Προς το περιεχόμενο

''παλι ξεχασα ενα σολ...''1st clip by BigAlejandro!!


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω!

 

την καλημερα μου σε ολο το φορουμ!

 

ειμαι σε περιοδο που ηχογραφω πολλες απο τις ιδεες που ειχα για χρονια ολοκληρα κλεισμενες στο συρταρι μου!

 

ξερω πως το κομματι εχει καποια βασικα νοιζ-αρνητικα!

 

1ον) εχει ελληνικο στιχο

2ον) δεν εχει σολο κιθαρα

3ον) ΕΧΕΙ λαικους ηχους για κοργκ ;D ;D

παρολα αυτα, βρισκω το θαρρος να το παρουσιασω!

 

εχουμε λοιπον ενα κομματακι που εχει γραφτει απο οταν πηγαινα σχολειο, οταν αγορασα τον τζουρα μου,ισως και μια χρονια αφου το ειχα τελειωσει,

οι στιχοι παντως προυπηρχαν μερικα χρονια!

η ηχογραφιση ειναι φρεσκια! :)

 

εχει ηχογραφηθει στο καλυτερο homestudio που εχω συναντησει ποτε, με την αμεριστη βοηθεια του συμφορουμιτη korgy, ο οποιος εχει γραψει και ολα τα πληκτρα του κομματιου, τον οποιο και ευχαριστω.

εγω εχω παιξει ολα τα οργανα που ακουτε, εκτος απο τις ακουστικες κιθαρες και το ηλεκτρικο μπασο που τα εχει παιξει ο επισης συμφορουμιτης σκαντζος, στον οποιο πρεπει να δωσουμε και τα ευσημα του ευφανταστου τιτλου.

ακομα, τραγουδαει ο συναδερφος σπυρος!

τελος, ενα τελευταιο ευχαριστω στον (ναι και παλι) συμφορουμιτη stavrilian με τον οποιο ειμαστε φιλοι παιδιόθεν και δικαιωματικα του ανοικουν καποια ποσοστα της ενορχηστρωτικης ματιας του κομματιου.

 

λιγες πληροφοριες για την ηχογραφιση τωρα, μηπως ενδιαφερουν κανεναν!

η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι μια χαιγουει στρατ,πανω σε εναν τσιτωμενο δεκαπενταρη χαρλει μπεντον! :)

αναμεσα τους υπαρχει ενα οβερντραιβ τζον μπουλ!

 

η ακουστικη ειναι μια σαιμον εντ πατρικ, μεσαιας σειρας, ηχογραφημενη αν θυμαμαι καλα με δυο μικροφωνα.

 

το μπασο ειναι ενα μεξικανικο p bass φεντερακι, που το ειχε αγορασει ο φιλος σκαντζος μαζι με μια ασορτι μπλουζα την οποια φορουσε στην ηχογραφιση!

 

τελος, ο τζουρας και ο μπαγλαμας, καθως και καποια ελαφρα κρουστα που κανουν την εμφανιση τους εδω και εκει, ειναι αγνωστων λοιπων στοιχεων!

 

ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε κριτικη!

αν και σε γενικες γραμμες ενδιαφερομαι κυριως για τις αποψεις σας πανω σε θεματα ενορχηστρωσης, παραγωγης και ηχογραφισης γενικοτερα!

 

τελος, να ξεκαθαρισω πως υπαρχουν καποια πραγματα που και εμενα δεν μαρεσουν, θα σταθω σε αυτα σε επομενα ποστ μου, αφου πρωτα δω τις γενικοτερες αποψεις πανω στο κομματι!

μην ξεχναμε πως προκειται για ενα ντεμακι επι της ουσιας και πιο συγκεκριμενα την πρωτη ηχογραφιση με καπως πιο ''σοβαρα'' στανταρς που κανω στην ζωη μου! :) :)

 

ευχαριστω απο τωρα οσους κανουν τον κοπο να το ακουσουν και να απαντησουν!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ιδού η άποψή μου αγαπητέ Alejandro:

 

Το κομμάτι είναι ένα πολύ ωραίο λαϊκό τραγούδι. Μπράβο στο Σπύρο για τη φωνή και την ωραία ερμηνεία και μπράβο και στους υπολοίπους για την εκτέλεση.

 

Το μόνο που με χάλασε ήταν η ηλεκτρική. Και το λέω με βαθιά λύπη :( λόγω του ότι είναι στρατ :) αλλά δε μου κολλάει με τίποτα. Θα το προτιμούσα χίλιες φορές χωρίς την κιθάρα. Ας το παίξει το θέμα ένα μπουζούκι ή ο τζουράς.

 

Εν πάσει περιπτώσει το κομμάτι μου άρεσε πολύ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε, και εγώ λεω ότι ειναι ωραίο κομμάτι του είδους αυτού και +1 για την κιθάρα, καλύτερα κατι πιο ανατολιτικο.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στυλ του κομματιού μου θυμίζει ΠαπαζογλοΜανωλοΡασούλικη κατάσταση  :).

Σαν κομμάτι και εμένα μπορώ να πω ότι μου άρεσε.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο ότι η ηλεκτρική και ακριβέστερα ο ήχος της δεν είναι ότι καλύτερο. Ή ενναλακτικά, αν οποσδήποτε την ήθελες θα μπορούσες να την βάλεις μόνο στο τέλος μετά το ταξίμι, για να δώσεις και μια έμφαση στο φινάλε.

Ο τίτλος σου με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι και εσύ έχεις καταλάβει τα λάθη όσον αφορά την αρμονία σε κάποια σημεία. Ο αλλά farfisa ήχος του οργάνου δεν με χάλασε, αλλά θα προτιμούσα λίγο πιο ευφάνταστο ταξίμι. Βέβαια φαντάζωμαι ότι αυτό ήταν της στιγμής και απλά έτσι του βγήκε του φίλου που το έπαιξε.

Αν τα μέρη της κιθάρας, όπου ακούγεται ένα παρατεταμένο Re, (συνήθως στο τελείωμα κάθε canto), αντικατασταθούν από έναν φωνητικό ισοκράτη, το κομμάτι θα αποκτήσει ένα πιο κοντινό ύφος στο στυλ που πρεσβέύει.

Αυτά, καλή συνέχεια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με χάλασε ήταν η ηλεκτρική. Και το λέω με βαθιά λύπη :( λόγω του ότι είναι στρατ :) αλλά δε μου κολλάει με τίποτα. Θα το προτιμούσα χίλιες φορές χωρίς την κιθάρα. Ας το παίξει το θέμα ένα μπουζούκι ή ο τζουράς.

+1000

πραγματικά βάλε τα σολάκια από κάποιο όργανο όπως τζουράς ή μπουζούκι!

 

Επίσης 2 φορές ίσως να έγινε και σε άλλα σημεία ακουγόταν ένας θόρυβος που δε ξέρω αν τον ήθελες να υπάρχει, σαν μικροφονισμός. Το παρατήρησα στο 0:35 περίπου και στο 1:45 περίπου πάλι. Έχει μια διάρκεια και ήταν κάπως.

 

Κατά τ' άλλα ξέρεις πολύ καλά πως αυτό το ύφος δε με συγκινεί ιδιαίτερα, το βρήκα παρόλ' αυτά ως μια καλή εκτέλεση και ιδέα σε αυτό το ύφος.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομματάκι γενικά. Θα γούσταρα και κάνα τουμπελέκι πάντως και το θέμα της ηλεκτρικής να το παίζει κάνα ούτι!!! Η φωνή επίσης ήταν πολύ "καζαντζιδική" το οποίο εμένα δεν μου αρέσει.

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατήθηκα αλλά δεν άντεξα.

 

Δεν ήθελα να σχολιάσω επειδή παίζω εγώ :) αλλά μιας και δεν έπαιξα την ηλεκτρική ούτε αποφάσισα να μπει, μαζί με σας (σχεδόν :) ) την άκουσα έχω να πω κατά την ταπεινότατη μου γνώμη ότι η ηλεκτρική είναι όλα τα λεφτά στο κομμάτι, τα άλλα όργανα είναι αρκετά προβλέψιμα, η ηλεκτρική του δίνει και είστε όλοι συντηρητικοί  :), η ηλεκτρική δεν είναι μόνο για ΡΟΚ 8)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ι η ηλεκτρική είναι όλα τα λεφτά στο κομμάτι, τα άλλα όργανα είναι αρκετά προβλέψιμα

 

+10000

 

η φωνή δε μου άρεσε. Η ηλεκτρική τα πλήκτρα{ίσως με λίγο βαθάκι} χρειάζονταν.

 

το 3:57 ακούγεται τόσο ξεκούρδιστο!~  ;) απορώ πως το επέτρεψε ο κ.Σκάντζος!  :P

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου