Προς το περιεχόμενο

Βελτιωση δεξιου χεριου (πενας)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να παδια ,η αποδειξη οτι καποιοι δεν θα πρεπει καν να κρατανε κιθαρα στα χερια τους.

 

Η μουσικη ειναι ΖΩΗ και ερχεται μεσα απο την αγαπη.

Η μουσικη ειναι φωτεινα κυματα,που μας θεραπευουν ,μας κανουν αναγεννιομαστε

ξεχνωντας καθε επιθετικο συναισθημα.

 

Να ενα μυνημα που πηρα σημερα:

 

Ti εγινε ρε φιλαρακι το βιντεάκι? κολλησε στην παραγωγή?Που ειναι το γρηγορο και σοβαρο picking που μας υποσχεθηκες που ξεπερνα τον  "γνωστό" δασκαλο σου, τον Stetina και μενα?Τσαμπα μαγκας εισαι πρωτα προκαλλεις και μετα λουφαζεις οταν βλεπεις οτι η μπλοφα δεν επιασε? θα ποσταρεις η να θεωρησω οτι εισαι απλα μπουρδολογος Δηθεν, χωρις κότσια? θες και να κανεις κριτικη στο speed mechanics αμπαλε...ουτε το εξωφυλλο δε του...ειδες οπως ειπωθηκε......

 

Θα σου ελεγα να αλλαξεις και το id γιατι  βαζω τρελο στοιχημα οτι ουτε την ματζορε δεν ξερεις οπως πρεπει.....ποιος λυδιος τρόπος.

-----------------------------------------------------------------

 

Eλπιζω κανεις ποτε να μην πιστεψει οτι προκειται να παιξει σοβαρη μουσικη

με τετοια συμπεριφορα.

Το ονομα αυτου που μου το εστειλε δεν το βαζω για προφανεις λογους.

 

To ονομα δεν το βαζεις λες και κανεις δεν ξερει ποιον προκαλεσες...μα καλα ρε φιλε τοσο μα τοσο χε..ης εισαι? ΕΣΥ εκανες τον μαγκακο πριν κανα δυο μερες και με προκαλεσες ευθεως το ξεχασες? τι εγινε τωρα που που σε καλω να τηρησεις την συμφωνια λουμωξες? Λεγε θα ποσταρεις ΝΑΙ η ΟΧΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To ονομα δεν το βαζεις λες και κανεις δεν ξερει ποιον προκαλεσες...μα καλα ρε φιλε τοσο μα τοσο χε..ης εισαι? ΕΣΥ εκανες τον μαγκακο πριν κανα δυο μερες και με προκαλεσες ευθεως το ξεχασες? τι εγινε τωρα που που σε καλω να τηρησεις την συμφωνια λουμωξες? Λεγε θα ποσταρεις ΝΑΙ η ΟΧΙ?

 

Ποσταρα βιντεο με live παιξιμο μου γιατι ΠΡΩΤΑ ΕΙΠΕΣ:''Δεν το εχεις''.

Δεν μπορω να γραψω κατι εδω γιατι ειμαι εξοχικο χωρις εξοπλισμο.

 

Συμβουλη:''φυγε απο τα δηλητηρια,θα δεις αναγεννηση και θα ξαναγαπησεις''

 

ld

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσταρα βιντεο με live παιξιμο μου γιατι ΠΡΩΤΑ ΕΙΠΕΣ:''Δεν το εχεις''.

Δεν μπορω να γραψω κατι εδω γιατι ειμαι εξοχικο χωρις εξοπλισμο.

 

Συμβουλη:''φυγε απο τα δηλητηρια,θα δεις αναγεννηση και θα ξαναγαπησεις''

 

ld

 

Οσο το mp3 που ποσταρες ειναι βιντεο αλλο τοσο τα double stops που παιζεις εκει ειναι γρηγορο picking(που ξαναθυμιζω ΕΣΥ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ζητησες απο το πουθενα οχι εγω).

Ξαναρωταω θα ποσταρεις ΝΑΙ η ΟΧΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθήστε να παίξετε μουσική.

 

Ο τρόπος με τον οποίο θα επιτευχθεί αυτό είναι δικό σας θέμα, το αποτέλεσμα όμως προσπαθήστε να είναι μουσική, όχι ασκήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλη:''φυγε απο τα δηλητηρια,θα δεις αναγεννηση και θα ξαναγαπησεις''

 

Πολύ σωστό αυτό. Επίσης:

 

"Μόνο στον κήπο των σοφών μπορούν να παίζουν τα παιδιά."

 

Bothiravda sahi saman

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθήστε να παίξετε μουσική.

 

Ο τρόπος με τον οποίο θα επιτευχθεί αυτό είναι δικό σας θέμα, το αποτέλεσμα όμως προσπαθήστε να είναι μουσική, όχι ασκήσεις.

Μια από τις πιο σωστές, κατά τη γνώμη μου, απαντήσεις που γράφτηκαν στο θέμα.

 

Μουσική δεν παίζουμε ούτε για να πουλήσουμε μούρη, ούτε για να δείξουμε ποιος έχει πιο καλές ιδέες από τον άλλο, ούτε για να δείξουμε ποιος παίζει γρηγορότερα, ούτε για να δείξουμε ποιος την έχει πιο μεγάλη την τέχνη.

 

Μουσική παίζουμε για να ευχαριστιόμαστε και να χαλαρώνουμε.

 

Έτσι βλέπω τουλάχιστον εγώ τη μουσική.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό αυτό. Επίσης:

 

"Μόνο στον κήπο των σοφών μπορούν να παίζουν τα παιδιά."

 

Bothiravda sahi saman

 

Φίλως έχω εξοχικό στον Άγ Αθανάσιο ,ελπίζω να μη πειράζει που είμαι ροουκάς

 

 

Whats my name...................have some sympathy and some taste  , Μπου χου ,μπου χου ,,μπου χου, όου γιέ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ξεφύγατε.

 

Φίλτατε Dreamdancer φιλικά πάντα κ ελπίζω να μην παρεξηγηθεις απο αυτα που γραφω.

Σε ο,τι θέμα αφορα το παίξιμο κιθάρας που ανοίγει στο νοιζ εδω κ ενα χρονο πετάγεσαι με επιθετικό στυλ κ υπερασπίζεσαι τη τεχνικη με τέτοιο τροπο που κάποιος θα νομίζει οτι είσαι τουλαχιστον Shawn Lane κ πάνω. Συγγνώμη κ όλας αλλά εγώ με αυτά που είδα τοσο στο βίντεο που ανέβασες, όσο κ στα υπόλοιπα στο καναλι σου ειδα μέτριες ταχύτητες ενω θα περιμενα μ'αυτα που λες να είσαι ο Bolt, κακή τεχνικη (timing, dynamics, articulation, tone κ.α.) αλλά εσυ να μιλάς με μια επαρση λες κ εισαι ο Marshall Harrison.

 

Έχεις ένα τρελλό κόλλημα με την τεχνική λες κ έιναι το μόνο πράγμα που πάιζει ρόλο στην κιθάρα. Δυστυχως για σένα υπάρχουν πράγματα τα οποία στο χόρο της μουσικής είναι οικουμενικά εξ'ισου σημάντικά, αν όχι περισσότερο απο την τεχνική. Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟ που κατα κύριο λόγο δέιχνει κ τι σόι παιχτης είσαι μετράει πολυ περισσοτερο κ εκει εκτός απο την τεχνικη παιζουν ρόλο η αντίληψη, το pitch σου, η μουσικότητα, το πως χειριζεσαι κ ακους την αρμονια, η μουσική προσωπικοτητα όλα αυτα που συντελούν στο phrasing σου το πως συμπέριφέρεσαι πανω στα changes.

 

Όλα αυτα μοιάζουν να σου διαφέυγουν. Ασχολέισαι μόνο με τη τεχνική κ εκεί φαίνεται να μην τα καταφέρνεις κ τόσο καλα. Σύγγνώμη που στα λέω όλα αυτά κ φαντάζομαι οτι δεν έχω κ πολλές πιθανότητες να μη τσαντιστείς κ να μ'ακούσεις αλλά επειδή σε βλέπω να έχεις πολύ πάθος για την κιθάρα πιστεύω πως όλη αυτή η ενέργεια που βγάζεις μόνο σε καλό θα σου βγέι αν αρχίζεις να λαμβάνεις πιο σοβαρά υπ'οψιν κ κάποια άλλα πράγματα.

 

ΥΓ1: Ακούω κ shred κιθαρίστες τους οποίους θεωρώ εξαιρετικούς αλλά όλοι αυτοί πληρούν όλα αυτα που σου έγραψα.

 

ΥΓ2: Δεν εχείς ιδέα ακόμα κ η τεχνικη σου πόσο καλύτερη θα γίνει αν εφαρμόσεις αυτα τα πραγματάκια. Απλά την τεχνική αρχισε να την βλέπεις σαν κάτι ποιοτικό (πχ ήχο που παράγεις, δυναμικές, πόσο χαλαρή κ ξεκούραστη είναι, πόσο ''ευέλικτη'' έίναι...) κ όχι μόνο σαν bpm. Αυτά θα'ρθουν.

 

Αυτά κ συγγνώμη

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλτατε Dreamdancer φιλικά πάντα κ ελπίζω να μην παρεξηγηθεις απο αυτα που γραφω.

Σε ο,τι θέμα αφορα το παίξιμο κιθάρας που ανοίγει στο νοιζ εδω κ ενα χρονο πετάγεσαι με επιθετικό στυλ κ υπερασπίζεσαι τη τεχνικη με τέτοιο τροπο που κάποιος θα νομίζει οτι είσαι τουλαχιστον Shawn Lane κ πάνω. Συγγνώμη κ όλας αλλά εγώ με αυτά που είδα τοσο στο βίντεο που ανέβασες, όσο κ στα υπόλοιπα στο καναλι σου ειδα μέτριες ταχύτητες ενω θα περιμενα μ'αυτα που λες να είσαι ο Bolt, κακή τεχνικη (timing, dynamics, articulation, tone κ.α.) αλλά εσυ να μιλάς με μια επαρση λες κ εισαι ο Marshall Harrison.

 

Έχεις ένα τρελλό κόλλημα με την τεχνική λες κ έιναι το μόνο πράγμα που πάιζει ρόλο στην κιθάρα. Δυστυχως για σένα υπάρχουν πράγματα τα οποία στο χόρο της μουσικής είναι οικουμενικά εξ'ισου σημάντικά, αν όχι περισσότερο απο την τεχνική. Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟ που κατα κύριο λόγο δέιχνει κ τι σόι παιχτης είσαι μετράει πολυ περισσοτερο κ εκει εκτός απο την τεχνικη παιζουν ρόλο η αντίληψη, το pitch σου, η μουσικότητα, το πως χειριζεσαι κ ακους την αρμονια, η μουσική προσωπικοτητα όλα αυτα που συντελούν στο phrasing σου το πως συμπέριφέρεσαι πανω στα changes.

 

Όλα αυτα μοιάζουν να σου διαφέυγουν. Ασχολέισαι μόνο με τη τεχνική κ εκεί φαίνεται να μην τα καταφέρνεις κ τόσο καλα. Σύγγνώμη που στα λέω όλα αυτά κ φαντάζομαι οτι δεν έχω κ πολλές πιθανότητες να μη τσαντιστείς κ να μ'ακούσεις αλλά επειδή σε βλέπω να έχεις πολύ πάθος για την κιθάρα πιστεύω πως όλη αυτή η ενέργεια που βγάζεις μόνο σε καλό θα σου βγέι αν αρχίζεις να λαμβάνεις πιο σοβαρά υπ'οψιν κ κάποια άλλα πράγματα.

 

Καταρχην δεν παρεξηγούμαι απλα καλο θα ηταν να διαβασεις πριν ποσταρεις τον τίτλο του θεματος και αυτος ειναι βελτιωση δεξιού χεριού(πένας) και οχι η ικανοτητα στον αυτοσχεδιασμό,phrasing κτλ κτλ κτλ.Δεν διαφωνω καθολου οτι ειναι πολυ σημαντικά αλλα δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με το συγκεκριμενο θεμα.Eιναι σαν να μιλαει καποιος πχ για θεματα θεωριας και αρμονίας και να πεταγομαι εγω και να μιλαω για sweep picking.

 

Με λιγα λογια ειναι θεμα τεχνικής το συγκεκριμένο και sorry που συνηθως δεν μιλαω στο φορουμ για τον Νιοστό ενισχυτή και πεταλι που απεκτησα η δεν φτιαχνω θεματα στυλ"Προτεινετε μου τον καλύτερο ενισχυτη για post rock" η "καρυδιά vs σφενδαμος για blues..ποιο...αναπνεει καλυτερα?" αλλα η τεχνική με ενδιαφέρει περισσοτερο.

 

Τωρα οσο για το... μετρια ταχύτητα και τα σχετικά μπορει και να εχεις δικιο.. εγω παντως τα κομματακια που θελω απο κιθαρίστες οπως malmsteen και satch τα παιζω χωρίς πρόβλημα ισως αυτοι ειναι μετριας ταχύτητας και σιγουρα οχι Shawn lane η Harrison αλλα εμενα μου κανουν.

 

Στο καναλι μου  ποσταρω συγκεκριμενα πραγματα ...99,9% ασκήσεις τεχνικής,φιλοσοφια πισω απο τις ασκησεις ωστε να εχουν αποτελεσμα και κομματια θεωρίας που θεωρω απαραιτητα για καποιον που ασχολειται με το αντικείμενο.Τωρα εσυ λοιπον που θεωρεις οτι αυτη ειναι κακη τεχνική,μετρια ταχυτητα, κακο articulation κτλ κτλ....θα βοηθουσε και εμενα και τους 716 συνδρομητες μου να μας κανεις ενα demonstration καλης τεχνικής με συγκεκριμενα pointers για το ΤΙ κανουμε σωστα,ΤΙ λαθος ΠΩΣ θα το βελτιωσουμε κτλ κτλ.....on video παντα...δεν θελεις πολλα εγω το μικροφωνο μιας φτηνης καμερας χρησιμοποιω για ηχο....η ουσια μετράει...και ολα αυτα δεν στα λεω ειρωνικά, τα εννοω...απλα απο γενικολογιες και περισπουδαστες αναλυσεις εχουμε χορτασει, πραξη δεν βλεπουμε ;).

 

Φιλικά παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε teenagers. Νά'χα τα χρόνια σας.

Αυτά είναι... Τότε που για πλάκα τις βγάζαμε έξω (τις ταχύτητες) για να τις μετρήσουμε.

Ωραίες εποχές...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου