Προς το περιεχόμενο

Moss TRI απο Αμερική για Korg Trinity. Σε πόσα βολτ δουλεύει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χρειάζεσαι 2 δισκέτες floppy HD/DD 1.44Mb, αυτές θα πρέπει να τις κάνεις format στο Trinity πρωτα. Μετά με ένα αυτοκόλλητο από έξω γράψε ποια είναι ποιά disk#1 & disk#2 για να μην τις μπερδέψεις. Σώσε ότι θες από το όργανο γιατί θα σβηστούν όλα μέσα από το update.

 

Από εδώ:http://www.korg.com/SupportPage.aspx?productid=461 θα αποθηκεύσεις το αρχείο PC:Operating System:TrinityV3_311.zip στον υπολογιστή σου εφόσον τρέχεις windows. Η 3.1.1 είναι η version για τα Trinity με Moss οπότε καλά θυμόμουνα κάτι τις.... θα το ξεζιπάρεις και θα βρεις οδηγίες μέσα.

 

Οδηγίες για το τι ακριβώς και πως θα το κάνεις εμπεριέχονται μέσα στον φάκελο στα αγγλικά. Εάν δεν τα πας πολύ καλά με ορολογίες στα αγγικά μπορείς να ζητήσεις από κάποιον να σε βοηθήσει στη μετάφραση για το τι ακριβώς πρέπει να κάνεις και πως.

 

Ενδεικτικά:

 

How to Update Trinity System Software

Note: This updating will erase all Programs, Combis and Sequence data in the Trinity. Be sure

to back-up all data before proceeding!

1. Hold down the RESET and ENTER buttons while turning on the Trinity. The display will show

“Please insert boot disk”.

2. Insert System Boot Disk #1 of the 3.1.1 OS version into the drive.

3. New System Software installation will begin at this point. DO NOT TOUCH KEYBOARD OR

INTERRUPT THE POWER WHILE THE SYSTEM IS BEING UPDATED!

4. During installation the following messages will appear:

• “Now loading IPL”

• “Now loading a SYSINFO3.KRG file”

• “WARNING!! Don’t touch me.”

• Now erasing ROM”

• Now loading a V05.000 file”

5. Shortly, you will be prompted with “please change to a No.002 disk” ,“V05.000 file has been

successfully loaded”.

6. Eject Disk 1 and insert System Boot Disk No. 2 into the drive. “Now loading a V05.001. file” will

appear in the display.

7. When the following messages appear, installation has been completed successfully and the Trinity

will restart automatically:

• “Checking the system’s check sum”

• “System load was completed”

8. Reload your Programs, Combis and Sequences and enjoy your new System Software!!

 

Στο ίδιο site υπάρχουν και οι εργοστασιακοί ήχοι του Trinity εάν χρειαστείς και διάφορα άλλα καλούδια.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου....

....υ.γ..σημερα ημουν κυριος,ετσι?...

''ψιθιριστα''!!! :)

 

χα χα μην αγχωνεσαι μια παρεα ειμαστε, απλως τα κεφαλαια βγαζουν ματι.... :P αν δεν βγάλεις άκρη με το Tinity πάλι εδώ είμαστε! απλως να ξέρεις το όργανο δεν το έχω ότι σε βοηθάω από αυτά που ξέρω μέσω net....

 

έχω κενό στο 1995-1999... από το 01W πήγα κατευθείαν σε Triton Classic 8) :P ;D ;D ;D ??? ::)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

φιλαρακι καλησπερα..τελικα με την moss απο αμερικη που ειχα βρει καποια στιγμη δεν εκατσε...οποτε συνεχεισα το ψαξιμο και ειδα στο internet αυτο"Korg Trinity PBS + SCSi+ Harddisk SCSI"..μου ειπε ενα αλλο παλικαρι οτι ειναι Η PBS ειναι μια καρτα επεκτασης μνημης για το Trinity η οποια προσθετει στο synth εξτρα samples, επισης εχει τη δυνατοτητα να φορτωσει νεα samples απο τα AKAΙ S1000 / S3000 κλπ.

To SCSI ειναι ενα interface/port που σου επιτρεπει να συνδεσεις στο Trinity εξωτερικους σκληρους δισκους κλπ....και η ερωτηση μου ειναι η εξης,ειναι κατι αντιστοιχο με moss?..καλυτερο η χειροτερο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις την Moss με την δυνατότητα να εντάξεις ή να επεξεργαστείς ή να ηχογραφήσεις samples.Αυτό κάνει η PBS και φυσικά θα χρειαστείς σκληρό δίσκο εξού και η τότε εποχής συνδεσιμότητα με scsi.

Η moss είναι κάρτα συνθεσάιζερ.

6 φωνές αν θυμάμαι καλά. Αναλογική χροιά, ποιοτικοί ήχοι. Φοριέται στο Korg Z1 και στο Prophesy που είχα.Και μετέπειτα σε Triton κτλ.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση και την διαφωτηση ::) ::)

βασικα οπως ειπα και πριν ψαχνομαι για καρτα..ξερες κατι για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση και την διαφωτηση ::) ::)

βασικα οπως ειπα και πριν ψαχνομαι για καρτα..ξερες κατι για αυτο?

Κάρτα για τι;

Να επεκτήνεις τις ηχητικές δυνατότητες του οργάνου;

Να μπορείς να samplάρεις ; Aν δεν το κάνει το όργανο από μόνο του;

Να αυξήσεις την RAM του;

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα..το οργανο ειναι εντελως μαμα..εχω αρκετους ηχους,κυριως λαικους,αλλα θελω να του κανω αναβαθμηση,ας πουμε...οποτε οποια καρτα και αν του βαλω,για εμενα,θα ειναι μια αλλαγη..πιστευω δηλαδη ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου