Προς το περιεχόμενο

Τιμές και μοντέλα για πρώτη σοβαρή ηλεκτρική κιθάρα γι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα ήθελα ένα μοντέλο το οποίο να έχει ευχέρεια να παίζει πολλά είδη ικανοποιητικά... Έχω ακούσει ότι τα μοντέλα της fender και ειδικά η telecaster εξυπηρετούν αυτό το σκοπό... Πέρα από εκεί όμως;

 

Ε, την telecaster δεν την λες και υπόδειγμα «ευελιξίας» στον ήχο- τουλάχιστον στην «κλασική» της εκδοχή. Βέβαια υπάρχουν μοντέλα και μοντέλα tele και αν τελικά στραφείς προς τα εκεί, ο telecaster guru του forum, Superfunk μπορεί να σε κατατοπίσει σχετικώς.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραία! 3 πράγματα ως τώρα  κατάλαβα :

Άλλη κιθάρα οπωσδήποτε!Την πετάμε την παλιά!! >:(

Αλλεργία σε μάρκες fender gibson me too!!!! ;D

rock μαγνήτες οπότε σου κάνει το 80 %  των humbuckers

Λοιπόν πόσα φράγκα θα δώσεις αν είναι καλή- μέτρια; και πόσα αν είναι γ$#@τη;

κοίτα φτηνές esp ,prs se , για "ονόματα" στα 600 -700 ευρώ αλλά και πάλι σου λέω ότι αν θες πραγματική αναβάθμιση και όχι "ψυχολογική" μπορεί να γίνει ακόμα  και στην κιθάρα σου αν δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και σε κάποια cort 1η κιθάρα με αλλαγή μαγνητών για παράδειγμα  . Όλες οι κιθάρες παίζουν σχεδόν οτιδήποτε με τούς κατάλληλους μαγνήτες άσχετα αν είναι τετράγωνες ή στρογγυλές  η  αν τις έχουν φτιάξει από πατίνια  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο αγαπητός INSECT με έπιασε πάνω κάτω... Αν γίνεται να μην δώσω πάνω από ένα 400-500αρι θα ήταν καλά...

Η αναβάθμιση με μαγνήτες κλπ θα με ενδιέφερε, για καινούρια κιθάρα όμως... Για τις αλλαγές που μπορούν να προκαλέσουν οι μαγνήτες έχω ακούσει πολύ γενικά πράγματα και αν κάποιος έχει να μου στείλει κάποιο link από το site  η και εκτός με τις δυνατότητες που μπορείς να έχεις θα ήταν καλά...

Δεν είναι ότι απορρίπτω τελείως fender... Απλά θα ήθελα να εξετάσω και άλλα μοντέλα πέρα από τα "κλασικά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, την telecaster δεν την λες και υπόδειγμα «ευελιξίας» στον ήχο- τουλάχιστον στην «κλασική» της εκδοχή.

 

Χμ..θα ελεγα διαφωνω. Θεωρω οτι ειναι μακραν απο τις πιο ευελικτες κιθαρες, στην κλασσικη της εκδοχη. Για μενα οι ευελικτες κιθαρες μπαινουν σε 2 κατηγοριες:

 

Κατηγορια "ελβετικος σουγιας": Κιθαρες που προσφερουν πολλους ηχους χαρη στην επιλογη μαγνητων και ηλεκτρικων ΑΛΛΑ με (σχεδον) ολους να ειναι το λιγοτερο usable. Υπαρχουν καποιες κιθαρες με 37-θεσιους επιλογες που τελικα καταληγουν να "παιζουν" μονο σε κανα-δυο θεσεις. Υπαρχουν και αλλες που εχουν ενα τονο επιλογες και ειναι ΟΛΕΣ χρησιμες και ευηχες. Ειναι πιο σπανιο απο οτι θα περιμενε κανεις, αλλα υπαρχουν.

 

Κατηγορια "coca cola παει με ολα": Εδω μπαινει η κλασσικη τελε και καποιες αλλες κιθαρες (οπως η 335). 3 ηχοι αλλα ηχοι που μπορουν να αποτελεσουν building blocks για απειρους αλλους. Ειναι τετοια η "δομη" και το χρωμα τους που στα χερια ενος εμπειρου παικτη μπορουν να μεταμορφωθουν στα παντα. Την τελε για παραδειγμα, μπορεις ευκολα να την κανεις να ακουγεται σχεδον σαν καθε solid κιθαρα. Οι ηχοι που δινει ειναι εξαιρετικοι σαν toneshaping αφετηριες συν οτι ειναι εξαιρετικα usable και απο μονοι τους, σε παμπολλα σεναρια. Δε θα ελεγα το ιδιο για την Les Paul ομως, χωρις αυτο απαραιτητα να την μειωνει καπως.

 

 

Υπο το φως αυτης της αναλυσης λοιπον, τολμω να εκφρασω την αιρετικη αποψη οτι μια ΚΑΛΗ superstrat ή μια ΚΑΛΗ, ΚΛΑΣΣΙΚΗ tele ειναι πιο ευελικτες και απο μια κλασσικη strat της οποιας ο τονικος χαρακτηρας ειναι πιο "obtrusive" και εμφανης.

 

 

Υ.Γ. Για καποιον αρχαριο με περιορισμενο εξοπλισμο και παιξιμο granted η τελε ισως να μη μοιαζει και η πιο versatile επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία ηλεκτρική κιθάρα των 80 ευρώ (απαυτές σε κόψιμο fender για αρχάριους) και θέλω να ανέβω κατηγορία...

Δεν θα ήθελα να δώσω πολλά λεφτά μιας και αυτό που ζητάω είναι μια κιθάρα την οποία θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω άνετα για live και για ηχογραφήσεις (κυρίως σπιτικές). Ωστόσο για τη δουλειά που θέλω δεν ξέρω σε τι τιμές να κινηθώ...

Παίζω κυρίως ηλεκτροακουστική κιθάρα και μπάσο...

Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι θα το δεχόμουν πολύ ευχαρίστως!!

 

Y.Γ. Δεν με ενδιαφέρουν οι gibson, epiphone και ότι κυκλοφορεί σε floyd rose...

H κιθάρα θα ήθελα να έχει tremolo αλλά αν γίνεται να αποφύγω τη fender θα το ήθελα...

 

Εγω νομίζω οτι πριν απο ολα πρεπει να εξετασεις τον υπολοιπο εξοπλισμό καθως απο κει κυριως θα παρεις τον οποιο ηχο αναζητας και οχι απο την κιθαρα.Εχει ο ενισχυτης σου το ηχοχρωμα που θές?πεταλια και λοιπα εφε? αν δεν εχουν αυτα τον ηχο που θες η κιθαρα δεν μπορει να κανει τιποτα οσο ακριβή και να ειναι.

 

Για την κιθαρα τωρα μια σουπερστρατ οπως η ibanez (πχ η sa που προταθηκε) με τους μαγνητες που θες ειναι μια χαρα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου αφού λες ότι παίζεις μέταλ και prog κτλπ η φθηνότερη λύση είναι μία les paul epiphone. Είναι πολύ καλά όργανα και μανούλες στο θέμα αυτό. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τις θέλεις. Με squier νομίζεις θα έχεις πιο μέταλ ήχο??? Εγώ έχω και 2 squier και παίζουν μόνο κλασικοροκιές και μπλούζ. Οι 2πλοι μαγνήτες της εταιρίας δεν ξέρω τι λένε. Με την έπιφον που είχα για καμια 10ρια χρόνια πάντως έπαιζα τα πάντα. Η κιθάρα γάζωνε με τους στοκ μαγνήτες. Και τώρα ίσως τις φτιάχνουν και καλύτερες.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι Budget μιλαμε γενικα?

Η ΕSΡ και η Ibanez εχουν τρομερα χαρακτηρηστικα και ποιοτητα για τα λεφτα τους.Σκεψου οτι παιρνεις τοπ μοντελο Ibanez με 1500 και οταν παιζεις νιωθεις οτι θα πρεπε να αξιζει διπλασια,βαση της αγορας που εχουν φτιαξει οι αλλοι

Βασικο για μενα ειναι η κιθαρα να σε "φτιαχνει" και οπτικα.Αρα τι σχημα θες?

Η ESΡ εχει βγαλει κατι ωραιες strat ,με floyd και χωρις,relic σε πολυ καλη τιμη με διπλο και μονο

Οι κλασσικες σουπερστρατ Ibanez ειναι ωραιες αλλα μου φαινονται ολες ιδιες :P

Εφοσον εισαι ηλεκτρακουστικος παικτης,δεν κολλαει βεβαια σε αυτα που θες οπως τα λες τωρα,εγω θα σου προτεινα semi hollow για να ενωσεις τους 2 κοσμους.

Αν πηγαινεις σε πιο πανω τιμες υπαρχουν και αλλες τρομερες λυσεις

Les Paul Edwards,G&L κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα κριτήρια που θέτει ο ΟP, θα πρότεινα κι εγώ τις νέες affinity σειρές της Squier.

Value 4 money που λέμε και στο χωριό.

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_strat_hss_owt.htm

 

Κατά τ΄άλλα, πρέπει να μας πει:

α) γιατί δεν το καλύπτει πλέον η φθηνή: λόγω ήχου? λόγω playability? Τι μάρκα είναι, squier bullet?

b) τι χρήματα διαθέτει για νέα κιθάρα/εξοπλισμό

c) τι ΕΝΙΣΧΥΤΗ έχει! Πολύ σημαντικό καθώς ό,τι και να συνδέσεις (π.χ. http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_h1001fm_stbk.htm) σε μάπα ενισχυτή, τσάμπα κόπος και χρήμα... Αν όμως βάλεις τη bullet πάνω σε σοβαρό ενισχυτή , κάτι γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άποψή μου είναι να πας μια βόλτα στα μαγαζιά και να δοκιμάζεις ΟΛΕΣ τις κιθάρες που είναι στο budget σου.

Η κιθάρα είναι ένα από τα πιο "προσωπικά" όργανα και όσο καλοπροαίρετα και να σου λέμε εδώ την γνώμη μας μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις τι σου ταιριάζει στο χέρι. Θα δεις οτι μετά από κάποιες δοκιμές θα καταλήξεις σε κάποια κιθάρα που με του που την πιάσεις και παίξεις λίγο θα πεις "ΑΥΤΗ ΘΕΛΩ"..

 

Επίσης (και προβλέπω να τρώω πολύ ξύλο για αυτό που θα πω) θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς με το αν έχει rosewood ή maple, αν το καπάκι είναι flamed ή όχι κτλ..βρες μια που να σου 1)αρέσει εμφανισιακά, 2) ταιριάζει στο χέρι 3) αρέσει σαν ήχος και πάρτην. Αν σε κάποια χρόνια καταλήξεις οτι θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο, τότε το ψάχνεις.

 

Όσο για το να αλλάξεις πράγματα σε αυτή που ήδη έχεις, εγώ δεν θα το συμβούλευα.

Να αλλάξεις στοχευμένα κάτι σε μια κιθάρα που όλα τα άλλα είναι καλά, οκ. Το να αλλάξεις μαγνήτες σε μια κιθάρα που όλα τα άλλα είναι μέτρια δεν έχει νόημα. Άσε που η αίσθηση της καινούργιας κιθάρας δεν αλλάζεται με τίποτα..

 

Τώρα αν καταλήξεις μεταξύ 2-3 και δεν ξέρεις ποιά να διαλέξεις..εδώ είμαστε!!

 

PS. κοίτα και τις αγγελίες..οι μεταχειρισμένες κιθάρες είναι σαν τις πολύ όμορφες γυναίκες..δεν είσαι ο πρώτος τους, αλλά σε νοιάζει ???  ;) ;) ;)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω την βλακεια μου...

Η προταση μου ειναι να παρεις μια κιθαρα που σου αρεσει εμφανισιακα με εναν διπλο και δυο μονους μαγνητες για να εχεις μια ευεληξια στον ηχο. (Εξαλλου μπορεις στις θεσεις των μονων να βαλεις διπλους σε μεγεθος μονων αν ποτε αλλαξεις γνωμη)

 

Το καλυτερο ειναι η κιθαρα που θα παρεις να ειναι μεταχειρισμενη και να την δεις απο κοντα με καποιον φιλο σου που γνωριζει απο κιθαρες.

Μπορεις να πετυχεις οργανα καινουργια ή σχεδον καινουργια με -40% απτις ιντερνετικες τιμες.

 

Στην συνεχεια αλλαζεις τους μαγνητες (αν δεν σου αρεσουν αυτοι που φοραει) με αλλους καλυτερους παλι μεταχειρισμενους που πουλιουνται περιπου -50% απτις ιντερνετικες τιμες και εισαι οκ.

 

Φυσικα για μαγνητες και κιθαρες χρησιμοποιεις την αναζητηση που εχει το noiz, ριχνεις ενα διαβασμα μερικες μερες, βαζεις και ειδοποιηση απτις αγγελιες και περιμενεις.

 

Με αυτον τον τροπο θα παρεις εξοπλισμο με 600ευρω που κατω απο αλλες περιπτωσεις θα τον πληρωνες πχ 1000ευρω.

 

κανεις το ιδιο και για ενισχυτη (αναζητηση μεσω του φορουμ, διαβασμα, βιντεο στο youtube,ακους απο κοντα κανεναν, ειδοποιηση στις αγγελιες) και εισαι κομπλε.

 

 

;)

 

ΜΟΝΟ με τον παραπανω τροπο θα πετυχεις την καλυτεροη value for money αγορα.

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου