Προς το περιεχόμενο

First world problems - Σβήνει το laptop


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το ακουμπάς με τέτοιο τρόπο ώστε να μην πατάει όλο κάτω- να έχει μια μικρή γωνία ώστε να περνάει αέρας από κάτω. Ξέρεις τώρα... η πατέντα του Έλληνα βεδουίνου  ;D  

5826_10201408193227245_1829656019_n.jpg

 

Έλεγες;

Ναι, έτσι δουλεύω σήμερα, όλη μέρα (και χθες και προχθές). Μη γελάτε ρε με τον πόνο του αλλουνού! ;D

Θενκς για το τιπ με την πάστα.

 

Εντάξει, τελικά και cooler θα πάρω και στον κομπιουτερά της γειτονιάς θα το πάω για να κάνει τη δουλειά, αφού κάνω μια ακόμη προσπάθεια να βάλω τη μνήμη.

 

Αλλά μου τη δίνει που αυτό το kwlopaido, του κάνει ένα τσακ και βγαίνει:

http://www.youtube.com/watch?v=VErmiruNweQ

 

Εμένα γιατί δεν θέλει το μουλάρι;

 

Σπύρο, δεν έχω απολύτως κανένα θεωρητικό επιχείρημα να το αποδείξω αλλά έχω εμπειρία με προηγούμενο λάπτοπ, όπου η επιπλέον μνήμη βοήθησε στο να μην ζεσταίνεται μέχρι σημείου sudden death...

 

Κώστα τι είναι αυτά τα φλόπια, πώς τα είπες; ;D

 

Σάμυ, να ξέρεις ότι I'll be watching you! :D

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις βίδες που λέει πως συγκρατούν το πληκτρολόγιο τις έβγαλες φαντάζομαι... ;D

 

δε μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο για να μη βγαίνει...έχεις το ίδιο λάπτοπ με του βίντεο, έτσι?

 

εγώ πριν 2 βδομάδες κατάφερα να το αποσυναρμολογήσω για πρώτη φορά στα 2 χρόνια που το προσπαθώ...και αυτό που με προβλημάτιζε ήταν κάτι ταινίες 2πλής όψεως που δεν ήξερα πως υπάρχουν και έψαχνα αόρατες βίδες!

ευτυχώς με τη ζέστη χαλάρωσαν λίγο, τις πήρα χαμπάρι και τις ξεκόλλησα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, δεν έχω απολύτως κανένα θεωρητικό επιχείρημα να το αποδείξω αλλά έχω εμπειρία με προηγούμενο λάπτοπ, όπου η επιπλέον μνήμη βοήθησε στο να μην ζεσταίνεται μέχρι σημείου sudden death...

Ασ' τα Χάρη και το δικό μου λάπτοπ που έχει 4GB Ram μια απ' τα ίδια κάνει.  :(

 

Εμένα δε, μου έκανε άλλα χουνέρια. Έσβηνε κάθε λίγο και λιγάκι. Δεν είχε ιδιαίτερες προτιμήσεις χειμώνα - καλοκαίρι (κυρίως όμως καλοκαίρι). Το πάω πέρσι το καλοκαίρι για επισκευή, το κρατάει ο μάστορας από το πρωί που το πήγε ο πατέρας μου μέχρι και τις 3-4 το μεσημέρι ανοιχτό δουλεύοντάς το διαρκώς, με παιχνίδια, μουσική, σερφάρισμα. Του έτρεξε επίσης και ένα πρόγραμμα που φτάνει τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών στα όριά τους.

 

Μαντέψτε....δεν έσβησε ούτε μια φορά!  ;D >:(

Οπότε δεν έκανε κάτι ο μάστορας, αφού δεν του έβγαλε κάποιο πρόβλημα.

 

Ε από τότε λοιπόν δεν μου έσβησε ξανά, μέχρι λίγο καιρό πριν που έπιασαν οι ζέστες. Αλλά το φαινόμενο πλέον έχει εξασθενήσει ευτυχώς και δουλεύω πιο άνετα.

 

Θα πω στον Άγιο Βασίλη να μου φέρει έναν σταθερό τα Χριστούγεννα.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις βίδες που λέει πως συγκρατούν το πληκτρολόγιο τις έβγαλες φαντάζομαι... ;D

 

Όχι, γιατί δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι εκεί αφού δεν έβγαινε το #*%@#καπάκι (τις βίδες του οποίου είχα βγάλει, ΟΛΕΣ!)

δε μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο για να μη βγαίνει...

 

Εγώ μπορώ... Είναι καθίκι!

 

έχεις το ίδιο λάπτοπ με του βίντεο, έτσι?

 

Ναι

 

Μαντέψτε....δεν έσβησε ούτε μια φορά!  ;D >:(

 

Φυσικά... Το πας στο μάστορα, δουλεύει, το φέρνεις σπίτι, όχι. Παλιός άγραφος νόμος. ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη, πρόσεξε καλά το video.

Νομίζω ότι στο 0:33-0:35 έχει πέσει "κόψιμο".

Μάλλον και ο πιτσιρικάς παιδεύτηκε αρκετά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς, αλλά έγινε. Τζαστ λάικ δατ. Δοκίμασα άλλη μια φορά, και …ποπ, βγήκε το καπάκι.

 

Πιθανόν να κατάλαβε ότι I mean business και συμμορφώθηκε, ίσως η Δύναμη να είναι πολύ ισχυρή μέσα μου, ίσως συνωμότησε το σύμπαν (πίπες...) , αλλά το πιθανότερο είναι ότι απλά είμαι καλός... πολύ καλός! Φάε τη σκόνη μου μάστορα! ;D

(Και Στράτο, έχεις δίκιο. Και στο βίντεο έχει κάνει editing ο μικρός, στο σημείο που είπες, και το μεσαίο τμήμα is a bitch για να βγει).

 

Οπότε τώρα έχω ένα μηχάνημα (σχεδόν 10ετίας) που πετάει (εχμ... δηλαδή σέρνεται λιγότερο, ειδικά όταν έχω ταυτόχρονα ανοιχτά το Reaper, το Soundforge, το Wavelab, το Photoshop, το Vegas, το Trados, βλέπω μια ταινία HD και παίζω και W.O.W. online...).

 

Συνεχίζει να σβήνει; Δυστυχώς ναι (είχες δίκιο Σπύρο), αλλά πιο αραιά. Άντε όμως, αφού ήταν καλό παιδί, θα του πάρω και cooler. 8)

 

Pics:

 

1000190_10201412674339270_1303570741_n.jpg

 

8559_10201412674419272_1619365683_n.jpg

 

993514_10201412674019262_256397127_n.jpg

 

Αυτά. Σας έπρηξα.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σίγουρα δεν έφταιγε η RAM για την θερμοκρασία αλλά η έλλειψη εξαερισμού.

 

Υπάρχουν πολλές "βάσεις του φτωχού" που χρησιμοποιώ, όπως 1-2 CD boxes, ένας αναπτήρας ή οτιδήποτε μπορεί να δώσει μια κλίση 2 εκατοστών για να αερίζεται η βάση. Επίσης πήρα απο το πανηγύρι της γειτονιάς μου μια βάση με 4 πτυσσόμενους πλαστικούς βραχίονες Χ, που απλά το σηκώνουν 1 cm απο το τραπέζι, προς 2 ευρώ.

 

Είναι απαραίτητη μια μικρή απόσταση απο την επιφάνεια που ακουμπάει το laptop, τώρα το καλοκαίρι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αγγλικό λεξικό συντροφεύει το λαπτοπ μου ως βάση εδώ και 2-3 χρόνια.

 

One up για τα υπεραιωνόβια λάπτοπ!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν έφταιγε η RAM για την θερμοκρασία αλλά η έλλειψη εξαερισμού.

Υπάρχουν πολλές "βάσεις του φτωχού" που χρησιμοποιώ, όπως 1-2 CD boxes, ένας αναπτήρας ή οτιδήποτε μπορεί να δώσει μια κλίση 2 εκατοστών για να αερίζεται η βάση.

2 εκατοστά; Ερασιτεχνισμοί... ;D Δες την φωτογραφία πιο πάνω. Laptop επάνω σε κίονες. Η ελληνική κλασική αρχιτεκτονική και η σύγχρονη τεχνολογία. Η πεμπτουσία του δυτικού πολιτισμού. 8)

 

Δεν θα επιμείνω στο θέμα ram/υπερθέρμανση γιατί όπως ξαναείπα δεν έχω κανένα επιχείρημα για να το υποστηρίξω, πέρα από την προσωπική μου εμπειρία.

 

One up για τα υπεραιωνόβια λάπτοπ!

And so say we all!

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου