Προς το περιεχόμενο

Απώλεια τόνου σε Goodrich Volume L120


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε delta66

Μετα απο μια τετοια αγορα ειναι ατοπο να χρησιμοποιησω volume κιθαρας μιας και

1. θα μου χαμηλωσει το σημα εισοδου για τα πεταλια οταν θα πηγαινει στο input

2. Δε βολευει με τη καμια αν θες να κανεις swells

3.  Εχω gibson traditional οποτε δε βολευει..

 

Φιλε superfank

Οντως χρησιμοποιω buffer πανω sto mudi controller αλλα παρατηρησα ενα τοσο δα μικρο κουμπακι που το ενεργοποιουσε. (Ηλιθιος;) μπορει.. μετα απο την ενεργοποιηση του μπορω να πω πως σχεδον λυθηκε γιατι δεν ακοθσα το προβλημα που ακουγα.. εφ οσων ενεργοποιηθηκε o buffer...               

Και λεω σχεδον γιατι εχθες δεν εκατσε με ηρεμια να ακουσω τις ηχητικες διαφορες λογω της ακαταλληλης ωρας. Τωρα δουλευω. Οταν παω σπιτι θα το δοκιμασψ κ θα σας πω.. Παντως 1000 συγνωμη για το κοπο :(           

                                             

Φιλε kbasilis

Το tremble bleed ειναι μια λυση οπως ειπες που αν και ισως ελυσα το προβλημα μου θα με ενδιεφερε αλλα εχω μια απορια. Υπαρχει καμια πιθανοτητα με αυτη τη χειρουργηση  χρωματιζω με οπιιοπδηποτε τροπο τον ηχο..; να ρον επηρεαζω σε καποιο βαθμο συχνοτικα η δεν ξερω κ γω τι; συνισταται σε εβα πεταλι σαν goodrich που χει καλη φημη; ισως βλακειες ερωτησεις αλλα πριν προχωρησω σε ενα χειρουργειο καλο ειναι να εξετασω καλα..

 

Φιλε μανωλη χναρακη

Η γκριματσα σημαινει; τι; οτι κοινως που ναι το προβλημα αφου εχω buffer

 

Φιλε yemeth

Πιστευεις και συ αρχηγε οτι ισχυει το παραπανω tremble bleed κυκλωμα και οτι θα κανει αυτο που θελω; Οπως λεει και η musicomlab ομως λογικα θα μαι ενταξει με το buffer του midi controller και ισως απεφευγα το χειρουργειο.Αν ομως παω για καλυτερα να το δοκιμασω. Τα active volume περεχουν tremble bleed γιατι κατι τοσο γνωστο θα πρεπε  να περιεχεται μεσα ποια.

 

Αν μπορειτε απαντηστε μου σε ολα αυτα ξεχωριστα. Συγνωμη για την κουραση

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θα χωρεσουν τρια λεμονια μεσα στο πεταλι;  :D :D :D

 

;D ;D ;D Έπρεπε να φύγω για δουλειά και δεν προλάβαινα να ψάξω κάτι άλλο  ;D ;D ;D

 

Φίλε delta66

 

                                             

Φιλε kbasilis

Το tremble bleed ειναι μια λυση οπως ειπες που αν και ισως ελυσα το προβλημα μου θα με ενδιεφερε αλλα εχω μια απορια. Υπαρχει καμια πιθανοτητα με αυτη τη χειρουργηση  χρωματιζω με οπιιοπδηποτε τροπο τον ηχο..; να ρον επηρεαζω σε καποιο βαθμο συχνοτικα η δεν ξερω κ γω τι; συνισταται σε εβα πεταλι σαν goodrich που χει καλη φημη; ισως βλακειες ερωτησεις αλλα πριν προχωρησω σε ενα χειρουργειο καλο ειναι να εξετασω καλα..

 

 

 

To buffer στην ουσία "τονώνει" το χαμένο σήμα.Λόγο της διαδρομής κτλ. "χάνεται" ένα ποσοστό από το σήμα γι'αυτό και αλλάζει κα την χροιά του.

 

Ενώ στο ποτ όσο το κλείνεις τόσο κάνει επαφή με την γείωση γι'αυτό και χαμιλώνει αλλά ταυτόχρονα μουνταίνει τον ήχο αυτή είναι η διαφορά από το buffer.

 

Η ίδια λογική είναι στο ποτ της κιθάρας η ίδια είναι και στο ποτ του πεταλιού και τα δύο είναι ποτενσιόμετρα απλά του πεταλιού έχει τον μηχανισμο και το κλείνεις με το πόδι.

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ο πυκνωτής είναι πολύ μικρός για να σου αλλάξει την χροιά ίσα ίσα φιλτράρει την "ελεγχόμενη" επαφή

(είναι η αντίσταση που δεν κάνει εντελώς επαφή αλλά όσο την ορίσουμε εμείς από την τιμή της αντίστασης)

την οποία κάνουμε μεταξύ των δύο άκρων του ποτ,αν δεν υπήρχε ο πυκνωτής το σήμα σου πάλι θα άλλαζε θα ξύριζε λίγο παραπάνω.

 

Αν το κάνεις έτσι όπως σου λέω δεν χρειάζεται να κάνεις εγχείρηση,θα το κάνεις όπως στην φώτο στα συνημμένα,οπότε δεν κολλάς,δεν ξεκολλάς τπτ,θα το δοκιμάσεις και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα το κρατάς(που θα σου αρέσει)και το κολλάς κανονικά.

327044987_0155.thumb.jpg.04fe4252002e6e792f1af396eedf0feb.jpg

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ναι το treBle bleed κάνει αυτή τη δουλειά. Δεν είχε επηρεάσει τον ήχο μου παλιά που το είχα εφαρμόσει στο volume της κιθάρας μου.

 

Τώρα που κοίταξα τα κιτάπια μου είχα βάλει ένα πυκνωτή .001μf μεταξύ εισόδου και εξόδου (στα 2 ποδαρακια δηλαδή) του ποτενσιόμετρου. Την πατέντα την είχε μόνιμα η Telecaster (δεν ξέρω αν την έχει ακόμα) ενώ η ESP έβαζε και μια αντίσταση 150 kOhm για high fidelity at low volumes, κάτι σαν το σχέδιο του kbasilis.

 

Πρόκειται βέβαια για τροποποίηση στην κιθάρα, αλλά το πρόβλημα που λύνει είναι το ίδιο. Δοκίμασε με τα κροκοδειλάκια και βλέπεις αν σου κάνει πριν πειράξεις κάτι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φιλε μανωλη χναρακη

Η γκριματσα σημαινει; τι; οτι κοινως που ναι το προβλημα αφου εχω buffer

Δεν αφορούσε εσένα αλλά τον yameth. Είχα καταλάβει λάθος όπως είπα και πιό πάνω, οπότε άκυρο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε delta66

Μετα απο μια τετοια αγορα ειναι ατοπο να χρησιμοποιησω volume κιθαρας μιας και

1. θα μου χαμηλωσει το σημα εισοδου για τα πεταλια οταν θα πηγαινει στο input

2. Δε βολευει με τη καμια αν θες να κανεις swells

3.  Εχω gibson traditional οποτε δε βολευει..

 

Μια χαρά βολεύει η διάταξη αυτή αν τη συνηθίσεις. Πχ. εγώ μόνο έτσι κάνω swells. Βέβαια εξαρτάται και από την ταχύτητά τους, πχ. πάνω σε γρήγορες διαδοχικές νότες όντως δεν κάνει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kbasilis

 

Για να καταλαβω αυτο το mod  αποσκοπει στο να κανει την ιδια δουλεια με το buffer η διαλεγεις μια απο τις 2 περιπτωσεις.

 

Ποια ειναι η σχετικοτητα του buffer k του tremble bleed και αν διαφερουν πως κ σε τι. Θελω να κατεχω αρκετα για να αποφασισω..

 

Ευχαριστω κ παλι κ συγνωμη κ παλι αν γινομαι κουραστικος η αν καταλαθος επαναλαμβανομαι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kbasilis

 

Για να καταλαβω αυτο το mod  αποσκοπει στο να κανει την ιδια δουλεια με το buffer η διαλεγεις μια απο τις 2 περιπτωσεις.

 

Ποια ειναι η σχετικοτητα του buffer k του tremble bleed και αν διαφερουν πως κ σε τι. Θελω να κατεχω αρκετα για να αποφασισω..

 

Ευχαριστω κ παλι κ συγνωμη κ παλι αν γινομαι κουραστικος η αν καταλαθος επαναλαμβανομαι.. :)

 

 

Δεν γίνεσαι κουραστικός απλά δεν πρόσεξες τι σου είπα σχετικά με την απλώλειες του τόνου όταν χάνεται το σήμα λόγο απόστασης και κτλ(και μπαίνει το buffer)  και όταν δουλεύεις τo ποτενσιόμετρο είτε είναι στο volume pedal ή volume της κιθάρας.

 

Και buffer να έχεις όταν χρησιμοποιείς το volume χωρίς  tremble bleed θα έχεις διαφορά στον τόνο σου και αυτό γιατί όσο κλείνεις την φωνή σημαίνει πως γυρνάς το ποτ σου προς την γείωση η οποία και χαμηλώνει το σήμα και το "γλυκαίνει"του κόβει πρίμα.

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Είχα φτιάξει ένα fuzz όλα ωραία όλα καλά,πάω μιά μέρα να παίξω και είχε πολλά πρίμα(ασυνίθιστα για το πετάλι όπως το είχα φτιάξει)πάω να χαμιλώσω την φωνή και διαπιστώνω πως δεν έκλεινε τελείως.

 

Με λίγα λόγια έπαθα το αντίθετο από αυτό που έπαθες εσύ,δηλ είχα απώλεια γείωσης λόγο του χαλασμένου ποτ και πέρα του ότι δεν έκλεινε τελείως μου έβγαζε και παραπανίσια πρίμα.

 

Θα στο ξαναπώ και buffer να έχεις από την στιγμή που θα δουλέψεις το ποτ του volume προς την γείωση(να το χαμιλώσεις)χωρίς tremble bleed τότε θα αλλιωθεί και ο τόνος σου.

 

Με το tremble bleed στην ουσία κάνεις μία γέφυρα μεταξύ του σήματος και της εξόδο(του ποτ)αλλά "ελεγχόμενη δηλ μέχρι ένός ποσοστού(με την αντίσταση) οπότε έτσι και χαμιλώνεις και δεν χάνεις τον τόνο σου (επιδή εννώνεσαι με το σήμα μέσο της αντίστασης),μπαίνει και ο πυκνωτής να σου φιλτράρει αυτά τα παραπανίσια πρίμα κτλ από αυτό που θέλεις.

 

Αν το κάνεις έτσι όπως σου είπα και δεν θα κάνεις κάτι στο πετάλι σου και δεν είναι κάτι το ακριβό βία βία να σου βγεί 2 γιούρια.

Αν σου αρέσει το κάνεις μόνιμο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομορφαμ μεχρι εδω καταλαβα. οπότε ουσιαστικα το tremble bleed θα μου καθαρίσει την διαδρομή 0%-100% του volume.. τοτε το buffer μετά που μπορεί να βοηθήσει.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο την ενεργοποιηση του μπορω να πω πως σχεδον λυθηκε γιατι δεν ακοθσα το προβλημα που ακουγα.. εφ οσων ενεργοποιηθηκε o buffer...

 

αρα το buffer εκανε τη δουλεια του,δηλ. εκτος απο την ενταση του σηματος αποκατεστησε και τα πριμα.

 

μια χαρα σε βλεπω... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου