Προς το περιεχόμενο

¶δεια για ζωντανή μουσική.


rockdrum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Όπως αφήνει να εννοηθεί και ο Yam, στην ελλαδίτσα μας όλα επιτρέπονται και όλα απαγορευονται...

προσωπικά από τα δεκάδες μαγαζιά που εργάσθηκα στο παρελθόν είτε σαν μουσικός είτε σαν ηχολήπτης, μόνο 4-5 είχαν άδεια που να καλύπτει πλήρη ορχήστρα...

Αν θυμάμαι καλά τα περισότερα είχαν άδεια αναψυκτηρίου που κάλυπτε μέχρι 3 άτομα...που φυσικά εξελισόταν σε "συμφωνική" κατά καιρούς... :wink:

όπως είπε κι ο Γιάννης το θέμα μετατοπιζόταν σε βόλτες στους γείτονες με κουτιά γλυκά, τσάμπα ποτό στο μαγαζί, καλή σχέση με τον επικεφαλής του οικείου ΑΤ και έναν ταλαίπωρο "αυτοφωράκια" που την έβγαζε ξενυχτώντας στο τμήμα σε κάθε έλεγχο...

δεν ξέρω αν τα πράγματα έχουν αλλάξει τα τελευταία 6 χρόνια που έχω εγκαταλείψει το "άθλημα", αλλά πολύ αμφιβάλω...οπότε μην ψάχνεις να βγάλεις άκρη...άσε το πρόβλημα να απασχολεί τους ιδιοκτήτες...

άλλωστε η εντύπωση που μου έχει μείνει από αρκετούς από αυτούς που είχα φιλικές σχέσεις, είναι ότι αν ακολουθούσαν το γράμμα του νόμου, θα είχαν κλείσει για οικονομικούς λόγους...(πχ ξέρεις πόσα ένσημα έβαλα σε 18 χρόνια εργασίας σε αυτούς τους χώρους???...ΚΑΝΕΝΑ...κι όσους συνάδελφους ξέρω που "τόλμησαν" να τα απαιτήσουν, ακόμα "κυνηγάνε" πολλά από αυτά δικαστικά... )

 

ΥΓ. Δεν κρίνω το σωστό ή λάθος της κατάστασης κι ούτε με ενδιαφέρει πια...

αν πχ στα νόμιμα στην βιτρίνα νυχτερινά μαγαζιά, από πίσω ξεπλένεται μαυρο χρήμα, να το χέσω...και πάντα ελπίζω για τους νέους μουσικούς και ηχολήπτες τα πράγματα να έχουν ήδη αλλάξει ή να αλλάξουν σύντομα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδεια Καφέ - Bar επιτρέπει 79db ένταση μουσικής και ζωντανή μουσική από 2 άτομα με ακουστικά όργανα. Το να έχεις κιθάρα-μπουζούκι χωρίς ΡΑ η μικροφωνική εγκατάσταση δεν είναι παράνομο.

 

Το θέμα ειναι πως τα περισσότερα bar δεν διαθέτουν καν τέτοιες άδεις παρά άδειες αναψυκτηρίου.....

 

Η κατάσταση έχει ως εξής. Μαζευόμαστε φίλοι, φέρνουμε combo ενισχυτές ακόμα και για τη e-drums και βοηθάμε ένα φίλο ώστε να πουλήσει 30 ποτά και βάλε σε ένα καφέ που αλλιώς Παρασκευή βράδυ θα το έκλεινε από τη βαρεμάρα. Επίσης μαζευόμαστε φίλοι που έχουμε να βρεθούμε 200 χρόνια και περνάμε όμορφα με μουσική που δεν ξεπερνά σε "αγριότητα" τους Cream ή τους Stones σε ωράριο ας πούμε 21:30-23:30. Ήσυχα και όμορφα δεν ακούγεται; Α! Θα πρέπει να βρω και ντεσιμπελόμετρο :D Ε, δες κάτι πράγματα... που έλεγε και ο Σιδηρό...

 

Χα! Τώρα το έπιασα. Ο αυτοφωράκιας είναι αυτός που όταν μπαίνει η αστυνομία και ρωτάνε: Φώναξε τον υπεύθυνο... Απαντάει: Λείπει αυτή τη στιγμή κ.λ.π.........

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα! Τώρα το έπιασα. Ο αυτοφωράκιας είναι αυτός που όταν μπαίνει η αστυνομία και ρωτάνε: Φώναξε τον υπεύθυνο... Απαντάει: Λείπει αυτή τη στιγμή κ.λ.π.........

 

Ο αυτοφωράκιας είναι αυτός που όταν φωνάζει η αστυνομία τον υπέυθυνο για αυτόφωρο, πετάγεται και λέει πως υπεύθυνος είναι αυτός ο ίδιος και γλυτώνει τον πραγματικό υπεύθυνο. Έτσι το μαγαζί ανοίγει κανονικά το πρωί, αν τύχει να είναι και καφετέρια.. :)

 

Πραγματικά δεν βγαίνει καμία άκρη με της άδειες.. εγώ κάπου άκουσα οτι και άδεια για ζωντανή μουσική να έχεις είναι μέχρι 3 άτομα. Και για περισσότερα είναι άλλη άδεια.. Δεν το ξέρω σίγουρα όμως :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωστος μου που ειχε μαγαζι στην Κερκυρα οπου ειχαμε κανει καποιες εμφανισεις παλαιοτερα μου ειχε πει το εξης (το οποιο ομως δεν εχω τροπο να διασταυρωσω και πανω στο οποιο διατηρω καποιες επιφυλαξεις μια και οι μαγαζατορες δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο ειδος συνομιλητη):

 

Για να παιξει συγκροτημα το μαγαζι απαιτειται να εχει "αδεια μουσικων οργανων" (αν θυμαμαι καλα αυτος ηταν ο ορος?????????)

Καποια μαγαζια που δεν καλυπτουν καποιες προυποθεσεις (δεν μου εξηγησε ποιες....) δεν παιρνουν αυτην την αδεια και δεν μπορουν να εχουν live μπαντες.......υπαρχει καποιο παραθυρακι ομως οπως μου ειχε πει για αυτα τα μαγαζια που τους επιτρεπει να εχουν 3μελη σχηματα και να σεβονται τις ωρες κοινης ησυχιας (το οποιο σημαινει 11 το βραδυ στοπ)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου