Προς το περιεχόμενο

Aπορία για λειτουργία κιθάρας-μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανόν να έπρεπε να μπει στο περί ανέμων...αλλά το αφήνω πάνω σας...

Σήμερα που ξύπνησα στραβά λόγω της συννεφιάς αναρωτήθηκα:

Αφού οι χορδές πάλλονται και επαγωγικά δημιουργούν την τάση που μπαίνει στον ενισχυτή και μετατρέπεται στον ήχο που όλοι ακούμε από το ηχείο...Γιατί εγώ άμα γκαρίζω με την φωνή μου στο μαγνήτη δεν το δέχεται ώς σήμα.. και άντε πείτε φταίει η φωνή μου.

Βάζω από πάνω από την κιθάρα άαααλλη κιθάρα και κοπανάω την χορδή πάλι δεν ακούγεται.

Υπάρχει δηλαδής κάποιου είδους απομόνωση;

Θα μου πείτε άν δεν ίσχυε αυτό οποιοσδήποτε 'ακουστός' ήχος θα περνούσε στην κιθάρα και θάχαμε μονίμως βαβούρα, αλλά άμα έχετε όρεξη λύστε μου την απορία.Έτσι εγκυκλοπαιδικά...

α ονειρεύεσαι σαν να είναι να ζήσεις αιώνια, κ να

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνήτης πιάνει τις χορδές γιατί είναι από μέταλλο που επηρεάζει το μαγνητικό του πεδίο.

 

Επίσης, για να πιάσουν οι χορδές πρέπει να είναι αρκετά κοντά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωνητικές σου χορδες μαλλον δεν είναι φτιαμένες απο μέταλο ;D.Παντως μπορείς να κάνεις την κιθάρα σου να "ακούσει τη φωνή σου".Και ακουγεται καπως ετσι:

Το σόλο του gilbert στο 6:00 σ'αυτό το βίντεο είναι όλο με φωνή.Περιτο να σου πώ οτι τους αφησε όλους  :o όχι μονο γιατι "επαιζε με τα δόντια" αλλα και γιατι κραταγε την κιθάρα ανάποδα.Το μόνο που κάνεις είναι να φωνάζεις στον μαγνήτη (καλύτερα διπλό) και οι χορδες θα αρχίσουν να πάλλονται στην ίδια συχνότητα με τη φωνή σου,με αποτελεσμα να ακούς τη φωνή σου απ τον ενισχητη.Χρειάζεται τρελά ποσα gain και έντασης αλλά γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου