Προς το περιεχόμενο

Rockinger vs Fender Highway1 vs Fender Mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(οφφ τοπικ ερωτηση . εκτος απο τον gto kai ton spimavz εχει πουλησει κανεις αλλος την ροκινγκερ του? )

 

ευτυχως....Δ Ε Ν την πουλησα!

 

πωω.....τι λαλακια πηγα να κανωωωω 8O .......παρα λιγο!!!

 

:lol: :lol:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μωρε αυτα ειναι πταισματα..τι αξια και πρασινα αλογα :lol: μπολτ ον κιθαρες ειναι..δεν ειναι και rocket science :lol: :lol:

 

αν σου εχει κατσει καλο κομματι κρατα την...

 

Αυτό ακριβώς έχω καταλάβει κι εγώ, γι'αυτό και δεν κολλάω σε τέτοιες λεπτομέρειες πλέον... :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλα οταν συναρμολογεις ο ιδιος κιθαρα απο παρτς ο μονος...υπευθυνος για την ποιοτητα της τελικης κιθαρας εισαι...εσυ :lol:

 

Mην βιαζεσαι να με κατακρινεις :D :D :D :D :D :D :D

 

Δεν φταιω εγω ως συναρμολογητης ΟΤΑΝ:

-το thread μεσα στο οποιο βιδωνει το τρεμολο ειναι σκαμμενο με κλιση προς τα πισω με αποτελεσμα οταν φορεσεις το τρεμολο αυτο να βρισκεται σε αποσταση 15cm απο την επιφανεια της κιθαρας (και κατα συνεπεια ειναι αδυνατον να το εχεις κατα τη διαρκεια του παιξιματος κατω απο την παλαμη σου για ελαφρυ vibrato) .Θα επανελθω με φωτογραφιες για να δειτε για τι αποσταση μιλαω.....(εδω τους εριξα πολλες *&^*&%*&$%*&$*&$)

 

-οταν για ΔΕΥΤΕΡΗ φορα οι βιδες των saddles ειναι τοσο μεγαλες που δεν αφηνουν να περασει η χορδη απο την τρυπα οταν πας να φτιαξεις το intonation.

 

-οταν το steel block εχει τις στροφες για τις βιδες του tremolo plate οχι στις σωστες αποστασεις ωστε τα δυο να εφαρμοζουν σωστα.

 

καλο θα ειναι να κρατησουμε τη συγκριση στις ετοιμες κιθαρες της Ροκινγκερ... :wink:

:D :D :D :D :D :D :D

 

Αυτο το τονισα προηγουμενως και με εξαιρεσα της διαδικασιας μια και δεν εχω εμπειρια απο ετοιμες rockinger.....(τις οποιες ομως ουτως η αλλωστε δεν τις θελω......αλλη ειναι η χαρα του DIY εστω με τις δυσκολιες και τις αναποδιες που συμβαινουν....) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν ξερω για τις strat αλλα ολες οι Rockinger Tele ποτ εχω δει (και εχω δει παρα πολλες) ριχνουν στα αυτια σε οποιαδηποτε Fender Tele εχω πιασει απο πλευρας κατασκευης & playability' date='ενω απο ηχο πετανε με τους στοκ μαγνητες (οι οποιοι ομως οπως ολοι οι καλοι τελε μαγνητες ειναι πολυ ευαισθητη στη ρυθμιση του υψους,στην κυριολεξια "μεταμορφωνονται" με το στριψιμο της βιδας :lol: )

 

btw ΔΕΝ εχω Rockinger κιθαρα...[/quote']

 

επειδη περασα παρα πολυ καιρο ασχολουμενος με τους μαγνητες μου και με την ρυθμιση του υψους τους, καταλαβα το ποσο σημαντικος παραγοντας ειναι. ο χαρακτηρας τους αλλαζει καθοριστικα με αυτον τον πανευκολο πειραματισμο.

προσωπικα κατεληξα σε μια σχετικα χαμηλη θεση, και αυτο ειχε ως αποτελεσμα την επιτευξη ενος πιο γλυκου ηχου(αυτο αναζητουσα), σε σχεση με ψηλοτερες θεσεις στις οποιες ολη η συμπεριφορα ηταν λιγο πιο aggresive(και μονο που τον κοιτουσες τον bridge μαγνητη, επαιζε:D - μια χαρα ηχητικο αποτελεσμα αλλα οχι για το πιο Low γουστο μου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FENDERΙΑΡΙ μη σκας..παρε ενα ΑΛΛΟ τρεμολο & καθαρισες...40 ευρω τα δινει ο ΤζεΫ... :lol:

(ετσι κι αλλοιως δεν τα κατασκευαζει η Ροκινγκερ τα παιρνει απο το ιδιο μερος που τα παιρνει και η Φεντερ.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-το thread μεσα στο οποιο βιδωνει το τρεμολο ειναι σκαμμενο με κλιση προς τα πισω με αποτελεσμα οταν φορεσεις το τρεμολο αυτο να βρισκεται σε αποσταση 15cm απο την επιφανεια της κιθαρας (και κατα συνεπεια ειναι αδυνατον να το εχεις κατα τη διαρκεια του παιξιματος κατω απο την παλαμη σου για ελαφρυ vibrato).

 

Σ'αυτό θα συμφωνήσω ως προς τα tremolo των Rockinger μιας και το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ

και στις 2 strat μου.

 

Αυτό που με ξένισε είναι το tremolo arm το οποίο' date=' βιδώνοντάς το δεν είναι παράλληλο με το σώμα αλλά έχει μια κλίση προς τα πάνω, κάνοντας έτσι τη χρήση του λίγο άβολη...Αυτό όμως φαντάζομαι ότι διορθώνεται πολύ εύκολα, με μια πένσα...icon_wink.gif [/quote']

 

Όμως μικρό το κακό, μιας και με τη βοήθεια της μέγγενης, το πρόβλημα διορθώθηκε πολύ εύκολα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως μικρό το κακό, μιας και με τη βοήθεια της μέγγενης, το πρόβλημα διορθώθηκε πολύ εύκολα

 

Και στις Φεντερ ετσι ειναι σκαμενο.Η λυση ΛΥΓΙΖΕΙΣ το τρεμολο αρμ...(χρονιααα..τωρα :lol: )

 

ρε μη γινεστε ψειρες... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οφφ τοπικ ερωτηση . εκτος απο τον gto kai ton spimavz εχει πουλησει κανεις αλλος την ροκινγκερ του? )

 

ευτυχως....Δ Ε Ν την πουλησα!

 

πωω.....τι λαλακια πηγα να κανωωωω 8O .......παρα λιγο!!!

 

:lol: :lol:

Εγώ πάλι ευτυχώς την πούλησα(και δεν το έχω μετανιώσει ουτε λεπτό)!

Να τονίσω βέβαια ότι ο αγοραστής είναι super ευχαριστημένος.

Πάντως τα μειονεκτήματα που βρήκα εγώ στην κιθάρα ήταν:

 

Αντικειμενικά:

-Στραβό pickguard με αποτέλεσμα κατά την χρήση του τρέμολο ακουμπούσε η βάση του καβαλάρη στο πλαστικό κ έκανε ένα θόρυβο

-Τα τάστα δεν ήταν τόσο καλά βαλμένα σε σημείο που γρατζουνούσαν το χέρι

 

Υποκειμενικά:

-μέτριο neck joint (καλό αλλά δεν είναι και αυτό που προβάλεται - έχω δεί και πολύ καλύτερο στην godin που είχα)

-μικρό radius (7.5 τελικά;;; ) με αποτέλεσμα να ταστάρει στα σηκώματα

-μέτριοι μαγνήτες για τα γούστα μου (προσοχή δεν συγκρίνω με humbuckers,άκουσα και άλλους μονοπήνιους που ακογόταν καλύτερα)

 

Όσον αφορά την σύγκριση με άλλες κιθάρες ίδιου στύλ την έχω ακούσει δίπλα δίπλα με μια highway strat(3 sc) και με

μια G&L(3 sc) σε hot rod deluxe και engl thunder αντιστοιχα.Και στις δυο περιπτώσεις η rockinger ξύριζε με εξαίρεση

τον neck μαγνήτη που ακουγόταν πολύ καλά.Ειδικά η G&L μου έδινε την αίσθηση ότι είχε μια "μαγκιά" ο ήχος της (sorry δεν μπορώ να το περιγράψω)

 

Τώρα τα καλά της κιθάρας για μένα ήταν η αίσθηση του μπράτσου (το φινίρισμα) και το βάρος της κιθάρας που ήταν ελαφρύ.

Αυτά από μένα...δεν θα ήθελα να ξεσπάσει κανείς σε λογομαχίες για τα δικά μου γούστα ΟΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου