Προς το περιεχόμενο

Korg M1 vs Korg DW8000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο μάλιστα. Απο αυτη την αποψη δεν θα διαφωνησω έτσι οπως την θέτει ο manosx. Ιδιαιτερα  με το stepping (μου αρεσε) (και το προσυπογράφω) οπως και το δευτερο μέρος.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγραψα analog και sample based synth νομιζω και ενδεικτικα εγραψα τα δυο συγκεκριμενα οχι για να τα βαλω στην κατηγορια των sample based ουτε των analog...Δηλαδη waterfall δεν ειπα οτι τα συγκεκριμενα ειναι sampled based.

 

Ναι, αλλα ετσι που το εγραψες

(αναλογικο η sampled based καθαροαιμο συνθεσαιζερ οπως το virus , nord lead)

βγαινει αλλο νοημα.

Μου φαινεται οτι γραφεις το ιδιο γρηγορα οπως διαβαζεις... :P

 

το virus και το nord lead το κατατασσω στα καθαροαιμα synths, ετσι θεωρουνται και ετσι ειναι.

"Kαθαροαιμα synths" φανταζομαι λες τα "σκετα" synths, οχι τα workstations.

Και τα workstations παντως, βασικα "καθαροαιμα synths" ειναι, απλα εχουν πανω και μερικα εξτρα, οπως sequencer ή/και sampler. Καποτε η γραμμη μεταξυ ενος "καθαροαιμου synth" και ενος workstation ηταν πιο ευδιακριτη, γιατι τοτε τα μη-workstations δεν ειχαν ουτε εφφε πανω, ηταν απλα και μονο σκετα synths. Σημερα τα "σκετα" synths μονο "σκετα" δεν ειναι... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου δίνω ένα πλέηστέησον 2 για το dw6000

 

πλεηστεησον...; μπααα...

 

Αστο το 6000... Ουτε δυναμικα πληκτρα, ουτε arpegiator... μονο για συλλογη αξιζει. Βρες καλυτερα ενα 8000... ή ενα Poly800 (μπορει να μην εχει κι αυτο δυναμικά πληκτρα αλλα για μενα ειναι πολυ καλυτερο του 6000 για παρα πολλους λογους).

 

Α, ξεχασα να σου πω οτι εχω και ενα RK-100, για να τη δεις και πολυ stage poser... χαχαχαχαχαχα!

 

Και να φανταστεις, δεν ειμαι καν πληκτρας...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πωλουνταν σε κανονικη τιμη θες να πεις... ;D

Αλλα αλλο ρωταω, αφου δεν παιζεις πληκτρα γιατι αγορασες ολα αυτα τα synths? Τι οργανο παιζεις?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πωλουνταν σε κανονικη τιμη θες να πεις... ;D

Αλλα αλλο ρωταω, αφου δεν παιζεις πληκτρα γιατι αγορασες ολα αυτα τα synths? Τι οργανο παιζεις?

 

Οχι σε κανονικη τιμη. Σε ξεφτιλα τιμη. Το DW6000 για παραδειγμα το πηρα σε αριστη κατασταση, με καλη σκληρη flight case (οχι πλαστικη) και μεταφορικα απο Γερμανια (νομιζω, περασαν πολλα χρονια) περιπου 160€ ολα μαζι...

 

Δεν ειπα οτι δεν παιζω πληκτρα, ειπα οτι δεν ειμαι πληκτρας. Ειμαι μπασιστας, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχω και δεν παιζω και κιθαρες και πληκτρα κλπ... Οπως καταλαβαινεις τα πηρα κυριως για συλλογη (οχι οτι δεν τα παιζω κιολας). Και μιλησα μονο για τα KORG, mind you...

 

Παρεμπιπτοντως, το Poly800 το χρησιμοποιουσα παλιοτερα στη μπαντα που επαιζα μπασο, ως electronic bass σε καναδυο κομματια. Το DW8000 μου χρησιμευσε ιδιαιτερα στο live tribute to The Cure: The Dark Trilogy Sessions οπου παιξαμε ολοκληρους 3 διαδοχικους δισκους των Cure των αρχων 80s και την πλειοψηφια των ηχων την προγραμματισα στο DW8000 με οσο γινεται μεγαλυτερη πιστοτητα, πραγμα που δε θα μπορουσα να το κανω ευκολα με το DX7 για παραδειγμα (αυτο χρησιμοποιουμε συνηθως). Δεν ηθελα τους "εμπλουτισμενους" ηχους του DX7 ή ακομα και του Μ1. Ηθελα το "γυμνο" απλο ηχο του DW. Δυο μηνες παιδευτηκα με το programming ωστε να βγει ο επιθυμητος ακριβης ηχος ακομα και στις εντασεις ενος live.

 

Τεσπα... να ενα βιντεο, αν σου αρεσουν οι Cure και για να ακουσεις το DW8000 σε δραση. Δεν εχει εξτρα proccessing, μονο λιγο reverb απο το ΡΑ. Καθαρο DW8000.

 

Για να μεινουμε καπως στο θεμα, το καλο με το DW8000 σε σχεση με το Μ1 ειναι οτι ειναι πολυ πιο ευκολο στον προγραμματισμο του. Για τετοιες ηχοδουλειες, ειναι ιδανικο. Για αλλου ειδους μουσικες που απαιτουν πιο layered/proccessed/lush ή φυσικους ηχους, το Μ1 σαφως και υπερτερει.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου