Προς το περιεχόμενο

orange micro terror


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον jetcity τον έχω δοκιμάσει και σου λέω με σιγουριά ότι στα 245 ευρώ δεν υπάρχει καλύτερος ενισχυτής για ροκ/μέταλ. Το καθαρό του όμως δεν σε βγάζει για live. Κραντσαρει νωρίς από το master volume.

 

Αυτό ακριβώς. Αν θέλεις καθαρούς ήχους ή παίζεις με πεταλιέρα στο input ξέχνα τον. Ο ενισχυτής είναι για τύπους που παίζουν μονο κλασικο ροκ και μπλούζ και σχεδόν ποτέ δεν θέλουν αυτό που λέμε "κρυστάλινα καθαρά" και αν θέλουν το πετυχαίνουν με καμιά στρατ με χαμηλομένο volume. Μέχρι πόσα φράγκα θες να δώσεις?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς. Αν θέλεις καθαρούς ήχους ή παίζεις με πεταλιέρα στο input ξέχνα τον. Ο ενισχυτής είναι για τύπους που παίζουν μονο κλασικο ροκ και μπλούζ και σχεδόν ποτέ δεν θέλουν αυτό που λέμε "κρυστάλινα καθαρά" και αν θέλουν το πετυχαίνουν με καμιά στρατ με χαμηλομένο volume. Μέχρι πόσα φράγκα θες να δώσεις?

να προσθεσω οτι με πεταλιερα στο return παιζει αψογα με επαρκες headroom για live!!!!

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα συναδελφοι διαβασα ολες τις παραπανω απαντησεις σας και σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας αλλα θα ηθελα να κανω καποιες διευκρινισεις. Το budget μου φτανει μεχρι 250 γιουρο. Επισης τα καθαρα δεν εχω προβλημα να ειναι λιγο πιο crunch και δεν θα ελεγα οχι σε εναν υβριδικο. Ηδη εχω βαλει εναν στο ματι.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=144986

Ακουω γνωμες και φυσικα προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

and what about valvestate? αφου μιλαμε για υβριδικους

 

Αν εννοείς τους marshall valvestate, nope!

Προσωπικά έχω παίξει live κι έχω ακούσει πολλούς valvestate 50-100W με την κλασσική ecc83 στην προενίσχυση. Οι μικροί vs15 και τέτοια ΔΕΝ είχαν καν λύχνία στο κύκλωμα.

Δεν είναι και τόσο καλές λύσεις λόγω ποιότητας (παρουσιάζουν θέματα συχνά) και δυστυχώς δεν παρουσιάζουν μόνο τα κλασσικά( scratchy pots) αλλά έως και καμμένα στοιχεία κλπ. British Engineering που λέμε. Από tone, Οk έχουν μια marshall χροιά αλλά δεν φτάνουν με τίποτα τα all tube ξαδέρφια τους.

Άλλα μοντέλα της marshall όπως κάτι παλιά solid state θηρία (ΟΧΙ οι MG-3 σειρές) ή λαμπάτοι, αξίζουν.

 

Για τον micro-terror, τον έχει φίλος στο στούντιο και για liveακια καθαρά λόγω εύκολης μεταφοράς. Είναι κούτσικος. Έχει τα ίδια θέματα με μικρούς ~5W λαμπάτους, "σπάει" εύκολα μετά από μια ένταση και δε δίνει τα dB που δίνει ένας 15-20W all tube.

 

Αν φτάνει το budget του συμφορουμίτη, η λύση της JetCity είναι πραγματικά η καλύτερη πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον jet city ομως δεν χρειαζεται καμπινα; Ποσο θα μου κοστιζε μια καταλληλη για αυτον;(Εστω και μεταχειρησμενη).

 

Με καλό Vintage 30 Celestion μεγάφωνο, θα σου κοστίσει νέα 119Ευρώ(με τα μεταφορικά). Αν τη βάλεις σε ομαδική παραγγελία, 99Ε.

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Fame-GN112-Vintage-30-Cabinet-/art-GIT0023239-000

 

Με αυτά τα ποσά, δεν αξίζει να πας για καμπίνα με no name μεγάφωνα. Αξίζει όμως να δεις σε used αν υπάρχει καποια προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλό Vintage 30 Celestion μεγάφωνο, θα σου κοστίσει νέα 119Ευρώ(με τα μεταφορικά). Αν τη βάλεις σε ομαδική παραγγελία, 99Ε.

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Fame-GN112-Vintage-30-Cabinet-/art-GIT0023239-000

 

Με αυτά τα ποσά, δεν αξίζει να πας για καμπίνα με no name μεγάφωνα. Αξίζει όμως να δεις σε used αν υπάρχει καποια προσφορά.

 

 

Οι νεοι valvestate ειναι τζιτζικια,καλη ωρα οπως ακουω τωρα..Οι πιο παλιοι δεν ειναι ακριβως ιδιοι..

 

Οσο για το site δεν ειναι σε τιμες γερμανιας αυτο που παραθετεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις αγγελιες παιζουν φθηνες καμπινες...(και με κανα 50αρι γιουργια)

εγω τον jca22h τον ακουσα με την δικια του καμπινα που φοραει 2χ12 eminence. εχω την εντυπωση αοτι με V30 θα εχει λιγο παραπανω headroom

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου