστικό είναι και η ένταση.Το ηχείο πρέπει να πάλλεται με τον ίδιο περίπου τρόπο και να βγάζει αέρα όπως στον αντίστοιχο λαμπάτο.Εάν παίξεις σε έναν λαμπάτο χαμηλά δεν θα ακουστεί τόσο καλά, όχι μόνο επειδή δεν ανάβει η λάμπα καλά αλλά επειδή δεν νιώθεις και τον αέρα, τον όγκο και όλα αυτά που βγάζει ο ενισχυτής σε πιό μεγάλες εντάσεις.

 

Τί ακριβώς έχεις βρεί όμως στον XXX?Ρωτάω καθαρά από περιέργεια μιάς και εγώ ψαχνόμουνα πολύ να βρώ έναν καλό ήχο και distortion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O stavrilian έχει αρκετό δίκιο φίλε...σε τέτοια παιξίματα δεν ακούγονται διαφορές και δεν πρόκειται και να ακουστούν ποτέ...

Ακούγοντας όμως το lead part στο 1ο κλιπάκι το modelling το αντιλαμβάνεσαι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

 

Και θα συμφωνήσω και με τον janick...αυτά τα κλιπάκια είναι ένα είδος promo για τα προιόντα της Line6. Και φυσικά θα έχουν υποστεί αρκετή επεξεργασία στα DAW που ηχογραφήθηκαν για να πλησιάζουν το real thing. EQ, compressors, reverbs, κλπ. plug-ins συμπληρώνουν το μέχρι ενός σημείου καλό modelling του POD.

Για πήγαινε όμως να παίξεις ένα live ή να κάνεις μια πρόβα με κιθάρα-POD-κονσόλα-P.A. και δες υπό πραγματικές συνθήκες αν θα βγάλεις τον ήχο που ακούς στα κλιπάκια...

 

¶λλωστε το λες και μόνος σου...το POD θα πάει στο 80-90% του κανονικού ενισχυτή...Ε, αυτό το -20%, αν βάλεις στο παιχνίδι και τα μέτρια ψηφιακά modulation του POD γίνεται -30-40%! Και τότε η διαφορά είναι απόλυτα αισθητή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως λες και εσυ 80-90%.Ε αυτό το 10% που λείπει απο το the real thing εμένα με ενοχλεί λίγο :wink:

 

Ακουστικά καθαρά είναι δύσκολο να καταλάβεις διαφορά αλλά στην τελική κάποια στιγμή θα βγείς live.Θα χτυπήσεις την πένα σου στη χορδή και εκεί είναι που λες να ήταν λίγο πιο "ζωντανός" και "σπαρταριστός" ο ήχος.

 

Όταν ανοίξεις τον ήχο στα επίπεδα που θα άνοιγες έναν λαμπάτο θα δείς ότι είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα, έστω κατα 95 %

 

Διαφωνώ...95% είναι πολύ.Όσο οι εντάσεις ανεβαίνουν οι λάμπες κερδίζουν έδαφος σε απόκριση και ζεστασιά.Το έχω δοκιμάσει και εγώ με μια Vetta HD και τον ενισχυτή που έχω τώρα. :wink:

Όσο ανέβαζα τον Vetta ο ήχος γινόταν πιο πλαστικός με αχνή απόκριση στην πενιά ενώ στην λάμπα πιο ογκώδης και βαρβάτος.

 

Τώρα όσο αφορά τον ΧΧΧ μια και ρώτησες...

Καταρχήν έχει 30 τόνους gain.Είμαι εθισμένος στην παραμόρφωση.Αν και ποτέ δεν βάζω το gain του ΧΧΧ πάνω απο το 6.Είναι απλά υπέρβαρο.

Σφιχτός ογκώδης ήχος μέχρι λασπώδης βρώμικος και με τις κατάλληλες ρυθμίσεις αλήτικος hardrockάδικος.Επίσης είχα την δυνατότητα να παράγω "in your face lead" ήχους μέχρι γλυκούς mellow ήχους για ερωτιάρικα leads :wink:

 

Επίσης έχει για high gain ηεφαλή έχει πάρα πολυ καλό καθαρό κανάλι πράγμα που ήθελα μια με ενδιαφέρουν και τα glassy καθαρά.Εντάξει δεν είναι Fender αλλά αυτό που ήθελα το κάνουν.

 

Όλα αυτά τα βρήκα και σε πετάλια διάφορα αλλά όχι με τη ζωντάνια και τη ζεστασιά μιας λάμπας.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου