Προς το περιεχόμενο

Wish you were here PINK FLOYD cover


frankyproject2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους  :)

 

Βρίσκω το θάρρος και με όλο το σέβας ανεβάζω μια εκτέλεση που έκανα σε ένα πολύ αγαπημένο μου κομμάτι από PINK FLOYD.Wish you were here.

Αν και σε προηγούμενα θέματα που έχω ανεβάσει θα ήθελα να ενοιμερώσω ότι δεν είναι το ύφος που θα μπορούσα να υποστηρίξω αλλά λόγο του ότι κομμάτια σαν και αυτό με οδήγησαν στο να ασχοληθώ και να λατρέψω την κιθάρα δοκίμασα μία δική μου απόπειρα  ::)

Θα χαιρόμουν πάρα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας για τον ήχο,παίξιμο,ερμηνεία η ότι άλλο θα θέλατε να σχολιάσετε.

Στην εισαγωγή ήθελα να βάλω βιολί αλλά στο τέλος κατέληξα να χρησημοποιήσω κρητική λύρα λόγο ότι μ'αρεσε πιο πολύ η χροιά της.

Ολο έγινε στο home studio που έχω με tc electronic 24D κάρτα ήχου και μικρόφωνο AKG C214.

Το βίντεο είναι ενός ανθρώπου που βρήκα μέσα απο το youtube και μετα απο την συγκατάθεση του πήρα πλάνα από διάφορα βίντεο που έχει και τα μόνταρα.Όλα είναι τραβηγμένα με DSLR κάμερα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την όποια ακρόση και σχολιασμού πάνω στο θέμα.

Να είστε καλά,καλό καλοκαίρι καλές διακοπές σε όλους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευτυχώς και δεν είναι το τραγούδια στο ύφος που μπορείς να υποστηρίξεις, γιατί διαφορετικά ο Ρότζερ θα έπρεπε να ψάχνει για άλλο επάγγελμα τώρα στα γεράματα ;D ;D ;D

ΑΨΟΓΟΣ ,ωραία έκατσε και η λύρα .

 

Μη ξανασχολήθεις με το είδος αφού δεν τόχεις ,άστο καλύτερα γιατί θα νοιώθουμε και μειονεκτικά απέναντί σου  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σιγουρο ειναι οτι εχεις κανει εξαιρετικη δουλεια στην ενορχηστρωση,και μονο γι'αυτο εχεις το σεβασμο μου.

Η λυρα στο πρωτο ακουσμα με ξενισε λιγο...αλλα στο δευτερο ακουσμα πιστευω οτι εχει θεση,

γενικα ειναι μια αξιολογη διασκευη.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ το cover. Η λύρα στην αρχή ήταν πολύ ταιριαστή και πέτυχες πολύ ωραίο ήχο στις κιθάρες. Μόνο η φωνή δε με ενθουσίασε (όχι ότι ήταν λάθος βέβαια). Μάλλον επειδή, όπως είπε και ο atreu, είναι μια οκτάβα κάτω.

 

Μπράβο σου!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε και να το ακούσετε και να σχολιάσετε.

 

Ευτυχώς και δεν είναι το τραγούδια στο ύφος που μπορείς να υποστηρίξεις, γιατί διαφορετικά ο Ρότζερ θα έπρεπε να ψάχνει για άλλο επάγγελμα τώρα στα γεράματα ;D ;D ;D

ΑΨΟΓΟΣ ,ωραία έκατσε και η λύρα .

 

Μη ξανασχολήθεις με το είδος αφού δεν τόχεις ,άστο καλύτερα γιατί θα νοιώθουμε και μειονεκτικά απέναντί σου  ;D ;D ;D

χαχαχαχα.Τι να πεις γι'αυτά τα μυαλά...Απίθανο και λατρεμένο συγκρότημα.Χαίρομαι που σου άρεσε φίλε μου.σε ευχαριστώ πολύ.

 

Το σιγουρο ειναι οτι εχεις κανει εξαιρετικη δουλεια στην ενορχηστρωση,και μονο γι'αυτο εχεις το σεβασμο μου.

Η λυρα στο πρωτο ακουσμα με ξενισε λιγο...αλλα στο δευτερο ακουσμα πιστευω οτι εχει θεση,

γενικα ειναι μια αξιολογη διασκευη.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.  :)

 

πλακα μας κανεις????? δλδ αν ηταν το ειδος τι παραπανω θα εκανες?????

 

 

απλα υπεροχο! ;)

Να είσαι καλα φίλε μου.σε ευχαριστώ. :)

 

Είναι ωραίο αλλά η φωνή μια οκτάβα κάτω.

Να σαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ.Βασικά πριν καταλήξω στην χαμηλή είχα ακούσει και κάποιες εκτελέσεις απο Roger Waters που το έλεγε χαμηλά σε σχέση με Gilmour και τελικά εβαλα και χαμηλη και ψηλη οκτάβα στην φωνή.Εδώ ένα παράδειγμα. http://www.youtube.com/watch?v=PK3zGmJd1nA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ το cover. Η λύρα στην αρχή ήταν πολύ ταιριαστή και πέτυχες πολύ ωραίο ήχο στις κιθάρες. Μόνο η φωνή δε με ενθουσίασε (όχι ότι ήταν λάθος βέβαια). Μάλλον επειδή, όπως είπε και ο atreu, είναι μια οκτάβα κάτω.

 

Μπράβο σου!  :)

Σε ευχαριστώ πολύ  :)

 

Είπαμε να βάλουμε και ένα μικρο κομματάκι από ελληνικό στοιχείο βάζωντας την λύρα προσπαθώντας και ελπίζοντας όμως να ''χωράει'' στο ύφος του κομματιού.

Ναι με την φωνή μπλέχτικα αρκετά όπως είπα και στον atreu73  για την ερμηνεία.δεν μου εβγαινε...Δεν ήθελα να βγάλω μπροστα μόνο την ψηλή.αλλά όυτε και μόνο την χαμηλή και τελικά μπήκαν και οι δυο μαζί (απο το 1:51) για να τελειώνει το θέμα,απλά με την χαμηλη λίγο πιο μπροστα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς πολύ ωραία διασκευή με τις προσωπικές σου επιλογές να σε δικαιώνουν. Μερικές παρατηρήσεις που μου ήρθαν με την ακρόαση:

 

- Δε μου άρεσε ο ήχος της (ηλεκτρικής;) κιθάρας που παίζει ακόρντα πίσω από τη λύρα και την ακουστική στην εισαγωγή. Ακούγεται πλαστικός και αφαιρεί από την ατμόσφαιρα .

 

- Έχεις εξαιρετική μπάσα φωνή. Μπράβο που επέλεξες να το πεις μια οκτάβα κάτω. Ειδικά εκείνο το κατέβασμα στο 1:40, σκοτώνει.

 

- Προσοχή στην προφορά των sh, ch κλπ. Κι αυτά αφαιρούν από την πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιουργείς.

 

- Πολύ ωραία τα slide γεμίσματα της ηλεκτρικής.

 

- Ωραιότατος ο ήχος της σόλο ακουστικής αλλά νομίζω ότι ήθελε κι άλλο ή απλώς άλλο βάθος. Ειδικά στην εισαγωγή.

 

Γενικώς πολύ προσεγμένο cover με έμφαση στη λεπτομέρεια. Εύγε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα υπεροχο!!!!!!!!!!!!!Μπραβο, φοβερη εκτελεση και παραγωγη,η φωνη σου πολυ ωραια και η λυρα ολα τα λεφτα,το ακουσα γιατι μου κεντρισε το ενδιαφερον η προσθηκη της λυρας,φοβερη διασκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου