Προς το περιεχόμενο

Rockinger vs Fender Highway1 vs Fender Mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι στη δουλειά αυτή τη στιγμή, θα μιλήσω επιγραμματικά όσο μπορώ, αλλά επιφυλάσσομαι για πλήρες συγκριτικό των δύο οργάνων στο εγγύς μέλλον... :wink:

 

Φυσικά "καταθέτω" παρακάτω τις προσωπικές μου καθαρά απόψεις, παίζοντας με τον ίδιο εξοπλισμό, με τις ίδιες ρυθμίσεις.

 

Επικεντρώνοντας λοιπόν καθαρά και μόνο στους μαγνήτες να πω ότι χρησιμοποιώ περισσότερο το middle μόνο του για όλους τους καθαρούς μου ήχους και ενίοτε, για σόλο το neck και της γέφυρας τον οποίο και έχω αντικαταστήσει με έναν SD 'litl' 59. Παρατήρησα ότι της rockinger οι μαγνήτες ήταν λιιιιιίγο πιο "άγριοι" με οξύ ήχο, που φυσικά δεν ενοχλεί τουλάχιστον για τις θέσεις αυτές. Της fender οι μαγνήτες μου ακούγονται πιο ισσοροπημένοι όμως και ελάχιστα πιο "στρογγυλοί". Θα τους χαρακτήριζα δηλαδή πιο "ουδέτερους-ευέλικτους" σε σχέση με της rockinger. Προσωπικά τους προτιμώ να πω την αλήθεια. Γιατί έχουν ιδανικό σκάσιμο χωρίς όμως να πριμάρουν πολύ.

 

Βέβαια επειδή παίζω τα καθαρά πάντα με compressor (κυρίως funky μουσική) με τις κατάλληλες ρυθμίσεις του πεταλιού ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος και με τις δυο κιθάρες. Απλά, δεν ξέρω αν έχει σχέση η maple ταστιέρα, αλλά η fender ακούγεται πιο κρυστάλλινη, πιο διαυγής...

 

Σχετικά με το μαγνήτη της γέφυρας τώρα, πριν κάνω την αλλαγή και βάλω το "διπλό" ισχύει το ίδιο, αφού το γκάζι της rockinger δύσκολα μπορούσα να το "ισσοροπίσω" με διάφορες ρυθμίσεις στα πετάλια μου και ο ήχος έβγαινε αρκετά "thin" και λίγο "crispy"... Ο fender μου ακούστηκε και πάλι λίιιιγο πιο μαζεμένος, αν και έμεινε ελάχιστα στην κιθάρα πάνω αφού μπήκε απευθείας ο '59... :wink:

 

Για το μαγνήτη του λαιμού το ίδιο ισχύει, της rockinger ακούγεται πιο "τσίγγινος" ενώ της fender λίγο πιο smooth...

 

Πιστεύω ότι της rockinger οι μαγνήτες είναι λίγο υψηλότερου output και αυτό από μόνο του εξηγεί το χαρακτήρα τους πιστεύω...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Acanthor, Ευχαριστω πολυ.

 

Σε ρώτησα γιατί ενω όταν την πρωτοπήρα -πρίν απο χρόνια- δεν μου άρεσαν και πολύ οι μαγνήτες της AmSe αλλά με αρκετους πειραματισμούς στο ύψος απο την χορδή, αλλα και στον ενισχυτή, εφτασα στο σημείο να είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Είχα ακουσα αρκετούς να θάβουν τους original μαγνήτες (το ίδιο είχε συμβεί και με τους EMG όταν ρώταγα κάποτε) αλλα και στις δύο περιπτώσεις, μετα απο ψάξιμο, είχα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acanthor' date=' Ευχαριστω πολυ.[/quote']

 

:wink:

 

Η αλήθεια είναι ότι θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο για να καταλήξεις σε κάποιες τελικές ρυθμίσεις και να είσαι ευχαριστημένος. Πολλές φορές μπορεί να έχουμε τη λύση στο ντουλάπι μας, σε κάποιο ξεχασμένο πετάλι ή σε ένα γύρισμα ενός knob του ενισχυτή μας ίσως και να μην το έχουμε ανακαλύψει...Την έχω πατήσει αρκετές φορές έτσι. Και πιστεύω ότι πάντα κάτι θα υπάρχει για να το ανακαλύψουμε.

 

Καλή συνέχεια! :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ελπίδα ότι θα υπήρχε και κάποιος αντίλογος' date=' αλλα μάλλον δεν υπάρχει ...

[/quote']

 

Υπάρχει αντίλογος...

Έχω παίξει και με τις 3 αλλά φυσικά σε συνθήκες δοκιμής και όχι σε μακροχρόνια επαφή.Είμαι κάτοχος μιας american standard και επειδή την θεωρώ συνολικά καλύτερη κιθάρα (Προσοχή-όχι ως προς τη σχέση τιμής-απόδοσης) οι συγκρίσεις με την καθε μια από τις Rockinger,Highway,Mexico που έχω κάνει έχουν γίνει με σημείο αναφοράς τη δικιά μου.

 

1)Mexico=>Μία που την πήρα στα χέρια μου και μία που την άφησα.Το απόλυτο κουπί,δεν είχε καμμία σχέση με την αντίστοιχη strat.

 

2)Rockinger=>Πολύ καλή κιθάρα,αλλά όταν την έπιασα έψαχνα να τις βρω ελαττώματα λόγω της θρησκευτικής ευλάβειας με την οποία αντιμετωπίζεται εδώ μέσα.Δεν βρήκα κάτι μειονεκτικό στον ήχο αλλά με την πρώτη επαφή δείχνει τη διαφορά στην τιμή από την fender στην εμφάνιση και την αίσθηση όσον αφορά στην ποιότητα των υλικών (pickguard,βίδες,switch,knobs)

 

3)Highway.Ήταν από τις πρώτες που είχαν βγει και δεν ξέρω τις διαφορές με τα τωρινά μοντέλα.Ήμουν προκατειλημένος και έψαχνα να βρω τα ελαττώματα.Δεν βρήκα τίποτα και μάλλον δεν θα μπορούσα να την ξεχωρίσω από τη δικιά μου.

 

Συμπερασματικά,κατά την ταπεινή μου άποψη Fender.

 

YΓ)Όλες οι δοκιμές επαναλαμβάνω οτι διήρκεσαν λίγο και οι παραπάνω απόψεις είναι καθαρά υποκειμενικές δηλ δεν είχαν τη μορφή συγκριτικού τεστ.

Οι μαγνήτες σε όλες τις κιθάρες ήταν εργοσταστιακοί.

Και το πιο σημαντικό.Αν είχα αυτή τη στιγμή το ίδιο τρίλημμα,θα ΞΑΝΑπήγαινα να τις ακούσω όλες,γιατί ΟΥΤΕ εγώ δεν εμπιστεύομαι τα λεγόμενά μου γιατί όπως πολύ σωστά λες :

 

Είναι αλήθεια βέβαια ότι αν δεν χρησιμοποιήσει -και ψάξει- κανείς μια κιθάρα για αρκετό καιρό' date=' ιδιαίτερα και με τον υπόλοιπο εξοπλισμό του, είναι μάλλον δύσκολο να βγάλει συμπεράσματα.[/quote']
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Rockinger=>Πολύ καλή κιθάρα' date='αλλά όταν την έπιασα έψαχνα να τις βρω ελαττώματα λόγω της θρησκευτικής ευλάβειας με την οποία αντιμετωπίζεται εδώ μέσα.Δεν βρήκα κάτι μειονεκτικό στον ήχο αλλά με την πρώτη επαφή δείχνει τη διαφορά στην τιμή από την fender στην εμφάνιση και την αίσθηση όσον αφορά στην ποιότητα των υλικών (pickguard,βίδες,switch,knobs)

[/quote']

 

Διαφωνώ κάθετα (ως κάτοχος εδώ και 8-9μήνες ) σχετικά με τη rockinger αφού ΕΙΔΙΚΑ τα pots της έχουν ΠΟΛΥ καλύτερη προοδευτικότητα και αίσθηση από τα αντίστοιχα της fender usa strat. Καθώς επίσης και το switch μου φαίνεται πιο ακριβές και ανθεκτικό από της fender...

 

Όσο για την ποιότητα κατασκευής να πω ότι δεν είδα κάτι που να μη μου άρεσε σε σχέση με τη fender, εκτός από το κάπως "χοντροκομμένο" σώμα της, εν αντιθέσει με της fender που είναι όλο καμπύλες (εκεί είναι η διαφορά στην αίσθηση περισσότερο...)! :lol: (και είναι και πιο ελαφριά!...)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές μπορεί να έχουμε τη λύση στο ντουλάπι μας, σε κάποιο ξεχασμένο πετάλι ή σε ένα γύρισμα ενός knob του ενισχυτή μας ίσως και να μην το έχουμε ανακαλύψει

 

οι περισσοτεροι "κακοι" :lol: μαγνητες φτιαχνουν συνηθως με το γυρισμα μιας βιδας που ρυθμιζει το...υψος τους,κατι που συνηθως ξεχναμε.. :wink:

 

ποσους μαγνητες εχω δει να πετιουνται αδικα επειδη δεν εχουν ρυθμιστει σωστα δεν περιγραφεται..... :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Rockinger=>Πολύ καλή κιθάρα' date='αλλά όταν την έπιασα έψαχνα να τις βρω ελαττώματα λόγω της θρησκευτικής ευλάβειας με την οποία αντιμετωπίζεται εδώ μέσα.Δεν βρήκα κάτι μειονεκτικό στον ήχο αλλά με την πρώτη επαφή δείχνει τη διαφορά στην τιμή από την fender στην εμφάνιση και την αίσθηση όσον αφορά στην ποιότητα των υλικών (pickguard,βίδες,switch,knobs)

[/quote']

 

Ειδικά το switch των Rockinger είναι CRL, οπότε ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ αμφισβήτηση.

Τα pots είναι Alpha, και έχουν πάρα πολύ καλή απόκριση.

 

Τα knobs είναι μια χαρά καρα-πλαστικένια και vintage-ιάρικα...:lol:

Όσον αφορά τις βίδες, τι το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό περιμένεις να έχει μια βίδα????

Το pickguard συμφωνώ ότι δεν είναι κομμένο με "χειρουργική" ακρίβεια, αλλά χρειάζεται προσπάθεια για να δεις τις ατέλειες...

 

 

Όσο για την ποιότητα κατασκευής να πω ότι δεν είδα κάτι που να μη μου άρεσε σε σχέση με τη fender' date=' εκτός από το κάπως "χοντροκομμένο" σώμα της, εν αντιθέσει με της fender που είναι όλο καμπύλες[/quote']

Ρε παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε!!!

 

Δεν το έκοψαν και με το χέρι!!! Τι είναι αυτά που λέτε για περισσότερες καμπύλες ...!!! :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτεροι "κακοι" :lol: μαγνητες φτιαχνουν συνηθως με το γυρισμα μιας βιδας που ρυθμιζει το...υψος τους' date='κατι που συνηθως ξεχναμε.. :wink:

[/quote']

 

ΚΑΙ αυτό είχα στο μυαλό μου... :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε!!!

 

Δεν το έκοψαν και με το χέρι!!! Τι είναι αυτά που λέτε για περισσότερες καμπύλες ...!!! :roll:

 

Όχι, δεν το έκοψαν με το χέρι προφανώς, αλλά ούτε και με την ίδια μηχανή όμως... άμα πιάσεις και τις δυο θα καταλάβεις τί ακριβώς εννοώ... :wink:

Και εκεί υπάρχει διαφορά...!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν ξερω για τις strat αλλα ολες οι Rockinger Tele ποτ εχω δει (και εχω δει παρα πολλες) ριχνουν στα αυτια σε οποιαδηποτε Fender Tele εχω πιασει απο πλευρας κατασκευης & playability,ενω απο ηχο πετανε με τους στοκ μαγνητες (οι οποιοι ομως οπως ολοι οι καλοι τελε μαγνητες ειναι πολυ ευαισθητη στη ρυθμιση του υψους,στην κυριολεξια "μεταμορφωνονται" με το στριψιμο της βιδας :lol: )

 

btw ΔΕΝ εχω Rockinger κιθαρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου