Προς το περιεχόμενο

Rockinger vs Fender Highway1 vs Fender Mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχού....ανέφερα 3 φορές πόσο υποκειμενικές είναι οι απόψεις μου και πόσα λάθη υπεισέρχονται στις "μετρήσεις" :lol:

 

Για τα pots,knobs και βίδες έχω να πω...Είναι ΜΗΔΑΜΙΝΑ θέματα μπροστά στον ήχο αλλά μιλάω για αισθητική.Και κάπου πρέπει να ξεχωρίσουμε οτι υπάρχει διαφορά εκεί και πληρώνεται.Τα knobs της Rockinger που έπιασα μια χαρά ήταν σε αίσθηση αλλά έμοιαζαν πιο φτηνά.Tης Fender φαίνονται πιο βαριά(όπως λέμε για τις πόρτες των γερμανικών αυτοκινήτων) :lol:

 

Το pickguard EINAI άσχημο και οι βίδες του χοντρές και ακαλαίσθητες,όπως ακαλαίσθητο είναι και το σχήμα του σώματος που κάνει γωνία στη θέση του jack

 

Συζήτηση κάνουμε,μην το κάνουμε θέμα για τις βίδες...θα γελάει ο κόσμος.Όλα αυτά που αναφέρω (εκτός από τη γωνία) αλλάζουν με ελάχιστο κόστος και το ξέρω.

 

 

 

ΥΓ.Ξέχασα πριν να αναφέρω οτι τις Mexico και Highway τις είχα ακούσει πολύ παλιότερα που είχα μεγάλη διαφορά και σαν παίχτης και σαν αυτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όπως ακαλαίσθητο είναι και το σχήμα του σώματος που κάνει γωνία στη θέση του jack

 

Όταν μιλάμε για Tele με BINDING το σώμα ΕΧΕΙ γωνία είτε είναι Fender είτε Rockinger

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν επανελθω με αναλυτικο review ενα συντομο preview.....αυτη τη στιγμη συναρμολογω 3 στρατ μια δικη μου στρατ αναλογη με αυτη του elavd με parts rockinger και αλλες δυο φιλων...........μεχρι στιγμης οι εντυπωσεις ειναι αρκετα καλες ΑΛΛΑ θα πω εν συγκριση με 2 fender US που εχω (μια πρωην deluxe που της εχω αλλαξει τα πεταλα και μιας srv) οτι μου εχουν δωσει μια αισθηση καπως πιο generic κατασκευης.....με πιο πολλες ανοχες.......Τι θελω να πω: η fender μου μοιαζουν να ειναι κατασκευασμενες απο ενα κομματι και ολα εφαρμοζουν τελεια.....μεχρι στιγμης στη συναρμολογηση κομματιων rockinger (δεν μιλαω για ετοιμα κιτ που δεν ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω) υπαρχουν καποια πραγμ,ατα που θα μπορουσαν ειναι πιο προσεγμενα.....

 

Ειδικα μεγαλο προβλημα αντιμετωπιζω με τα τρεμολο τους για τα οποια πιστευω οτι καλα θα εκαναν να τους ριξουν μια περαιτερω ματια μια και ειναι 5 τα τρεμολο απο rockinger που φτιαχνω/σεταρω/συναρμολογω και ολα τους ειχαν καποια προβληματακια....

 

Περισσοτερα με την ολοκληρωση του εγχειρηματος και αφου δοκιμασουμε τα τεκνα επι του πρακτεου.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλα οταν συναρμολογεις ο ιδιος κιθαρα απο παρτς ο μονος...υπευθυνος για την ποιοτητα της τελικης κιθαρας εισαι...εσυ :lol:

 

καλο θα ειναι να κρατησουμε τη συγκριση στις ετοιμες κιθαρες της Ροκινγκερ... :wink:

 

(οι οποιες σε συγκριση με οποιαδηποτε Φεντερ της σειρας εχω δει & εχω δει πολλες ειναι καλυτερες σε ποιοτητα και κατασκευη...π.χ δεν εχω δει ποτε μου νεκ-γκαπ ενω στις περισσοτερες αμερικανικες υπάρχει...τα περι τρεμολου & πικγκαρντ δεν τα πολυκαταλαβαινω μια και η Φεντερ και η Ροκινγκερ τα ιδια βιντατζ τρεμολα χρησιμοποιουν ,μη περιμενετε απο ενα βιντατζ τρεμολο να συμπεριφερεται ως μοντερνο,μαλιστα της Ροκινγκερ ειναι καλυτερο μια και εχει στιλ μπλοκ..)

 

γενικα στο "χερι" μου δινουν την εντυπωση μιας πιο στιβαρης κιθαρας & βεβαια σημαντικα ΕΛΑΦΡΟΤΕΡΗΣ οι περισσοτερες Φεντερ παραγωγης ειναι σαν..αγκυρες...

 

και βεβαια δεν χειαζεται να ψειριζουμε και τοοοσο πολυ τα πραματα.Μπολτ ον κιθαρες ειναι ας εχουν και το πικγκαρντ και λιγο στραβα (που να δειτε πως ειναι φτιαγμενες οι πανακριβες βιντατζ Φεντερ... :lol: )

 

ο ηχος και το playability μετρανε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...θα αλληλοσυμπληρωθούμε στα reviews μας μου φαίνεται... :wink:

 

Κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι η fender είναι ΠΟΛΥ πιο resonant από τη rockinger unplugged...

 

Για το "generic", συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...αυτό είχα στο μυαλό μου όταν έλεγα "χοντροκομμένο" σώμα...Το kit πάντως κατασκευαστικά ήταν άψογο. Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισα, εκτός από το ότι είχε λίγο "φάλτσο" σε κάποια τάστα και έπρεπε να τριφτούν όλα από την αρχή για να έρθουν σε ένα επίπεδο...[/img]

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι η fender είναι ΠΟΛΥ πιο resonant από τη rockinger unplugged...

 

αυτο μπορει να ετυχε σε μια κιθαρα δεν υπαρχει κανενας κανονος που θα το επιβεβαιωνει για ολες τις κιθαρες Φεντερ,μια και καθε μια ειναι μοναδικη,π.χ. η Τελε του ΤΖΑΜ ηταν πολυ πιο ρεζοναντ απο ολες τις Φεντερ μου...

 

Δεν γινεται να απομονωσεις ενα χαρακτηριστικο μια και το τελικο αποτελεσμα ειναι συνηθως τυχαιο (η πιο ρεζοναντ κιθαρα που εχω πιασει ποτε ηταν μια κορεατικη ΣΚΟΥΑΪΕΡ των 160 ευρω....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι η fender είναι ΠΟΛΥ πιο resonant από τη rockinger unplugged...

 

αυτο μπορει να ετυχε σε μια κιθαρα δεν υπαρχει κανενας κανονος που θα το επιβεβαιωνει για ολες τις κιθαρες Φεντερ' date='μια και καθε μια ειναι μοναδικη,π.χ. η Τελε του ΤΖΑΜ ηταν πολυ πιο ρεζοναντ απο ολες τις Φεντερ μου...

 

Δεν γινεται να απομονωσεις ενα χαρακτηριστικο μια και το τελικο αποτελεσμα ειναι συνηθως τυχαιο (η πιο ρεζοναντ κιθαρα που εχω πιασει ποτε ηταν μια κορεατικη ΣΚΟΥΑΪΕΡ των 160 ευρω....)[/quote']

 

Ε ναι, προφανώς...Εγώ μιλάω καθαρά για τη rockinger και τη fender των οποίων είμαι κάτοχος...Η fender είχε καλό neck joint αλλά η ρόκινγκερ είχε καλύτερο και σφιχτό, ενώ η fender ήθελε αρκετό σφίξιμο στις 4 βίδες της! Και μάλιστα η μία βίδωνε στον αέρα (μάλλον φταίω που την έσφιξα αρκετά), οπότε έβαλα 2 οδοντογλυφίδες μέσα και τώρα είναι οκ. - Δε δικαιολογείται για κιθάρα της αξίας αυτής...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε αυτα ειναι πταισματα..τι αξια και πρασινα αλογα :lol: μπολτ ον κιθαρες ειναι..δεν ειναι και rocket science :lol: :lol:

 

αν σου εχει κατσει καλο κομματι κρατα την...

 

(εννοειται οτι το νεκ τζοΪντ δεν εχει καμμια σχεση με το ρεζονανς μιας κιθαρας :wink: η πιο ρεζοναντ κιθαρα μου ειναι η 72αρα μου που εχει ενα τεραστιο νεκ γκαπ,και ειναι και φτιαγμενη ο θεος ξερει απο τι καυσοξυλα... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου