Προς το περιεχόμενο

Νέος δάσκαλος..αξίζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,θα μπώ γρήγορα στο θέμα γιατι καίγομαι.. πριν μερικες μέρες έφυγε ο δάσκαλος που με εκανε jazz στην σχολή (θα μένει σε αλλη πόλη),ήρθε ενας καινούργιος (με τον οποιο εκανα μάθημα κλασικού πιάνου πριν πολλα χρόνια) αλλα δεν εχω μείνει ευχαριστημένος.. Καταρχήν δεν ξέρει πολλά πράματα απο Jazz και το σημαντικότερο δεν το εχει μεσα του! .. καταδεύτερον, οτι παίζει τραβίεται προς το κλασικό.. και αυτο με ξενερώνει κυριολεκτικά! Επίσης προτιμάει να παίζει παρτιτούρες που γράφουν και το αριστερό χέρι ,και οσο για το περίφημο 2-5-1 δεν βλέπω να το πολυπάει.. έχω κανει μαζι του 2 μαθήματα ,στο τελευταίο μου έδωσε κάποιες ασκήσεις του oscar peterson (παντα γραμμένο το αριστερο χερι..).Μου λέει οτι με τα βιβλία που έχει θα τα πάμε καλα.. :(

 

 

Καμία σχέση με τον παλιό μου δάσκαλο ( :cry: :cry: ) .. τι να κάνω ? να ψάξω σε αλλη σχολή για jazzista-synxrono-plhktra?

 

HELP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που ανέφερες θα πρέπει να τα πεις στον καθηγητή σου ώστε να δείξεις τις προθέσεις σου και να καταλάβεις τις δικές του. Φίλος μου τρομπετίστας είχε το ίδιο πρόβλημα..Έκανε jazz με έναν κλασσικίζοντα δάσκαλο τρομπέτας. Μετά απο τον έναν χρόνο ο καθηγητής του αφού του είχε δείξει τα βασικά της jazz έφτασε στο σημείο να του πει "αυτά είχα να σου δείξω εγώ.."

Εάν είσαι ήδη προχωρημένος να κοιτάξεις να μη μείνεις στάσιμος εξαιτίας ανεπαρκούς διδασκαλίας. Κλασσική κ τζαζ θέλουν ξεχωριστή κ πολύ διαφορετική διαχείριση , εκτελεστικά κ διδακτικά. Αμα δεις ότι ο καθηγητής δε σε γεμίζει βρες άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

η σχεση μεταξυ δασκαλου και μαθητη πρεπει να ειναι η καλυτερη.Ακομα και αν εχεις την παραμικρη υποψια οτι ο καθηγητης σου δεν κανει για αυτο που ζητας τοτε βρες καποιον αλλον.Τον δασκαλο σου πρεπει να τον θεωρεις σαν τον καλυτερο που θα μπορουσες να βρεις(και να ειναι αν γινεται ακομα καλυτερα :lol: ).εγω φαντασου ειχα αλλαξει πανω απο 7 δασκαλους/αλες στο πιανο.Απο την στιγμη που καταλαβαινα οτι δεν διδασκει κατι σημαντικο σωστα, τοτε μην με ειδατε....και αλλου.Ιδιως εσυ που ψαχνεσαι με την τζαζ ειναι σημαντικο ο δασκαλος να εχει ιδιαιτερη γνωση στο στυλ και να το εχει μελετησει πολυ καλα και ο ιδιος. Τωρα αν καποιος κλασσικος πιανιστας οσο καλος και να ειναι σαν κλασσικος εχει μονο βασικες γνωσεις πανω στην τζαζ και θελει να διδαξει τοτε μακρυα....μαλλον δεν θα εχει και πολλα να σου δωσει.ελπιζω να σε βοηθησα. Παντως ακου την συμβουλη μου, ψαξε πολυ για να βρεις τον καταλληλο, ειναι πολυ σημαντικο. Αν καποιος εχει αντιθετη αποψη ευχαριστως να την ακουσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμμια περιπτωση μην "διδαχθεις" Jazz απο μουσικο που δεν την κατεχει!Θα χασεις το χρονο σου και θα μπερδευτεις παρα πολυ αν επιμεινεις να προσαρμοσεις το Jazz frasing (που εσυ λογικα θα επιδιωκεις) στις οποιες κλασικες απαιτησεις του δασκαλου σου,που μοιραια θα του βγαινουν! :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου