Προς το περιεχόμενο

Απώλεια τόνου σε Goodrich Volume L120


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ναι dear kbasilis δεν το ειχε με τοσα λεφτα

αγορασα ενα μεταλικο κουτακι :) με ενα καλο ποτ. 200$=160 ευρώ κ 30ευρω αποστολη

απλά ξέρω ότι πηρα το καλυτερο passive.

θα κοιταξω το tremple bleed με ενα φιλο ηλεκτρονικό για την κατασκευη του έστω με κροκοδειλακια πρωτα.. και επισης τη συδνεσμολογία στα ποτενσιομετρα της κιθαρας που ειπε κ ο εκτωρας εδώ μέσα..

 

αααα επισησ ως προς τον εξοπλισμο.. περιμενω καλωδια evidence monorail απο america με τα SIS PLUGS που έφτιαξε η evidence..

 

ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ O BUFFER ΤΟΥ MUSICOMLAB EFX3+ EKANE ΔΟΥΛΕΙΑ.. ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΩΡΑ.. ΙΣΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ Κ ΕΝΑ ΑΠΛΟ

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΛΟΥΣ.. :)

 

p.s. απ οτι καταλαβα θα ειχα κανει βλακεια να πληρώσω 50$ παραπανω να είχα αγοράσει το active μιας και θα έκανε την ίδια δουλεια αφου ο buffer που θα είχε μέσα εμένα απλα είναι μεσα στο musicomlab :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εχω 2 ζευγαρια παπουτσια 3 τζιν και η κοπελα μου κανει υπομονη μη τα φαω στο κεφαλι γιατι δεν αξιονομαι να τη παω ενα σκ στην υδρα :) χαχα κοβω απο παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μήπως γιατί έχει ήδη buffer που κάνει ακριβώς αυτήν την δουλειά και δεν το χρειάζεται...;

 

Όταν κλείνεις το volume το "πάντρεμα" που κάνει το ποτ με την γείωση επειρεάζει ακόμα και με buffer.

Παίρνει τον χ,ψ, τόνο που βγαίνει από το buffer και τον γλυκαίνει κόβοντας τα πρίμα,το έχω δοκιμάσει σε volume κιθάρας με το ld-1 buffer και τα έκοβε(όχι κάτι το τρομερό).

 

Προσοπικά δεν με ενόχλισε αλλιώς θα έπεφτε η μόντα

 

Με το 50's wiring δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχει γιατί δεν το έχω ασχολιθεί

 

Ο επιπλοποιός σου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά και η κιθάρα σου είναι ΚΟΥΚΛΑΡΑ...   :o

 

 

 

 

 

 

 

Θέλω και 'γω Xotic & Timmy & more Strymons on my board... :'( :'( :'(

 

 

Ότνως φοβερή δουλειά ήταν καλή η ιδέα σου για οφθαλμόλουτρο  ;)

 

 

θα κοιταξω το tremple bleed με ενα φιλο ηλεκτρονικό για την κατασκευη του έστω με κροκοδειλακια πρωτα.. και επισης τη συδνεσμολογία στα ποτενσιομετρα της κιθαρας που ειπε κ ο εκτωρας εδώ μέσα..

 

 

 

 

Αφού έχεις και φίλο ηλεκτρονικό μιά χαρά είσαι  ;)

 

Και κάτι για το τέλος

 

c602b0cbc9188b894922e19850176da8.jpg

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι για το τέλος

Και κάτι ακόμα για το τέλος, καθότι το διαβάζω εδώ και 5 σελίδες και δεν άντεξα.  ;D

Λέγεται treble bleed και όχι tremble bleed.  ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα για το τέλος, καθότι το διαβάζω εδώ και 5 σελίδες και δεν άντεξα.  ;D

Λέγεται treble bleed και όχι tremble bleed.  ;) :D

 

Όχι. Στο Νόιζ έχει περαστεί στον spell checker ως tremble γιατί απλούστατα όπως αποδεικνύει το παρόν θρεντ όλοι ΤΡΕΜΟΥΝ μην χάσουν τα πρίμα τους! ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Στο Νόιζ έχει περαστεί στον spell checker ως tremble γιατί απλούστατα όπως αποδεικνύει το παρόν θρεντ όλοι ΤΡΕΜΟΥΝ μην χάσουν τα πρίμα τους! ;D

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα για το τέλος, καθότι το διαβάζω εδώ και 5 σελίδες και δεν άντεξα.  ;D

Λέγεται treble bleed και όχι tremble bleed.  ;) :D

Εγώ ξεκίνησα αυτό το λάθος και απολογούμαι. ::)

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξεκίνησα αυτό το λάθος και απολογούμαι. ::)

Δεν τίθεται θέμα απολογίας. Όλοι κάνουμε λάθη.  ;)

Όπως λέει και η Άντζελα, "ουδείς άσφαλτος".  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το συγκεκριμένο volume pedal το οποίο θεωρώ πολύ transparent, ακόμη και σε bedroom συνθήκες. Σε συνθήκες μπάντας δεν το συζητάμε, δεν είναι καν ακουστά όλα αυτά που συζητάμε.

 

Transparent θεωρείται φυσικά και σε όλα τα μεγάλα φόρα.

 

Το πρόβλημά μου είναι κυρίως το sweep του που θα το ήθελα μεγαλύτερο (είναι για lapsteel οπότε έχει χαμηλό προφίλ και μικρότερο sweep).

 

Όσο για το αν είναι ακριβή η τιμή του, πιθανόν, αλλά αυτοί είναι οι όροι της αγοράς gear.

 

Θα έλεγα ότι είναι λίγο άκυρο να πειράξεις ένα πανάκριβο volume pedal. Δεν ξέρω καν αν το αποτέλεσμα θα είναι το επιθυμητό, καθότι συνήθως το trem(b)le bleed ανεβάζει τα πρίμα σε θέση cranked. Πάλι αλλάζει τον ήχο δηλαδή.

 

Η λύση του μπάφερ είναι μια χαρά, επαρκώς πιουρίστικη και διατηρεί το πετάλι σε κατάσταση μαμάς. Όσο για τον μπάφερ του Musicom αν κάνει για τον Thorne και όλους τους τρελούς στο gp, εμένα μου περισσεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντως έχω το Ernie Ball Volume Pedal Junior (το μονοφωνικό).

Δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά στον ήχο εκεί που το χρησιμοποιώ.

Κυρίως κάνω swells με τη βοήθεια του, ή κόβω το σήμα για να κουρδίσω (έχω το tuner στο tuner out, αν και αυτό ίσως αλλάξει).

 

Διαφορά στον ήχο είχα παρατηρήσει με το Boss ns-2, για αυτό και έστησα το rig μου διαφορετικά για να μην περνάει πάντα από το ns-2 ο ήχος. Ακόμα και εκεί, που υπάρχει αισθητή διαφορά, η "αλλοίωση" στον ήχο ήταν ανεπαίσθητη και παρουσιαζόταν μόνο στα καθαρά.

Τώρα αν στα 2-3 σημεία που χρησιμοποιώ το volume pedal σε όλο του το φάσμα έχω μια κάποια διαφορά, δεν την καταλαβαίνω.

 

Όπως είπε και ο Superfunk, relax and play guitar.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου