Προς το περιεχόμενο

ebay-εκτελωνισμος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 9 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα που το ebay, δίπλα απ'το "Shipping and handling", αναφέρει και το "Import charges (estimated)" αυτό σημαίνει πως τα προπληρώνεις κατά την πληρωμή στο Paypal ή πως ΕΝΔΈΧΕΤΑΙ να τα πληρώσεις όταν φτάσει στο τελωνείο? Και απλά σου λέει: "Να, κάπου τόσα θα ναι ΑΝ πληρώσεις τελικά".

 

 

Αν ισχύει το πρώτο,είναι μία πολύ καλή (αυτό είναι σχετικό και αμφισβητήσιμο ;D ) τακτική συλλογής τελωνειακών φόρων μιας και, πλέον, τα πληρώνεις κατά την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ebay, δίπλα απ'το "Shipping and handling", αναφέρει και το "Import charges (estimated)"

Aυτο το βλεπεις σε ολα τα προιοντα?Εμενα δεν μου το βγαζει παντα,σπανιοτατα θα λεγα.

Οχι δεν προπληρωνεις ,το δευτερο που λες ειναι,στο περιπου υπολογιζει ποσο θα δωσεις για τελωνειο,πολυ περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το βλεπεις σε ολα τα προιοντα?Εμενα δεν μου το βγαζει παντα,σπανιοτατα θα λεγα.

Οχι δεν προπληρωνεις ,το δευτερο που λες ειναι,στο περιπου υπολογιζει ποσο θα δωσεις για τελωνειο,πολυ περιπου.

 

Καλύτερα να μην μιλάτε όταν δεν γνωρίζετε...  ::)  Φυσικά και προπληρώνεις όλους τους φόρους και απλά παραλαμβάνεις το αντικείμενο όταν έρθει χωρίς να πληρώσεις τίποτα περισσότερο.Πρόσφατα μπηκα σ΄αυτήν την διαδικασία όταν αγόρασα κάτι από Αμερικη.Σε μία άλλη (πάλι πρόσφατη) περίπτωση είπα στον πωλητή να κατεβάσει το listing και να δημιουργήσει ένα "private listing" χωρίς τα "import charges" και έβαλα δικό μου εκτελωνιστή για την διαδικασία του εκτελωνισμού.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μην μιλάτε όταν δεν γνωρίζετε...  Roll Eyes  Φυσικά και προπληρώνεις όλους τους φόρους και απλά παραλαμβάνεις το αντικείμενο όταν έρθει χωρίς να πληρώσεις τίποτα περισσότερο.Πρόσφατα μπηκα σ΄αυτήν την διαδικασία όταν αγόρασα κάτι από Αμερικη.Σε μία άλλη (πάλι πρόσφατη) περίπτωση είπα στον πωλητή να κατεβάσει το listing και να δημιουργήσει ένα "private listing" χωρίς τα "import charges" και έβαλα δικό μου εκτελωνιστή για την διαδικασία του εκτελωνισμού.

Δεν το καταλαβαινω αυτο .Που ξερει ο πωλητης ποσο θα σε χρεωσουν στο τελωνιο?Εχω αγορασει παρα πολλες φορες και σε κανενα προιον δεν το ειχε αυτο ,σπανια το εχω δει σε καποια που δεν εκανα αγορα.

Να υπολογισει περιπου ποσο,ναι,αλλα πως μπορει να γνωριζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβαινω αυτο .Που ξερει ο πωλητης ποσο θα σε χρεωσουν στο τελωνιο?Εχω αγορασει παρα πολλες φορες και σε κανενα προιον δεν το ειχε αυτο ,σπανια το εχω δει σε καποια που δεν εκανα αγορα.

Να υπολογισει περιπου ποσο,ναι,αλλα πως μπορει να γνωριζει?

 

Όπως -εύλογα- λες ο πωλητής είναι σχεδόν αδύνατον να γνωρίζει το ακριβές ποσό των φόρων που υποχρεούται να πληρώσει  αγοραστής και ποσώς τον ενδιαφέρει και σε τελική ανάλυση. Μόνο που δεν εχεις να κάνεις με τον πωλητή, αλλά με το ebay που εκτός απο "μεσίτης" στην αγοραπωλησία, στις συγκεκριμένες περιπτώσεις καθίσταται "μεσίτης" στην διαδικασία και της μεταφοράς του αντικειμένου και των φόρων που πρέπει να πληρωθούν.Εν ολιγοις, αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές.  :)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ως εδω ,αλλα και το Ebay παλι,που ξερει αν θα πληρωσεις δασμους στο τελωνιο,αφου αλλοτε πληρωνεις και αλλοτε το περναν στο ντουκου και δεν σε χρεωνουν τιποτα.

στις συγκεκριμένες περιπτώσεις καθίσταται "μεσίτης" στην διαδικασία και της μεταφοράς του αντικειμένου και των φόρων που πρέπει να πληρωθούν.

Δηλ. "λεει" το Ebay στον εκαστοτε τελωνιακο ποσο θα σε χρεωσει για αυτη τη συγκεκριμενη τελος παντων αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου