Προς το περιεχόμενο

Καλυτερος ηχος για μπασο σε ηχογραφησεις.Τα μυστικα σα


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας....

Θελω να κανω ηχογραφηση μπασου με εφε και χωρις με οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα πηγης ηχου.Εχω σαν εξοπλισμο τα εξης εφε-πεταλακια-ενισχυτες...

1.boss odb 3 overdrive

2.boss bf 3 flanger

3.boss ce 5 delay-reverb

4.Dunlop wah wah pedal

5.Tech 21 SansAmp Character VT Bass distortion pedal.

6.Electro-Harmonix Hum Debugger Guitar Effect Pedal

 

Επισης μια καρτα m-audio fast track και ενα λαπτοπ.

Σαν ενισχυτη εχω gallien krueger 1001 rb II.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1.ποια ειναι η σωστη σειρα συνδεσης απο το μπασο προς τον υπολογιστη?

2.Αν θελω να κανω κατι μεμονομενα σαν εφε πρεπει να αφαιρεσω τα υπολοιπα για την μη υπαρξει εξτρα θορυβου?

3.Ηχογραφω με καρφι μονο η αν θελω να γραψω και απο την καμπινα μπορω καθοτι ειναι σε περιορισμενο και εξαιρετικα μικρο χωρο (10 τετραγωνικα).Και αν μπορω να γραψω και με μικροφωνο τοτε πιο προτεινεται να παρω σαν φθηνη λυση?

4.Και τα 2 μπασα που εχω ειναι active...παιζει ρολο στην συνδεσμολογια προς τον υπολογιστη καποια παραμετρος που θα πρεπει να προσεξω?

Αυτα θελω να ξεκαθαρισω γιατι εδω και λιγο καιρο εχω μπει στην φαση ηχογραφησεων και θελω κατι οσο το δυνατον καλο με βαση αυτα τα μηχανηματα...

Καθε tip σας δεκτο εκτος απο τα ερωτηματα μου.

Ευχαριστω και συγνωμη για την εκταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολυ καλα αρθρα μεσα στο νοιζ που βοηθανε σε αυτο που πας να κανεις...

 

Εγω θα σου πω την αποψη μου(πως το εκανα εγω την μια και μοναδικη φορα που ετυχε να γραψω :) ) και μαρεσε πολυ...

 

Δεν ξερω για την σειρα των πεταλιων διοτι γραφω με την συνδεσμολογια

 

Μπασο - Καρφι - Ενισχυτης - Καμπινα οποτε... Δεν βοηθαει...

 

Παντως ολη η μαγκια κρυβεται εκτος απο τα λογισμικα και τις καρτες ηχου και στον τροπο που θα παρεις το σημα ... Δηλαδη... Line ή απο μικροφωνο...

 

Εγω προσωπικα πηρα σημα απο 2 μικροφωνα 5 εκ περιπου απο τα μεγαφωνα ( 10αρι )

και επισης απο το line out του ενισχυτη απευθιας (η καλυτερα με μια προενισχυσουλα). 3 σηματα δηλαδη...

 

Στην ουσια εχεις τον ηχο που σαρεσει (αυτον που κανεις προβες) και τον διαχειριζεσαι ευχαριστα :)

 

Στο συνηστω...

Τωρα για πιο συγκεκριμενα πραματα , περιμενε λιγο να σου απαντησουν οι μεγαλοι :P

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολυ καλα αρθρα μεσα στο νοιζ που βοηθανε σε αυτο που πας να κανεις...

 

Εγω θα σου πω την αποψη μου(πως το εκανα εγω την μια και μοναδικη φορα που ετυχε να γραψω :) ) και μαρεσε πολυ...

 

Δεν ξερω για την σειρα των πεταλιων διοτι γραφω με την συνδεσμολογια

 

Μπασο - Καρφι - Ενισχυτης - Καμπινα οποτε... Δεν βοηθαει...

 

Παντως ολη η μαγκια κρυβεται εκτος απο τα λογισμικα και τις καρτες ηχου και στον τροπο που θα παρεις το σημα ... Δηλαδη... Line ή απο μικροφωνο...

 

Εγω προσωπικα πηρα σημα απο 2 μικροφωνα 5 εκ περιπου απο τα μεγαφωνα ( 10αρι )

και επισης απο το line out του ενισχυτη απευθιας (η καλυτερα με μια προενισχυσουλα). 3 σηματα δηλαδη...

 

Στην ουσια εχεις τον ηχο που σαρεσει (αυτον που κανεις προβες) και τον διαχειριζεσαι ευχαριστα :)

 

Στο συνηστω...

Τωρα για πιο συγκεκριμενα πραματα , περιμενε λιγο να σου απαντησουν οι μεγαλοι :P

 

Ευχαριστω πολυ...μια απορια λυσε μου μονο...ποια μικροφωνα ειχες?και ποσο κανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας....

Θελω να κανω ηχογραφηση μπασου με εφε και χωρις με οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα πηγης ηχου.Εχω σαν εξοπλισμο τα εξης εφε-πεταλακια-ενισχυτες...

1.boss odb 3 overdrive

2.boss bf 3 flanger

3.boss ce 5 delay-reverb

4.Dunlop wah wah pedal

5.Tech 21 SansAmp Character VT Bass distortion pedal.

6.Electro-Harmonix Hum Debugger Guitar Effect Pedal

 

Επισης μια καρτα m-audio fast track και ενα λαπτοπ.

Σαν ενισχυτη εχω gallien krueger 1001 rb II.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1.ποια ειναι η σωστη σειρα συνδεσης απο το μπασο προς τον υπολογιστη?

2.Αν θελω να κανω κατι μεμονομενα σαν εφε πρεπει να αφαιρεσω τα υπολοιπα για την μη υπαρξει εξτρα θορυβου?

3.Ηχογραφω με καρφι μονο η αν θελω να γραψω και απο την καμπινα μπορω καθοτι ειναι σε περιορισμενο και εξαιρετικα μικρο χωρο (10 τετραγωνικα).Και αν μπορω να γραψω και με μικροφωνο τοτε πιο προτεινεται να παρω σαν φθηνη λυση?

4.Και τα 2 μπασα που εχω ειναι active...παιζει ρολο στην συνδεσμολογια προς τον υπολογιστη καποια παραμετρος που θα πρεπει να προσεξω?

Αυτα θελω να ξεκαθαρισω γιατι εδω και λιγο καιρο εχω μπει στην φαση ηχογραφησεων και θελω κατι οσο το δυνατον καλο με βαση αυτα τα μηχανηματα...

Καθε tip σας δεκτο εκτος απο τα ερωτηματα μου.

Ευχαριστω και συγνωμη για την εκταση...

 

Ti είδους μουσική παίζεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti είδους μουσική παίζεις?

 

Γενικα ροκ και μεταλ....Τα κομματια που γραφω τωρα ειναι μεταλ...thrash metal τυπου coroner,megadeth,sadus,overkill!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να ακούγεται η λεπτομέρεια του μπάσου θα πρέπει να πας προς τη λύση του ενισχυτή με μικρόφωνο σε συνδυασμό με τον direct ήχο (και να "φέρεις" τις κυματομορφές των 2 σημάτων έτσι ώστε να ξεκινούν ΑΚΡΙΒΩΣ από το ίδιο σημείο, όπως επίσης μετά από αυτό, να τσεκάρεις πως όταν η μία κυματομορφή κάνει θετική κορυφή, η άλλη να μην κάνει αρνητική κορυφή. Αν συμβαίνει αυτό (να είναι αντίθετες δλδ) τότε στη μία από τις 2 θα πατήσεις το κουμπί αναστροφής πολικότητας που υπάρχει σε κάθε κανάλι του Daw που χρησιμοποιείς).

Αν θέλεις απλώς όγκο, μπορείς να περιοριστείς και στη λύση της direct ηχογράφησης.

Μικρόφωνο μπορείς να βάλεις κάποιο από αυτά που χρησιμοποιούνται και στις κάσες των τυμπάνων. Αυτό που έχω και προτιμώ είναι το EV 868nd. Kai to akg d112 είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ποως πρέπει να ξεκινήσεις από το τι περιμένεις από αυτό το μπάσο που θα ηχογραφήσεις.....Αν θέλεις κάθε λεπτομέρεια του ήχου (και σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα θέλεις να αναπαραγάγεις περίπου αυτό που ήδη σου αρέσει με τον ενισχυτή σου και τις όποιοες ρυθμίσεις), τότε περίπου ως μονόδρομο πας σε μια ηχογράφηση με κάποιο από τα γνωστά καλά και χαρακτηρισμένα ως "μποτομικρόφωνα" (τύπου D112), σε close micing, και μαζί ένα καλο πυκνωτικό για "spare" ώστε να γράψεις και ολο αυτό το χώρο που ακούς, πράγμα πολύ καθοριστικό για το όλον του ήχου. Αυτό το δεύτερο θέλει ιδιαίτερη προσοχή τοσο σε ποιοτητα προενίσχυσης όσο και μικροφώνου, αλλα πάντα ο ίδιος ο ΧΩΡΟΣ θα είναι η παράμετρος - κλειδί, οπότε "παίζεις" με το πόσο και ωςποιο σημειο αυτός ο χώρος βοηθά. Βέβαια μην προσπαθήσεις να παρεις το τέλειο take χώρου, καθώς αυτό το κανάλι θα το φέρεις μετά στη μίξη σε κάποια ισορροπία με το άλλο το οποίο θα πρέπει να ειναι ένα τυπικα καλό μπάσο. Σε αυτή την πρώτη περίπτωση έχεις γλιτώσει και αρκετή "after" εργασία, με δεδομένο ότι έγραψες περίπου τον ήχο που ήθελες να ακούσεις τελικά.

Το δεύτερο σενάριο είναι πιο απλό....Το μπάσο connect με ένα καλό pre-amp (προσωπικά για μπάσο προτιμώ τα m101 της grace) και μετά fix on the mix....... ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αυτο εδω

 

http://www.ikmultimedia.com/products/ampegsvx/

 

μου αρκει,απο τοτε που βγηκε εχω καταργησει πληρως και τα μικροφωνα και τους ενισχυτες  (οχι και πως τους χρησιμοποιουσα και ποτε μου ιδιαιτερα μια και προσωπικα ο direct ηχος του μπασου μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο τον ‘‘μικροφωνισμενο‘‘ ).

 

μια αξιοπρεπη προενισχυση χρειαζεσαι και αυτο το plug in και καθαρισες....

 

εισαι τυχερος μια και παιζεις ενα οργανο που εχει ελαχιστες απαιτησεις για να γραφτει καλα,εκτος βεβαια απο μια....ΤΑ ΧΕΡΙΑ..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι ο ενισχυτής έχει έξοδο DI. Οπότε το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις από εκεί το σήμα σου και έπειτα κατευθείαν στην κάρτα ήχου. Επειδή ο χώρος είναι μικρός δεν ξέρω αν θα έχεις καλά αποτελέσματα να πάρεις σήμα από την καμπίνα σου. Υπάρχει η λύση  του Kefir & το Lecab από Poulin όπου μπορείς να τρέξεις impulses από καμπινές. Αυτό σαν αρχή θα σου βγάλει το καλύτερο πιθανό ήχο κατ’ εμε.

Bass_Cabs.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις απλώς όγκο, μπορείς να περιοριστείς και στη λύση της direct ηχογράφησης.

Μικρόφωνο μπορείς να βάλεις κάποιο από αυτά που χρησιμοποιούνται και στις κάσες των τυμπάνων. Αυτό που έχω και προτιμώ είναι το EV 868nd. Kai to akg d112 είναι πολύ καλό.

Ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση haryy!

κατι αλλο πανω σε αυτο...οταν θελω να ηχογραφησω direct με πεταλακια και εφε πρεπει να εχω σε μια συγκεκριμενη σειρα τα πεταλακια για καλυτερο αποτελεσμα?Παιζει ρολο?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου