Προς το περιεχόμενο

Korg M1 vs Korg DW8000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπω... το thread μου. Εχω και το Μ1, και το DW8000 και το Poly 800... Φυσικα, οπως γραφτηκε και παραπανω, εντελως διαφορετικη φιλοσοφια του Μ1 σε σχεση με τα αλλα 2 (τα αλλα 2 εχουν αρκετα παρομοια φιλοσοφια, αν και το 800 ξεκιναει με απλους oscillators ενω το 8000 χρησιμοποιει ετοιμες κυματομορφες σαν πρωτη υλη).

 

Είσαι θεός. Μην τολμήσεις και τα πουλήσεις κακομοίρη μου θα τραβάς τα μαλλιά σου μετά, έχεις μία αγία τριάδα, σεβάσου την  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιστεύω να μας αφήσει ήσυχους κανα 6μηνο.... γύρω στα χριστούγεννα να μαζέψουμε όλοι μαζί λεφτά να του πάρουμε ένα m3m να μας ξαναενοχλήσει το 2034.... ;D 8) :P 8) ;D ;D

 

χωρίς πλάκα τώρα ψήστο ένα m3 module έχεις και το Μ1 για midi keyboard και είσαι αρχηγόοοος παίζουν πολύ καλές τιμές στις αγγελίες. Με 30ε παίρνεις την πρίζα και ένα πεταλάκι sustain είναι μια καλή αρχή!

 

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό για το Μ3Μ σε συνδυασμό με το θεσπέσιο Μ1 κλαβιέ θα είναι θεική εμπειρία. Αλλά το χρήμα δεν υπάρχει και θα αργήσει πολύυυυ να υπάρξει με τα παρόντα δεδομένα... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι θεός. Μην τολμήσεις και τα πουλήσεις κακομοίρη μου θα τραβάς τα μαλλιά σου μετά, έχεις μία αγία τριάδα, σεβάσου την  ;D

 

Και που να σου πω οτι εχω και DW6000 και Mono/Poly... χαχαχαχαχα

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνησω οτι το triton εχει αθλια φιλτρα.

Επισης θα διαφωνησω οτι το triton εχει αθλια φιλτρα.

 

Η σειρα triton εχει πολυ καλα φιλτρα, πολυ καλη μηχανη εφφε (θα ελεγα εξαιρετικα εφφε που δικαια η ιδια η korg μια ζωη τα ευαγγελιζε ως studio quality) η αν θελετε την δυνατοτητα φιλτρων για την οποια προοριζεται το triton, δηλαδη ενα πληρες workstation.

 

Eπισης θα πω και κατι αλλο.

Ειναι λιγο υπερβολη να λεμε οτι το πιανο δεν ξεχωριζεται απο το ακορντεον στο triton, τα πιανα του επισης ειναι διαμορφωμενα σαν preset για να ταιριαζουν στον προσανατολισμο του, δηλαδη κυριως για την δημιουργια ολοκληρωμενης μουσικης.

 

Ως φανατικος υποστηρικτης της σειρας triton λιγο θιγομαι αμα βλεπω υπερβολικη απαξιωση σε καποιος τομεις του.. Συγνωμη, δεν το κανω για flam ετσι, την αποψη μου καταθετω. Ουτε εχω καμμια τρελα με την korg.

 

Κυριως για τον προσανατολισμο του οργανου, all around

 

δεν μπορουμε να συγκρινουμε ενα workstation με ενα αναλογικο η sampled based καθαροαιμο  συνθεσαιζερ οπως το virus , nord lead και αλλα για να το βγαλουμε μαπα στο θεμα των φιλτρων. Ειναι αλλη κατηγορια. Δεν μπορει να γινει αγωνας μεταξυ τους.

 

Οπως και στους φυσικους ηχους ναι, παραδεχομαι οτι οι αλλες εταιριες εχουν ΚΑΙ καλυτερα δειγματα αλλα οχι οτι δεν υποφερονται και ολας π.χ. οι κιθαρες, τα σαξοφωνα, τα φλαουτα και τα strings του triton.

Οι κιθαρες ιδιαιτερα του triton ειναι φανταστικες.

Και τα μπασα του.

Ε, και τα strings του

και τα bells του

Και φυσικα τα απαραμμιλα ηλεκτρικα πιανα του.

 

 

Δεδομενα ειναι υποδιεστερα (στα φιλτρα) απο τα καθαροαιμα, το αποτελεσμα ομως θα πρεπει να χαρακτηριζεται ως αξιοπρεπες. Οχι μαπα, ΟΧΙ ΜΑΠΑ

 

Αυτο στον πλανητη vulcan απλα δεν ειναι λογικο

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο υπερβολη να λεμε οτι το πιανο δεν ξεχωριζεται απο το ακορντεον στο triton

 

Πραγμα που δεν είπε κανενας :P Ειπα οτι οταν πηρα το Triton, δεν ηξερα τη διαφορα μεταξυ πιανου (φυσικο, ξυλινο) και ακορντεον (επισης φυσικου).

Ηταν μια υπερβολή για να δείξω ότι δεν είχα ιδεα περι οργανων, και απλά το πήρα απο τυχη, όπως απο τύχη θα μπορούσα να έχω παρει ενα arranger.

 

 

Οσο για τα φίλτρα...είναι απλά χάλια...μπορει για all around μηχανημα της εποχής του να είναι καλά, και να είναι άδικη η συγκριση με ενα Moog, αλλα αυτό απλά ενισχύει τη δική μου αρχική αποψη. Οτι δηλαδή δεν αρκεί να βαλεις ίδια τιμή στο cutoff και ο ήχος θα ειναι «κοντα» σε ενός moog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προλαβες Neeq για τα πιανα και τα ακορντεον. 8)

 

...sampled based καθαροαιμο  συνθεσαιζερ οπως το virus , nord lead και αλλα...

Tα Virus και Nord Lead ειναι VA synths, οχι "sample based"/Rompler synths.

 

Δεδομενα ειναι υποδιεστερα (στα φιλτρα) απο τα καθαροαιμα, το αποτελεσμα ομως θα πρεπει να χαρακτηριζεται ως αξιοπρεπες.

Φανταζομαι με τον ορο "καθαροαιμα" εννοεις τα αναλογικα synths. Αν ναι, ο ορος ειναι εντελως ακυρος.

Οσο για τα "υποδεεστερα" φιλτρα (των ψηφιακων εναντι των αναλογικων να φανταστω ξανα) ας το αφησουμε...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψα analog και sample based synth νομιζω και ενδεικτικα εγραψα τα δυο συγκεκριμενα οχι για να τα βαλω στην κατηγορια των sample based ουτε των analog.

 

Ξερω σε ποια κατηγορια ανηκουν και εχω παιξει με τα περισσοτερα, εχω πρακτικη αποψη.

 

Αν δεν το ειπες neeq σορρυ , πρεπει να σταματησω να διαβαζω γρηγορα, παλια διαβαζα γρηγορα και καταλαβαινα ολα τα συμφραζομενα, μαλλον τελευταια πρεπει να μειωσω τους ρυθμους μου γιατι μεγάλωσα και το μυαλο παιζει παιχνιδια στις γρηγορες ταχυτητες.

Απο τα 38 αρχιζει η πτωση και τα αντανακλαστικα αναπολουν τις παλιες μου εποχες που ημουν αναγεννησιακα γρηγορος

και το virus και το nord lead το κατατασσω στα καθαροαιμα synths, ετσι θεωρουνται και ετσι ειναι.

 

 

 

 

 

οχι δεν το αφηνω για το triton , εχω την αποψη μου, την στηριζω.

Γι αυτο και πρεπει να πω κι εγω.

 

Δεν το αφηνω.

Επειδη το λετε εσεις.

 

Δηλαδη waterfall δεν ειπα οτι τα συγκεκριμενα ειναι sampled based.

30χρονια που ασχολουμαι με δαυτα δεν διεκδηκω τον τιτλο του guru αλλα ξεχωριζω που ανηκουν, πως κατατασσονται, εχω αποψη για πληθωρα (plethora) απο αυτα σε διαφορες μορφες τους, τουλαχιστο στα πιο διαδεδομενα της αγορας  γιατι εχω παιξει και δουλεψει μαζι τους., ειμαι αρκετα εμπειρος στον προγραμματισμο τους και γι αυτο εχω την αποψη μου.

 

Τελος, τα triton δεν ειναι μαπα στα φιλτρα τους απο τη μαμα τους.

ΔΕν ΕΙνΑι ΜΑΠΑ.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και θα επρεπε βεβαια να ανοιγαμε νεο θεμα, ιδιαιτερα με την συμβολη των εφφε που αφιερωνουν 15 τουλαχιστο filtered/dynamic προσωμοιώσεις-συνδυασμους πληρως προγραμματιζομενα στα triton που ανταποκρινονται σε ηχους που χαρακτηριζονται ως lead και fast, δεν εχουν κατηγορηθει ποτε απο κανεναν μουσικο που ξερω, που δεν ξερω, ασημο η και διασημο αλλα και περιοδικα του διεθνη τυπου τα triton για την ποιοτητα των synth ηχων τους που τελικως βασιζεται μεσα απο την διαμορφωση των αρχικων κυματομορφων μεσω των φιλτρων και των εφφε.

 

Αντιθετως, ακομα και στο διαδικτυο αμα ψαξεις reviews, η και κανονικα περιοδικα ακομα και του ελληνικου χωρου της εποχης θα δεις οτι στον τομεα αυτο εχουν παρει διθυραμβικες κριτικες για την ποιοτητα των synth ηχων τους.

 

Μπροστα μου εχω τευχος εγκυρου ελληνικου περιοδικου ενδεικτικα που αναφερεται σε αυτο ακριβως που ισχυριζομαι οταν εκανε αναλυτικη παρουσιαση του triton , μια απο τις πιο αντικειμενικες που και αναλυτικες που εχω διαβασει , εγω που οπως σου ειπα, την σειρα triton απ το classic ως το extreme την γνωριζω παρα πολυ καλα απο προσωπική χρηση και εμπειρια καθαρα απο δικη μου δουλεια.

 

Μαλιστα το triton κατηγορηθηκε απο πολλους, ακομα και απο εμένα για την εμμονη της γενικοτερης σχεδιασης του που το σπρώχνει προς τον synth προσανατολισμο, την ηλεκτρονικη μουσική αφηνοντας σε δευτερη μοιρα την ποιοτητα των φυσικων οργανων που θα επρεπε να εχει  για ενα workstation

Αρα πως γινεται να ειναι κοινως αποδεκτο αυτο και το triton να ειναι μαπα στα φιλτρα ενω λογω των φιλτρων και των effe του εχει τοσο επιβλητικους synth ηχους σε σημειο που τα αντιστοιχα workstations αλλων εταιριων πραγματικα να υστερουν εν γενει.

 

  Πως λοιπον να το αφησω το θεμα?

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φίλτρα του Triton είναι πολύ κατώτερα από άλλα (ψηφιακά) synths, μια γυροβολιά  ;D του knob φτάνει  ;D το stepping είναι πιο έντονο και από σκάλες σε διάλειμμα δημοτικού σχολείου  ;D Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν έχει καλούς ηλεκτρονικούς ήχους, υπάρχουν και άλλα σημεία όπως τα εφέ και το layering που το triton σκίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να σου πω οτι εχω και DW6000 και Mono/Poly... χαχαχαχαχα

 

 

Αγία πεντάδα τότε! Κάνεις ομάδα μπάσκετ, είσαι έτοιμος για το πρωτάθλημα! Νά σου πώ, σου δίνω ένα πλέηστέησον 2 για το dw6000, δείξε ασέβεια στο πλήκτρο και αντάλλαξε το, χαχαχα  8) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου