Προς το περιεχόμενο

Engl Fireball 100 vs Evh 5150III vs Marshall Jvm205H



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιγο αργα, αλλα δεν πειραζει. :P

Αρη, πες δυο λεξουλες για τα υπολοιπα. Καμπινα, μικροφωνο, τοποθετηση.

 

Μια χαρα κοβουν, εαν ξερεις να τους κοψεις, ;) κι ακους τετοιες διαφορες.

Δεν μπορω να φανταστω ηχοληπτη που δεν μπορει να φερει με δυο κινησεις,

απο το eq της κονσολας η του daw του, τον καημενο τον ENGL παρα πολυ κοντα

στο ακουσμα του marshall η του Evh εαν αυτο ειναι ζητουμενο.  ::)

 

 

Λοιπόν όπως ξέρετε οι περισσότεροι εγω γράφω με την αυτό κατασκευή που ονομάζω isolation cabinet . Διαθέτει ενα v30 μέσα και ενα shure sm57 το οποίο κοιτάει το μεγάφωνο on axis , και on the edge ... Πέτρο ξέρω εσυ δεν θες ξένες γλώσσες ... Οπότε το μικρόφωνο απέχει 5 εκατοστά απο την κάθετη οπισθέλκουσα του κωνου ...  ;D

 

Άντε ρε Πέτρο ανέβασε ... Εγω ξέρω ότι είσαι εκνευριστικος βέβαια . Αφού. Με τον evh μου έχεις φτιάξει όλα τα ηχοχρώματα που υπάρχουν . Απο boogie μέχρι laboga . Και γιατι εκνευριστικος ; Γιατι οι είτε με ακριβό είτε με φθηνό ενίσχυτη κανείς ότι θες ...  Το θέμα είναι ότι πιστεύεις ότι επειδη εσυ έχεις το know how , είσαι σίγουρος ότι μπορούν όλοι ; Γιατι η πραγματικότητα δεν το αποδυκνυει στα διάφορα λαιβ κτλ κτλ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι ρε Αρη δεν γινεται αυτο που λεει ο φιλος με την κονσολα απο πριν με αλλες ρυθμισεις στον ενισχυτη; Ή εστω στο περιπου

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Αρη δεν γινεται αυτο που λεει ο φιλος με την κονσολα απο πριν με αλλες ρυθμισεις στον ενισχυτη; Ή εστω στο περιπου

 

Βασικα ο digi silence είναι επαγγελματίας Ηχολήπτης . Αυτά που μπορεί να κάνει ο Πέτρος εγω ούτε τα φαντάζομαι οπότε  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ αλλα εχεις γραψει με ολους σχεδον τους ενισχυτες που υπαρχουν. Εστω με λιγο αλλαγη στο μικροφωνο κατι μπορει να φτιαξει. Δηλαδη πριν φτασει στο DAW και μετα κανει και ο Πετρος τα κολπα του. (Σιγουρα η εμπειρια μετραει.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κάθετη οπισθέλκουσα του κωνου ...  ;D

 

οπισθέλκουσα ;D Εχω κι αρεοτομες φιλος!

 

(Ευχαριστω αλλα υπερβαλεις).

Το θέμα είναι ότι πιστεύεις ότι επειδη εσυ έχεις το know how , είσαι σίγουρος ότι μπορούν όλοι ;

 

Ναι ρε συ. Φυσικα μπορουν. Αφου ακουν τις ρημαδοδιαφορες, που ειναι το προβλημα?

Στο να κουνισουμε 2 κουμπια?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ αλλα εχεις γραψει με ολους σχεδον τους ενισχυτες που υπαρχουν. Εστω με λιγο αλλαγη στο μικροφωνο κατι μπορει να φτιαξει. Δηλαδη πριν φτασει στο DAW και μετα κανει και ο Πετρος τα κολπα του. (Σιγουρα η εμπειρια μετραει.

 

Ναι σωστο , αλλα εμένα το ζητούμενο μου δεν είναι να φέρω δυο ενίσχυτες όσο πιο κοντά , αλλα να αποτυπωσω μια φωτο του ηχοχρωματος του για μελλοντικούς αγοραστές ... Οπότε δεν πολυ θέλω να ακούγονται ίδιοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστο , αλλα εμένα το ζητούμενο μου δεν είναι να φέρω δυο ενίσχυτες όσο πιο κοντά , αλλα να αποτυπωσω μια φωτο του ηχοχρωματος του για μελλοντικούς αγοραστές ... Οπότε δεν πολυ θέλω να ακούγονται ίδιοι .

 

Μωρε αριστα κανεις. Προσωπικα εστιαζω στο κατα ποσο θα πρεπει καποιος να προσανατολιστει

σε αγορα μηχανων ετσι ωστε να εχει αυτες τις διαφορες, τι στιγμη που οι μεταβολες,

"διορθωσεις", ειναι πλεον απλες και γρηγορες. ::)

 

Ποσο μαλλον οταν γινεται αναφορα σε ηχογραφηση.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αυτο που ακουμε ειναι:

 

1) Ο Παικτης

2) Κιθαρα

3) Αυτο που μας ενδιαφερει (ενισχυτης)

4) Καμπινα-μεγαφωνο

5) Μικροφωνο ηχογραφησεως, θεση μικροφωνου

6) Μηχανη αναπαραγωγης οπου τελικα ακουμε.

 

Φανταζεσαι τι θα ακουγαμε εαν ειχαμε καμπινα με περισσοτερα υψηλα?

(Δεν λεω οτι το κατασκευασμα του Αρη εχει θεμα, οκ?)

Ο Engl θα ειχε ενα πολυ ομορφο και πληρες ηχο ενω τα αλλα 2 θα ξυναν...

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη, αν δεν ειναι μεγαλος κοπος, ανεβασε τις ηχογραφησεις σε κανενα mp3, εκτος γιουτιουμπ,

να ακουσουμε και να δουμε τι μπορει να γινει.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου