Προς το περιεχόμενο

Studiologic Numa Compact


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες το απόγευμα παρέλαβα από τον Thomann το Studiologic Numa Compact.

88αρι κλαβιε ημι βαρυκεντρισμένο. 6 κιλά. 10 ηχάκια όλα κι όλα. Midi.

 

Σκοπός μου ήταν να έχω κάτι ελαφρύ για τα live μου στο οποίο θα είχα τα στάνταρντ πιανάκια, ηλεκτρικά πιάνα και κάποιο hammondοειδές.

 

Στα 333 ευρώ λοιπόν, το εν λόγω όργανο χτες με άφησε άναυδο.

Ένα πανέμορφο στυλ σχεδίασης και κατασκευής. Τα πλήκτρα του δεν είναι κόκκαλα αλλά έχουν μια ουσιαστικά επαγγελματική ιδιότητα στο τουσέ και στην υφή. Με 3 διαφορετικές δυνατότητες velocity. Οι οποίες έρχονται ομαλά χωρίς αποκλίσεις όπως είχα σε παλιότερα τέτοια όργανα(Μaudio).

 

Πολύ το χάρηκα αυτό.

Πάμε στους ήχους..όπου εκεί θα ακούσεις δείγματα φυσικού πιάνου, fender rhodes mk2/1, digital piano , ωραιότατα pads και ένα Β3 που στέκεται άξια σε stage (δειγματοληψία από το ωραιότατο Studiologic Numa Organ)

Εφφέ; Από delay,chorus, rotary...

 

Έμεινα ευχαριστημένος πλήρως.

Και όλα μπροστά σου, έτοιμα για on/off

Layering; 2 ήχους τους οποίους μέσω volume control τους δίνεις την ένταση και τον διαχωρισμό που θες.

Midi; Φυσικά.

Και στο Mac μου αλλά και στην συνδεσιμότητα με το CS6X και K2600R που διαθέτω.

Άμεσα ανταποκρίθηκε στο Logic Pro.

 

Όποιος ψάχνει ένα 88αρι με κάποια ηχητικά αξιόλογα δείγματα, ελαφρύ και semi weighted για να ανταπεξέρχεται σε παιξίματα ροκ,φανκ μέχρι και κλασικό, του το συνιστώ.

Ήρθε με 3ετής εγγύηση.

 

:)

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντινε καλοριζικο  ;) !!!!!

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα σε επισκεφτώ να το ακούσω συγκριτικά με το ηχητικό σου θηρίο το sp88 που είναι σημείο αναφοράς.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα σε επισκεφτώ να το ακούσω συγκριτικά με το ηχητικό σου θηρίο το sp88 που είναι σημείο αναφοράς.

 

οποτε θες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπει κι εγώ στη διαδικασία να αποκτίσω ένα κοντρόλερ 88αρι.Ψάχνομαι και έχω μπερδευτεί λίγο.Μ αρέσει το βαρυκεντρισμένο για να περνώ την ώρα μου πειραματιζόμενος στη τζαζ και σε πιανιστικό παίξιμο.Απ την άλλη είμαστε μια παρέα που παίζουμε ροκοεθνικοπρογκρέσιβ.Το βαρυκεντρισμένο δε νομίζω πως θα με βολέψει.Επείσης θα ήθελα aftertouch εκτός από καλό velocity.USB οποσδήποτε και καλή αίσθηση πλήκτρων.Δεν ξέρω αλλά νομίζω πως το numa θα με βοηθήσει πιστεύω.Περιμένω εμπειρίες σου και παρατηρήσεις ή προτάσει αν έχεις.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περάσει από κάμποσα κλαβιέ.

Το Numa Compact στο συνιστώ. Είναι all around.Πολύ καλή αίσθηση πλήκτρων, 4 επίπεδα ευαισθησίας, 3 στην μνήμη του και 1 όπου μπορείς εσύ να του δώσεις τις δικές σου προδιαγραφές.Ποιοτική κατασκευή.

 

Προχτές τελείωσα και μια δισκογραφική εργασία.Τα τελευταία μέρη τα έγραψα με αυτό. Πολύ καλή ηχητική απόκριση στα πιάνα του.

 

Είμαι ευχαριστημένος.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Ελλάδα ποιος τα αντιπροσωπεύει αν ξέρεις?

 

Δεν γνωρίζω. Από ότι είδα απλά μεταπωλήσεις κάνουνε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στόλλας, βλέπε εδώ.

Σωστός.

Δεν γνωρίζω αν έχουν διαθεσιμότητα, μιας και όταν επικοινώνησα μαζί τους, δεν είχαν. Μάλλον δεν έχουν και την τιμή του Γερμανού.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου