Προς το περιεχόμενο

Rockinger vs Fender Highway1 vs Fender Mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω αλλο σε ρωτησα.. :lol:

Αν η κιθαρα σου εχει σωστο intonation.

Γιατι οπως την βλέπω στη φωτο εχεις "τερματισει" ολα τα βαγονακια στο IΔIO "μηκος" κατι που λογικα δεν θα δινει σωστο intonation...

 

Τωρα κάνεις και τηλε setup??? :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω αλλο σε ρωτησα.. :lol:

Αν η κιθαρα σου εχει σωστο intonation.

Γιατι οπως την βλέπω στη φωτο εχεις "τερματισει" ολα τα βαγονακια στο IΔIO "μηκος" κατι που λογικα δεν θα δινει σωστο intonation...

 

Τα βαγονακια δεν ειναι στο ιδιο υψος.......δεν ξερω αν σε βοηθαει η φωτογραφια αλλα φαινεται καθαρα αυτο.......επιπλεον δηλωνω, εχοντας γνωση των συνεπειων του νομου, οτι γνωριζω περισσοτερο απο καλα το πως γινεται το σωστο intonation, setup, κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π σε περιπτωση που θεωρουμαι αρχαριος στο θεμα ......Με δεδομενα αυτα η απαντηση ειναι οχι δεν εχει το σωστο intonation και αυτο απλα επειδη δεν μπορει να εχει το σωστο intonation......χρειαζονται επιπλεον τραβηγμα προς τα πισω καποια βαγονακια κατι το οποιο οπως ειπα δεν ειναι εφικτο γιατι μετα δεν θα περναει η χορδη..........Tα βαγονακια ειναι τοποθετημενα οπως τα βλεπεις προκειμενου να προσεγγισω το καλυτερο δυνατον intonation με βαση τον περιορισμο που ανεφερα παραπανω....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ξεγελάει η φωτο γιατι οπως τη βλεπω ο μονος τροπος να πανε πιο πισω ειναι να αφαιρεσεις τα ελατηρια ωστε να "κολλησουν" στο πισω μερος του τρεμολο (βλεπω δηλ. οτι τα ελατηριακια ειναι εντελως συμπιεσμενα)...

 

παντως δεν ειναι και τιποτα παρε ενα σιδεροπριονο και κοψε τις βιδες πιο κοντες...(standard practice σε ολες τις τελε αλλωστε... :lol: ) καλυτερα να εχεις μακριες βιδες για να κοβεις παρα κοντες που δεν μπορεις να τις κανεις να φτασουν το σωστο intonation...(μου εχει συμβει και αυτο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

πάντως και η δική μου γέφυρα είναι ίδια, και έχει πολύ μακριες βίδες. Θα τις κόψω, ή θα τις αλλάξω, γιατί δεν μπορώ να περάσω έυκολα καινούργιες χορδές.

Το μπράτσο της rockinger είναι ό,τι πιο μαλακό και ευκολόπαιχτο έχω παίξει, και είναι σατινένιο βερνίκι πίσω, και γυαλιστερό στο κεφάλι για πιο vintage look.

 

Σημ. Έχω παίξει με Gibson LP, Fender Am Std (αυτή που μου κλέψανε), Τele, Yamaha, Ibanez, Cort, και δεν θυμάμαι τί άλλο. Για τη Nighthawk δεν λεω τίποτα, έχει το πιο δύσκολο μπράτσο που υπάρχει, κατά γενική ομολογία. Μόνο εγώ μπόρεσα και το συνήθησα, αλλά έχει τέτοιο ήχο η άτιμη που χαλάλι της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τί είναι να είσαι με την τσίμπλα στο μάτι, στην δουλειά, να βλέπεις ένα ποστ 12 σελίδες, να σκέφτεσαι μα πότε γράφτηκαν όλα αυτά, και στα μισά να καταλαβαίνεις ότι είναι  θρεντ του 2006? Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου