Προς το περιεχόμενο

Rockinger vs Fender Highway1 vs Fender Mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα το μεγαλυτερο προβλημα της Rockinger ειναι σιγουρα οτι δεν γραφει Fender & δεν κανει 3000 ευρω.. :roll:

 

Aς εκανε τοσα & ας ειχε αναπτυχθει μια αντιστοιχη hype παραφιλολογια & ολοι θα την εβρισκαν τελεια.. :roll:

 

Κατα τη γνωμη μου οσοι καθονται και ψειριζουν αυτες τις κιθαρες απλα δεν "ξερουν" :lol: απο κλασσικες strat & tele (γιατι αυτο ακριβως ειναι οι Rockinger) αλλα και απο κιθαρες γενικοτερα (δηλ.απο διαδικασιες σετ-απ,τι ακριβως χρειαζεται μια κιθαρα για να παιξει καλα,πως ρυθμιζουμε τους μαγνητες κτλ..)

 

Απο τα χερια μου εχουν περασει στην κυριολεξια δεκαδες Rockinger & καμμια δεν ειχε το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ προβλημα αν ησουν βεβαια ΛΟΓΙΚΟΣ (δηλ. δεν καθοσουν να μετρας 3 το λαδι 3 το ξυδι) & ηξερες πως "ειναι" & πως "συμπεριφερεται" μια κλασσικη strat η tele (π.χ δεν ειναι δυνατον να εχεις 0,5mm action σε μια κιθαρα τυπου vintage Fender οπως αυτες..)

 

 

ειναι σαν να θελω με 500 ευρω να αγορασω Volkswagen το οποιο ομως να συμπεριφερεται σαν Ferrari..γινεται? δεν γινεται.. :lol:

 

οσον αφορα τους μαγνητες μεχρι στιγμης 3 μελη απο το φορουμ μου εστειλαν pm ..διαμαρτυρομενοι για το ποσο "κακοι" ειναι & μολις καταφεραν να τους ρυθμιζουν ΣΩΣΤΑ μου εστειλαν pm λεγοντας μου οτι τωρα ειναι οι καλυτεροι μαγνητες που εχουν ακουσει ποτε (κατι που δεν απεχει απο την πραγματικοτητα...τουλαχιστον συγκρινοντας τους με μαγνητες που φορανε οι προσωπικες μου τελε & κοστιζουν οσο ολοκληρη μια Ροκινγκερ :lol: δεν ειχαν να ζηλεψουν σε τιποτα....)

 

. ...case closed.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το μονο που πραγματικα με χαλαει σε αυτες ειναι αυτη η τρυπα στο headstock ρε μαμωτο...δεν μπορουσαν να εβαζαν το truss rod adjustment στην κατω μερια του μπρατσου?? :twisted: :roll:

 

kskopf1.jpg

 

θα ηταν τοσο περισσοτερο ομορφο το headstock.... :cry:

 

 

(τωρα που τα λεμε αν ειχε και το ΔΙΠΛΑΣΙΟ η ακομα καλυτερα ΤΡΙΠΛΑΣΙΟ παχος το μπρατσο θα ημουν στον παραδεισο.. :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF said:

οσον αφορα τους μαγνητες μεχρι στιγμης 3 μελη απο το φορουμ μου εστειλαν pm ..διαμαρτυρομενοι για το ποσο "κακοι" ειναι & μολις καταφεραν να τους ρυθμιζουν ΣΩΣΤΑ μου εστειλαν pm λεγοντας μου οτι τωρα ειναι οι καλυτεροι μαγνητες που εχουν ακουσει ποτε (κατι που δεν απεχει απο την πραγματικοτητα...τουλαχιστον συγκρινοντας τους με μαγνητες που φορανε οι προσωπικες μου τελε & κοστιζουν οσο ολοκληρη μια Ροκινγκερ δεν ειχαν να ζηλεψουν σε τιποτα....)

 

Πες μου και εμενα πως ρυθμιζονται(οχι οτι μου ακουγονται κακοι :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που τα λεμε αν ειχε και το ΔΙΠΛΑΣΙΟ η ακομα καλυτερα ΤΡΙΠΛΑΣΙΟ παχος το μπρατσο θα ημουν στον παραδεισο.. :lol: :lol:

Κάτι μου λέει ότι το μπράτσο της Goeldo "Blackie" μου θα σου αρέσει πολύ ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF said:

οσον αφορα τους μαγνητες μεχρι στιγμης 3 μελη απο το φορουμ μου εστειλαν pm ..διαμαρτυρομενοι για το ποσο "κακοι" ειναι & μολις καταφεραν να τους ρυθμιζουν ΣΩΣΤΑ μου εστειλαν pm λεγοντας μου οτι τωρα ειναι οι καλυτεροι μαγνητες που εχουν ακουσει ποτε (κατι που δεν απεχει απο την πραγματικοτητα...τουλαχιστον συγκρινοντας τους με μαγνητες που φορανε οι προσωπικες μου τελε & κοστιζουν οσο ολοκληρη μια Ροκινγκερ δεν ειχαν να ζηλεψουν σε τιποτα....)

 

Πες μου και εμενα πως ρυθμιζονται(οχι οτι μου ακουγονται κακοι :wink: )

 

επειδη ενας εκ των 3 ειμαι και εγω, πολυ απλα θα σου πω οτι οσο κατεβαζεις τους μαγνητες και μεγαλωνει η αποσταση τους απο τις χορδες, τοσο γλυκαινει και μαλακωνει ο ηχος και η κιθαρα ειναι πιο low..

αυτο ομως ειναι θεμα γουστου. εσενα μπορει να σου αρεσει κατι αλλο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που πραγματικα με χαλαει σε αυτες ειναι αυτη η τρυπα στο headstock ρε μαμωτο...δεν μπορουσαν να εβαζαν το truss rod adjustment στην κατω μερια του μπρατσου?? :twisted: :roll:

 

kskopf1.jpg

 

θα ηταν τοσο περισσοτερο ομορφο το headstock.... :cry:

Αυτά δεν τα δίνουν όπου και όπου... το πήρα μόνο εγώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF said:

οσον αφορα τους μαγνητες μεχρι στιγμης 3 μελη απο το φορουμ μου εστειλαν pm ..διαμαρτυρομενοι για το ποσο "κακοι" ειναι & μολις καταφεραν να τους ρυθμιζουν ΣΩΣΤΑ μου εστειλαν pm λεγοντας μου οτι τωρα ειναι οι καλυτεροι μαγνητες που εχουν ακουσει ποτε (κατι που δεν απεχει απο την πραγματικοτητα...τουλαχιστον συγκρινοντας τους με μαγνητες που φορανε οι προσωπικες μου τελε & κοστιζουν οσο ολοκληρη μια Ροκινγκερ δεν ειχαν να ζηλεψουν σε τιποτα....)

 

Πες μου και εμενα πως ρυθμιζονται(οχι οτι μου ακουγονται κακοι :wink: )

 

ξεκινα με τις ωραιοτατες οδηγιες που δινει η ιδια η Fender

 

 

Pickups

 

Set too high, pickups can cause a myriad of inexplicable phenomena. Depress all of the strings at the last fret. Using 6" (150 mm) ruler, measure the distance from the bottom of the 1st and 6th strings to top of the pole piece. Rule of thumb-the distance should be greatest at the 6th string - neck pickup position, and closest at the 1st string - bridge pickup position. Follow the measurement guidelines from the chart as starting points. The distance will vary according to the amount of magnetic pull of the pickup.

 

bass Side Treble Side

Texas Specials 8/64" (3.6 mm) 6/64" (2.4 mm)

Vintage style 6/64" (2.4 mm) 5/64" (2 mm)

Noiseless™ Series 8/64" (3.6 mm) 6/64" (2.4 mm)

Standard Single-Coil 5/64" (2 mm) 4/64" (1.6 mm)

Humbuckers 4/64" (1.6 mm) 4/64" (1.6 mm)

Lace Sensors As close as desired (allowing for string vibration)

 

 

επιπροσθετα εγω παντα χαμηλωνω το μαγνητη κατω απο τις τυχλιτες χορδες λιγο περισσοτερο (δηλ. ο μαγνητης γερνει λιγο και ειναι πιο ψηλα κατω απο τις ατυλιχτες απο οτι κατω απο τις τυλιγμενες χορδες)

 

οι μαγνητες της Rockinger ειναι κατι μεταξυ vintage & standard single coil...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά δεν τα δίνουν όπου και όπου... το πήρα μόνο εγώ....

Εσύ πουλάκι μου μας την έχεις γλιτώσει και δεν έχεις στείλει καμια photo από τη "vintage" Rockinger σου ... από την εποχή που τα kits ερχότανε με maple μπράτσο :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου