Προς το περιεχόμενο

''παλι ξεχασα ενα σολ...''1st clip by BigAlejandro!!


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα να λείπει από κάπου μια σολ....  ;D ;D ;D

 

 

ίσως μια ρε ύφεση εβδόμη ελαττωμένη πέμπτη αλλά δεν βάζω και το χέρι στη φωτιά

 

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παλαιότερα (σε περίοδο εφηβείας) ομολογώ και εγώ ότι δεν πολυάκουγα Καζαντζίδη.

 

Μετά το "Μπετόβεν της δεκάρας" που είπε στο Νικολόπουλο....απέκτησα δισκογραφία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του ρυθμού δικαιολογείται ως ένα σημείο λόγω της απουσίας κρουστών. Το κομμάτι όπως το μέτρησα είναι σε ταχύτητα 63 (9/8 φυσικά). Σε κάποια σημεία επιβραδύνει λίγο αλλά μετά επανέρχεται στην τάξη :). Για μένα δεν είναι και τόσο μεγάλο μείον γιατί του δίνει και μια ανθρωπιά, αν μου επιτρέπεται η έκφραση. Εδώ έχουμε δει αρυθμίες σε κανονικές παραγωγές. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια home απόπειρα.

Να επανέλθω στο θέμα της κιθάρας που κατηγορήσαμε αρκετά, (και εγώ) για να πω τι ακριβώς σκεφτόμουνα όταν έλεγα λιγότερη κιθάρα και βέβαια διαφορετικό ήχο. Σκεφτόμουνα ένα τέτοιο πάντρεμα

http://www.youtube.com/watch?v=amKHYTo6OYc

Το ότι είναι μονότονο όπως ειπώθηκε προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου άλλωστε αυτό το στυλ που υποστηρίζει το έχει αυτό το γνώρισμα.

Εδώ το πλέον μονότονο τραγούδι, (που εγώ έτσι κι αλλιώς λατρευω),

το έχει αποδώσει εκπληκτικά αυτός εδώ ο τρελός. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν είναι και τόσο μεγάλο μείον γιατί του δίνει και μια ανθρωπιά, αν μου επιτρέπεται η έκφραση.

 

Θα συμφωνήσω. Δεν το επισήμανα για αρνητικό. Απλά σαν παρατήρηση.

 

Enough με τις "quantize" παραγωγές. Το humanize είναι απαραίτητο μερικές φορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρική σε συνδυασμό με το "λαϊκόν" του θέματος μου άρεσε, μου θύμισε τις ενορχηστρώσεις του Θανάση Παπακωνσταντίνου με τον Μπάμπη Παπαδόπουλο. Θα ήθελα όμως περισσότερο πειραματισμό στην κιθάρα (όπως ακούγεται σε όλο το κομμάτι στο βάθος, αλλά περισσότερο).

Μπράβο παιδιά, συνεχίστε!

 

+1 Συμφωνώ απόλυτα!

 

Και πολύ καλά ηχογραφημένο μου φάνηκε τώρα που το ακούω δεύτερη (σερί) φορά με ακουστικά και ψιλοδυνατά.. ;D Μπράβο Αλέξανδρε! Άνετα ακούγεται σε κατάλληλο μαγαζί με τη συνοδεία κρασιού και μεζέδων!

 

Αν ήταν να πω κάτι ότι δεν μου άρεσε, θα ήταν αυτοί οι λαϊκοί ήχοι που λες και στο πρώτο σου πόστ,αλλά δεν θα το πω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread κινδυνεύει να νοϊζοποιηθεί.

 

;D ;D ;D ;D

 

+7

 

YΓ. Θα ήθελα να μου παραθέσετε μια ηχογράφηση του '73 που να περιέχει τέτοια κιθάρα σε λαϊκό κομμάτι. Μετά συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YΓ. Θα ήθελα να μου παραθέσετε μια ηχογράφηση του '73 που να περιέχει τέτοια κιθάρα σε λαϊκό κομμάτι. Μετά συζητάμε.

 

(από το wiki.kithara.gr:)

"Ο Μανώλης Χιώτης πάντως εκτιμάται και ότι ήτανε ο πρώτος που χρησιμοποίησε την ηλεκτρική κιθάρα στην Ελλάδα. Ο Χιώτης την αγόρασε από κάποιους Γάλλους, μέλη ενός συγκροτήματος που έπαιζαν στην Αθήνα, στο καμπαρέ “Ritz”, λίγο μετά την Κατοχή."

 

Λέτε να υπάρχει ηχογράφηση από αυτό;

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου