Προς το περιεχόμενο

Villa 21 ...


Passive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά τα λεφτά-των 3 εισιτηρίων- τότε ήταν το μισό μου μηνιάτικο στη Σαλονίκη + 6 χήνες το ενοίκιό μου .

Η τρίτη μέρα-δεύτερη στην Αθήνα - ήταν το απόλυτο λάιβ. Ούτε προβλήματα με τον ήχο ,ούτε προβληματικά σαππόρτ  8)

P6240005.thumb.JPG.3ed2cfc6f730a9643094439bcf4961ba.JPG

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η συναυλία των Wipers ήταν αποκάλυψη για μένα, δεν θα τη ξεχάσω ποτέ. Αυτός ο άνθρωπος είναι αλλού, ή έστω ήταν εκείνα τα χρόνια και σίγουρα εκείνο το βράδυ. Respect.

 

Θυμάμαι το Χρήστο Δασκαλόπουλο που το προηγούμενο βράδυ είχε πει στο ράδιο επί λέξει "όσοι δεν ξέρουν τι θα τους χτυπήσει καλύτερα να κάτσουν πίσω-πίσω". Τότε γέλασα. Την άλλη μέρα κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλες μπαντες ολες.. Προσωπικα μ'αρεσουν οι Villa 21 αλλα η 2η περιοδος τους..  που επαιζαν jugle r'n'r φαση.. το new wave δεν το ειχαν πολυ.. Οι Drive ειναι υπερεκτιμημενοι οντως γιατι ομως συνεχισαν απο το τοτε μεχρι τωρα (με μεγαμη διακοπη ενδιαμεσα βεβαια) και επαιξαν πιο rock/stoner μετα.. δεν εμειναν στο garage..(καλυτερα να εμεναν στο garage/rockabilly)  προσωπικα τους θεωρω μπαντα των πρωτων 2 δισκων. Η Λαμπαρα ειναι η γυναικα του μακαριτη του Ποθουλακη και τα τελευταια χρονια προβαρει με παλια μελη μπαντων απο 80'ς αλλα μη το πειτε πουθενα :P Ακουστε και Soul Resistance νεα μπαντα,παιζει η Ευα που επαιζε μαζι με Αντα στις Nomandoll..

Θεωρω γενικα οτι εκεινη η εποχη ηταν η πρωτη που το ελληνικο αγγλοφωνο ροκ προσεγγισε νεα πραγματα στη μουσικη και δεν εμεινε σε κλασικοροκιες..

Yell o Yell μπανταρα απλα.. Ελληνες Birthday Party.. και πραγματικο post punk(=groovy rythm section

) επαιζαν μονο οι Νεφος και οι Moist Device.. Ο Ντρενογιαννης πολυ καλος κιθαριστας αλλα αφησε στα κρυα του λουτρου τους Antitroppau(αγαπημενη μπαντα) για να παιξει στους μετριους Yeah με τη γλιτσα τον Γιαννουτσο sta drums.. Ειχε παιξει και στους Χωρις Περιδεραιο (εκει μαλιστα)

Για τις επανακυκλοφοριες που λετε δε νομιζω οτι εγιναν ολα.. Ο Δαλιδης τα τελευταια χρονια εχει κοψει βινυλιο απο Villa στην εναλλακτικη (αηδια) Inner Ear.. και χωρις να ενημερωσει μελη της μπαντας του αποτι ξερω..

Αν κανεις εχει βρει Πνευμοκονιασις (μπαντα απο Πειραια τελη 70'ς) θα χαρω να ακουσω.. Θεωρουνται οι πρωτοι μαζι με Παρθενογενεσις που επαιξαν new wave.. Γιατι punk επαιξαν οι Stress 8)

 

Επισης οσοι δεν πηγαν να δουν τους θρυλικους Αντι στο Θησειο σε πολιτικη συναυλια πριν κανα 2μηνο εχασαν.. 5.000-6000 κοσμος.. Οπως τους ακους απο βινυλιο.. 

 

ps Τσεκαρετε την Ειρκτη,νεα εταιρεια εχει κανει καλες επανακυκλοφοριες απο μπαντες της εποχης.. αξιοπρεπεστατες.. Clown,Αντι κτλ

 

http://www.mic.gr/interview.asp?id=14185

 

 

 

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Στέφανος ο Λαρεντζάκης ο ντράμμερ των Device ζει εδώ και κάτι χρόνια στη Σύρο ,όπως και ο Βασίλης ο Τζαβάρας των Αnti Troppau. Με το Βασίλη βρίσκομαι τακτικά ,σχεδόν όποτε πάω Σύρο.

Πρόσφατα έμαθα πως και κάποιος ακόμα από κείνη τη γενιά μετοίκησε Σύρο ,αλλά δεν θυμάμαι ποιός ,γεράματα ;D

 

Οι Purple και ουχί DP  ;D over doze..............αν θυμάμαι καλά είχαν ένα κιθαρίστα-τραγουδιστή ,ονόματι Δημήτρη που είχε αρχές 90 ένα δισκάδικο στη Σόλωνος . Έπαιζε να παίξω μαζί τους,μου είχε τάξει πως θα μου έφερνε από αμέρικα μια ΡΙΚ σα τη δικιά του for free  ;D ;D ;D

Όσο ήρθε η κιθάρα, άλλο τόσο παίξαμε και μαζί . Κουβάλαγε πάντα και ένα ωραίο νινί ,αν θυμάμαι καλά Άντζελα στο όνομα ........μα πουλί ουραίου νινί  ;D ;D ;D

 

Καλά ήταν ,αλλά η Σαλονίκη έπαιζε κλάσεις πιο πάνω παλιοχαμουτζίδες  ;D ;D ;D και δεν μιλάω μόνο για Τρύπες ,γιατί ότι και να έχει ακουστεί περί Τρυπών ,ήθελαν καμιά 10αριά Λαστ Νδράιβ για πρωινό οι Αθηναίοι για να τους φτάσουν.

 

 

Από εκείνη την εποχή έχω ένα πουλί ουραίο ενθύμιο ,μια ηχογράφηση στο Πήγασσο κάποιο βράδυ με τους Femme Fatale από τις καλύτερες μπάντες της εποχής με σύντομη και μικρή δράση ,με μια καταπληκτική εκτέλεση του Femme Fatale  των Velvet  με τους moist device συντροφιά .........δυστυχώς είναι σε κασσέτα και δεν μπορώ να τη μετατρέψω πλέον. Μου την είχε δώσει τη κασσέτα ο Λυμπέρης ο μπασσίστας τους ,γνωστός υλοτόμος  ;D μπασσίστας ,σε κάποιους γνωστός σαν υπάλληλος στο 7+7 στο Μοναστηράκι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και δεν μιλάω μόνο για Τρύπες...

 

Δώσε κανά όνομα σε μας τους νεότερουζ, Σάμυ...μην κρατάς ούλες τις πληροφορίες στην Παράγκα σου.  8) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γλίτσα" ο Γιαννούτσος? Γιατί???!? Τον γνωρίζω πολλά χρόνια και... ουδεμία σχέση... βασικά, opinions are like assholes - everybody's got one (αυτό πάει και στα περί Last Drive που γράφτηκαν).

 

Μου έχει πει και μερικές... εχμ... νόστιμες ιστορίες για τον Greg Sage από τον καιρό εκείνο...  ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, opinions are like assholes - everybody's got one

Βασικα, το μπαρμπουνι δεν εχει. Γι αυτο ειναι κοκκινο... ;D

Just for the record.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Purple και ουχί DP  ;D over doze..............αν θυμάμαι καλά είχαν ένα κιθαρίστα-τραγουδιστή ,ονόματι Δημήτρη που είχε αρχές 90 ένα δισκάδικο στη Σόλωνος

Μάλλον εννοείς τον Δημήτρη Χατζή από τους "Human Grape"...

 

...Μου την είχε δώσει τη κασσέτα ο Λυμπέρης ο μπασσίστας τους ,γνωστός υλοτόμος  ;D μπασσίστας ,σε κάποιους γνωστός σαν υπάλληλος στο 7+7 στο Μοναστηράκι

Ο Νίκος δεν ήταν υπάλληλος στο 7+7. Ήταν στο Jazz Rock-Μοναστηράκι και αργότερα συνιδιοκτήτης (και συνεταίρος μου για κάποια χρόνια) :P στο ίδιο μαγαζί το οποίο μετονομάστηκε σε "Music Wave".  

 

...Ο Ντρενογιαννης πολυ καλος κιθαριστας αλλα αφησε στα κρυα του λουτρου τους Antitroppau(αγαπημενη μπαντα) για να παιξει στους μετριους Yeah με τη γλιτσα τον Γιαννουτσο sta drums.. Ειχε παιξει και στους Χωρις Περιδεραιο (εκει μαλιστα)

Ο Ντρεν μεταξύ άλλων είχε παίξει και στους "Libido Blume" και υπάρχουν και δισκογραφημένα τραγούδια με αυτόν στη σύνθεση της μπάντας, στη συλλογή "V.A-Outsiders"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς τον Δημήτρη Χατζή από τους "Human Grape"...

Ο Νίκος δεν ήταν υπάλληλος στο 7+7. Ήταν στο Jazz Rock-Μοναστηράκι και αργότερα συνιδιοκτήτης (και συνεταίρος μου για κάποια χρόνια) :P στο ίδιο μαγαζί το οποίο μετονομάστηκε σε "Music Wave".  

 

Έχεις δίκιο και στα 2  ;D..............επηρεάστηκα που σήμερα ήμουν Μοναστηράκι και περνώντας είδα το 7+7 ,ενώ το Τζαζ ,ήταν πιο κάτω αριστερά......

Υποθέτω πως θα γνωριζόμαστε ,τουλάχιστον φατσικά  :D

 

Μουσταφά τι να σε πω ρε φίλε ,είχαμε παίξει στην Αθήνα μαζί τους στο MAD στη Συγγρού, βέβαια τους ήξερα και από πάνω ,ήταν μάλλον οι μόνοι πλην Τρυπών που είχαν κάνει κατεβασιές Αθήνα

 

Άλλοι? Τα Μωρά, οι Ήταν Είναι Και Θα  ΕΊΝΑΙ ..........με τους Γκούλαγκ,ενώ ήξερα το τότε τραγουδιστή από Σαλονίκη ,ένας κολλητός τον συνάντησε ένα καλοκαίρι σε κάποιο νησί και τον κουβάλησε φιλοξενούμενο σπίτι του  ;D..................... Κώστας αν θυμάμαι καλά και αν κάτι τύποι σα τη Γενιά του Χάους ήταν για τους χαμουτζίδες σκληροπυρηνικοί, οι Γκούλαγκ δάγκωναν λαμαρίνες  ;D ;D ;D Μπαόκια λαίμαι  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς τον Δημήτρη Χατζή από τους "Human Grape"...

 

Άντζελα εσύ είσαι ?  ;D ;D ;D..............γιατί αν είσαι ο Χατζής ,βλέπω να με κυνηγάς με καμιά ΡΙΚ να με απαυτώσεις  ;D ;D ;D

 

Δεν είπα όμως ψέμματα πουθενά ,μάρτυς μου ο βούδας  :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου