Προς το περιεχόμενο

Villa 21 ...


Passive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια....garage-rockabily επαιζαν οι ανθρωπΕς...σε μια εποχη που η Ελλαδα ητανε...αποκομμενη απο τον κοσμο και ζουσε μεσα στην μπιχλα της μεταπολιτευσης  και την..σοσιαλιστικη αναγεννηση του ΠΑΣΟΚ... ;D...πολυς κοσμος θα ειχε...αυτοκτονησει αν δεν υπηρχαν γκρουπ σαν και αυτα που να τους φερνουν λιγο πιο κοντα στον...δυτικο πολιτισμο και..μακρυτερα απο την Λιβυη του Κανταφι (που ηταν τοτε το προτυπο του μεσου...Ελληνα της αλλαγης... ;D)

 

Και ας μην επαιζαν "καλα" ποιος νοιαζεται?ΕΝΕΡΓΕΙΑ ειχαν....ΚΑΥΛΑ ειχαν....ΩΡΑΙΟ ΣΤΥΛ ειχαν....ΠΑΙΔΕΙΑ ειχαν και καποια τραγουδια της προκοπης σιγουρα ειχαν....και ειναι  και πολυ καλα παιδια (ειδικα ο Αλεξης) ...δεν ειπαμε οτι ηταν και οι CLASH... ;D..αλλα τη δουλεια τους την εκαναν μια χαρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και ας μην επαιζαν "καλα" ποιος νοιαζεται?ΕΝΕΡΓΕΙΑ ειχαν....**** ειχαν....ΩΡΑΙΟ ΣΤΥΛ ειχαν....ΠΑΙΔΕΙΑ ειχαν και καποια τραγουδια της προκοπης σιγουρα ειχαν

Για το είδος τους δηλαδή, έπαιζαν καλά. Και τώρα παίζουν ακόμα καλύτερα.

 

Το Heavy Liquid είναι ένα εξαιρετικό άλμπουμ, που δεν το ακούω επειδή είναι Έλληνες και το ξέρω, αλλά επειδή είναι καλό.

 

Επίσης να θυμίσω ότι οι LD είχαν πέραση στα κολεγιόπαιδα των ΗΠΑ στα '80s.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το είδος τους δηλαδή, έπαιζαν καλά.

 

ενταξει δεν ηταν και οι NOMADS αλλα τη λα την βαρουσανε... ;D..και παλι με τετοιο ντραμμερ ειναι πραγματικα ΘΑΥΜΑ πως επαιζαν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια....garage-rockabily επαιζαν οι ανθρωπΕς...σε μια εποχη που η Ελλαδα ητανε...αποκομμενη απο τον κοσμο και ζουσε μεσα στην μπιχλα της μεταπολιτευσης  και την..σοσιαλιστικη αναγεννηση του ΠΑΣΟΚ...

+1

Για άλλους καλοί και για άλλους κακοί ή αδιάφοροι. Η γνώμη η δική μου είναι πως αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι "μικρές" μπάντες, τα live που θα είχαμε δει όλη εκείνη την δεκαετία μπορεί να ήταν ελάχιστα ή και ανύπαρκτα. Οι περισσότερες "μεγάλες" διοργανώσεις, όπως θα θυμούνται κάποιοι, πολύ συχνά κατέληγαν σε διακοπή της συναυλίας ή έπεφτε το ξύλο της αρκούδας ή και τα δύο μαζί.  ;D

 

Μπορεί για παράδειγμα οι Villa 21 να μην ήταν η top μπάντα αλλά δεν ήταν και απορριπτέα κατά τη γνώμη μου, και καλώς υπήρξε για όσο καιρό υπήρξε. Το ίδιο πιστεύω και για τις περισσότερες άλλες μπάντες εκείνης της εποχής. Άλλωστε τις περισσότερες φορές ο ήχος και το στυλ κάθε μιας ήταν μοναδικό αφού δεν υπήρχε κάποια δεύτερη που να παίζει το ίδιο όπως π.χ. οι Anti Troppau Council ή οι South Of No North ή οι Not 2 Without 3 ή οι Scoria

 

Για τους Last Drive πιστεύω ότι θα ήταν εξαιρετικοί αν μπορούσαν να έχουν στις συναυλίες τους ήχο που να πλησιάζει αυτόν που ηχογραφήσανε στο studio. Μιλώ κυρίως για τον πρώτο δίσκο (που θεωρώ αριστούργημα) και λίγο για τον επόμενο στους οποίους αποδώσανε τέλεια αυτή τη garage punk + surf αίσθηση των 60's. Η υπόλοιπη πορεία τους δεν με πολυ-αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι οι Drive ήταν πάντοτε μια δυνατή R'n'R μπάντα με καλύτερη επίδοση στα λάιβ παρά στο στούντιο. Στο στούντιο ακούγονταν πιο σωστοί, αλλά δεν άκουγες την ενέργεια και το δέσιμο του ζωντανού. Ειδικά στα '80s κατεδάφιζαν κτίριο, για όποιον είχε την τύχη να τους δει.

 

SF, επειδή ανέφερες τους Nomads, τους έχω δει και τους δύο support στον Wynn, και επειδή όλα είναι  θέμα γούστου, βρήκα τους Nomads πολύ στεγνούς και μάλλον κουραστικούς. Αντίθετα οι Drive σαπόρτ στους Syndicate πριν από λίγο καιρό, ήταν πολύ ζουμεροί.

 

Τέλος, για τον ντράμερ τους τα ανέκδοτα έδιναν και έπαιρναν στα '80s, είναι αλήθεια ότι ακόμη κι εγώ άκουγα τα λάθη του προτού καν αρχίσω να παίζω μουσική, αλλά τελικά το ζουμί -για κάποιους- δεν είναι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τους Last Drive πιστεύω ότι θα ήταν εξαιρετικοί αν μπορούσαν να έχουν στις συναυλίες τους ήχο που να πλησιάζει αυτόν που ηχογραφήσανε στο studio. Μιλώ κυρίως για τον πρώτο δίσκο (που θεωρώ αριστούργημα) και λίγο για τον επόμενο στους οποίους αποδώσανε τέλεια αυτή τη garage punk + surf αίσθηση των 60's. Η υπόλοιπη πορεία τους δεν με πολυ-αφορά.

Μετά από τόσα χρόνια έχω τη ψυχραιμία να δω τι δεν ''είχα κάνει  καλά'' ,όχι μόνο εγώ ,αλλά και άλλα συγκροτήματα που τα έφαγε η μαρμάγκα καλύτερα απ το δικό μου.

 

Δεν διέθεσα το χρόνο που διέθεσαν άλλοι ,κάτι οι σπουδές, κάτι που έλειπα από Αθήνα και πηγαινοερχόμουν,αργότερα η δουλειά.

 

Δεν ασχολήθηκα ποτέ με δημόσιες σχέσεις ,δεν παρακάλεσα ποτέ κανέναν για ένα λάιβ πχ. Σε αυτό το σημείο και επειδή κατηγόρησα το Ντρεν για την εξέλιξη που είχε η ζωή του,οφείλω να ομολογήσω πως και αυτός ,αλλά και ο Κουτσούμπας ,ήταν από τα πιο ανοιχτά άτομα στο να πάρουν μια μπάντα να παίξει στα μαγαζιά που πέρασαν κι ας μην ήσουν κολλητός τους.

Για κάποιους άλλους τα πράγματα ήταν πιο εύκολα ,δωρεάν ατελειώτες ώρες στούντιο για ρεμίξ και παραγωγές, ακόμα και για πρόβες και δεν μιλάμε για τα 100 χηνόπουλα του Κουτσούμπα για το δίσκο των Anti Troppau .

 

Δεν με διαφήμισε ποτέ κανένας δημοσιογράφος-ιδιοκτήτης δισκοπωλείου-ατζέντης συναυλιών, αυτό συναρτάτε με το προηγούμενο περί δημοσίων σχέσεων.

 

Τέλος ,δεν προσπάθησα να βρω δουλειά μέσα από το ''χώρο'' με τα κολλητηλίκια που απέκτησα στο χρόνο για να ζήσω .

 

Αν έχω πίκρία για το τι κατάφερα μουσικά εγώ σε σχέση με κάποιους? Όχι .Γνωρίζω πολύ καλά πως αν διέθετα παραπάνω χρόνο απ αυτόν που είχα και ήμουν πιο επίμονος θα τα είχα καταφέρει καλύτερα,ξέρω πως ήμουν ''καλύτερος'' απλά δεν το απέδειξα  ;D

 

Η πίκρα μου ήταν πως κάποιοι πολύ άξιοι δεν τα κατάφεραν για λόγους που ανέφερα πιο πάνω .

Πέραν αυτού νοιώθω αξιοπρεπής ,ενώ για κάποιους μπορώ να πω πως δεν αξίζουν ούτε το σάλιο μου για να τους φτύσω................και δεν μιλάω στα στενά πλαίσια μιας μουσικής καριέρας, που κακά τα ψέμματα ,ακόμα και οι πιο ''πετυχημένοι'' απλά είχαν να επιδείξουν κανά δισκάκι και μερικές κιθάρες. Μιλάω για ζωές που απέκτησαν υπόσταση από τη χαμέρπεια των ''κοινωνικών'' συναναστροφών τους.

 

Τα λέω λίγο χοντρά ,αλλά δυστυχώς έτσι τα αισθάνθηκα...................Θα μπορούσα να πω ονόματα ,αλλά δεν το κάνω ,είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ζουν γύρω μας σε όλη τη κοινωνία  που έφτασε εδώ που έφτασε .

Ήταν η συνωμοσία των μετρίων που τραγούδησε και ο Μανίκας κάποτε.

 

Για επίλογο θεωρώ πως τα σημερινά γκρουπάκια εκτός από πιο μελετημένα ,είναι και πιο υγιή σαν άνθρωποι με λιγότερο συμπλεγματική συμπεριφορά από κάποιους ''ροκ σταρ'' του τότε .

 

 

Δεν νοσταλγώ ,άρα είμαι ακόμα νέος ,έχω μπροστά μου μεγάλη καριέρα  ;D ;D ;D

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.noiz.gr/index.php?topic=180055.0

 

Μια φανταστική μπάντα από Θεσσαλονίκη.

 

Άλλοι? Τα Μωρά, οι Ήταν Είναι Και Θα  ΕΊΝΑΙ ..........με τους Γκούλαγκ...αν θυμάμαι καλά και αν κάτι τύποι σα τη Γενιά του Χάους ήταν για τους χαμουτζίδες σκληροπυρηνικοί, οι Γκούλαγκ δάγκωναν λαμαρίνες  ;D ;D ;D Μπαόκια λαίμαι  ;D ;D ;D

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, αν και μου είναι γνωστά αυτά τα ονόματα.

 

Η αλήθεια είναι πως με αρέσει πολύ αυτή η σκηνή και αυτός ο ήχος, παρόλον τον ερασιτεχνισμό, που μπορεί να είχε σε κάποιες φάσεις, οπότε ψάχνω πληροφορίες/προτάσεις για ανάλογα συγκροτήματα.

 

Λίγο μεταγενέστεροι και πιοι λυρικοί, αλλά εξίσου αγαπημένοι οι "Αγάπη Πιο Κρύα Από Το Θάνατο":

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πίκρα μου ήταν πως κάποιοι πολύ άξιοι δεν τα κατάφεραν για λόγους που ανέφερα πιο πάνω .

Πέραν αυτού νοιώθω αξιοπρεπής ,ενώ για κάποιους μπορώ να πω πως δεν αξίζουν ούτε το σάλιο μου για να τους φτύσω................και δεν μιλάω στα στενά πλαίσια μιας μουσικής καριέρας, που κακά τα ψέμματα ,ακόμα και οι πιο ''πετυχημένοι'' απλά είχαν να επιδείξουν κανά δισκάκι και μερικές κιθάρες. Μιλάω για ζωές που απέκτησαν υπόσταση από τη χαμέρπεια των ''κοινωνικών'' συναναστροφών τους.

 

Τα λέω λίγο χοντρά ,αλλά δυστυχώς έτσι τα αισθάνθηκα...................Θα μπορούσα να πω ονόματα ,αλλά δεν το κάνω ,είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ζουν γύρω μας σε όλη τη κοινωνία  που έφτασε εδώ που έφτασε .

Ήταν η συνωμοσία των μετρίων που τραγούδησε και ο Μανίκας κάποτε.

 

Για επίλογο θεωρώ πως τα σημερινά γκρουπάκια εκτός από πιο μελετημένα ,είναι και πιο υγιή σαν άνθρωποι με λιγότερο συμπλεγματική συμπεριφορά από κάποιους ''ροκ σταρ'' του τότε .

Νομίζω πως καταλαβαίνω απόλυτα για τι ακριβώς μιλάς και νομίζω επίσης πως ξέρω πάνω κάτω αυτά τα ονόματα που (καλώς) δεν αναφέρεις στην παρούσα κουβέντα. Αυτό που έχω να πω είναι ότι ο "χώρος" ετούτος ήταν τόσο μικρός που ότι κακό ή δήθεν είχε ο καθένας μας, ήταν και είναι πολύ δύσκολο να το κρύψει ή να το παρουσιάσει ως κάτι άλλο.

 

Συμφωνώ στο παραπάνω γραπτό σου αλλά και με τη στάση σου απέναντι σε εκείνους που αναφέρεσαι. Περίπου την ίδια άποψη έχω κι εγώ, αλλά προτιμώ να ασχολούμαι με τους "άλλους" τους "καλούς" (όσους έχουν μείνει) που μπορώ να συναναστρέφομαι χωρίς πρόβλημα. Οι υπόλοιποι έξω. Μόνιμα.

 

Τέλος να πω ότι δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον επίλογο σου σχετικά με τις νέες μπάντες. Το συνειδητοποίησα πολύ έντονα κάποια στιγμή που βρέθηκα τυχαία σε κάποιο live festival (ίσως schoolwave) για να τραβήξω φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα  έχει το θέμα.Κατέληξε να κράζουν ολοι τους last drive,ωραίοι οι δυο πρώτοι δίσκοι και ο τρίτος ,επίσης πολύ καλό και το heavy liquid.

Εγώ σαν βόρειος και καλά μπορεί να προτιμώ τα ντόπια προιόντα Τρυπες Μωρα κτλ, αλλά μ'ρέσουν και οι μπάντες της αθήνας δεκαετίας 80.Δεν ξέρω αν ήξεραν να παίζουν, αλλά υπήρχε κίνηση και ένταση και φαίνεται στη μουσική.Αυτο θεωρω οτι ειναι σημαντικότερο απο ένα καλοπαιγμένο λα.

Σαμυ Παραγκα πως λεγόταν η μπάντα σου φίλε ,θέλω να σας ακούσω αν δεν το έχω κάνει ήδη,(αν είχατε ηχογραφήσει κάτι τότε)

Επίσης αφού κάποιοι παλιοί απο δω είχατε μπάντες τότε γιατί δεν ανεβάζετε τραγούδια.Ειλικρινά θα είχε ενδιαφέρον σαν θέμα.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου