Προς το περιεχόμενο

Καλυτερος ηχος για μπασο σε ηχογραφησεις.Τα μυστικα σα


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ποως πρέπει να ξεκινήσεις από το τι περιμένεις από αυτό το μπάσο που θα ηχογραφήσεις.....Αν θέλεις κάθε λεπτομέρεια του ήχου (και σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα θέλεις να αναπαραγάγεις περίπου αυτό που ήδη σου αρέσει με τον ενισχυτή σου και τις όποιοες ρυθμίσεις), τότε περίπου ως μονόδρομο πας σε μια ηχογράφηση με κάποιο από τα γνωστά καλά και χαρακτηρισμένα ως "μποτομικρόφωνα" (τύπου D112), σε close micing, και μαζί ένα καλο πυκνωτικό για "spare" ώστε να γράψεις και ολο αυτό το χώρο που ακούς, π

Το δεύτερο σενάριο είναι πιο απλό....Το μπάσο connect με ένα καλό pre-amp (προσωπικά για μπάσο προτιμώ τα m101 της grace) και μετά fix on the mix....... ;D 

Ευχαριστω πολυ philippos_encore με βοηθησες αρκετα και εσυ με το κειμενο σου.

1.τα μπασα μου ειναι χειροποιητα active με προενισχυση εσωτερικη...πρεπει οπωσδηποτε να το βαλω στην προτεινομενη grace m101 εφοσον εχει?

2.Προτεινε μου αν εχεις κατι κατα νου σε οικονομικο πυκνωτικο spare μικροφωνο που ειπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αυτο εδω

 

http://www.ikmultimedia.com/products/ampegsvx/

 

μου αρκει,απο τοτε που βγηκε εχω καταργησει πληρως και τα μικροφωνα και τους ενισχυτες  (οχι και πως τους χρησιμοποιουσα και ποτε μου ιδιαιτερα μια και προσωπικα ο direct ηχος του μπασου μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο τον ‘‘μικροφωνισμενο‘‘ ).

 

μια αξιοπρεπη προενισχυση χρειαζεσαι και αυτο το plug in και καθαρισες....

 

εισαι τυχερος μια και παιζεις ενα οργανο που εχει ελαχιστες απαιτησεις για να γραφτει καλα,εκτος βεβαια απο μια....ΤΑ ΧΕΡΙΑ..... ;)

Ευχαριστω Superfunk για της παντα πολυτιμες συμβουλες σου απλα θελω να εστιασω στο αληθινο ηχο που βγαζω με το gallien krueger και τα πεταλακια που εχω!!!Φυσικα και τα χερια βγαζουν τον ηχο αλλα ξερεις οτι αν δεν εχεις κ τον σωστο τροπο τοτε χανεις τα μισα τουλαχιστον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι ο ενισχυτής έχει έξοδο DI. Οπότε το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις από εκεί το σήμα σου και έπειτα κατευθείαν στην κάρτα ήχου. Επειδή ο χώρος είναι μικρός δεν ξέρω αν θα έχεις καλά αποτελέσματα να πάρεις σήμα από την καμπίνα σου. Υπάρχει η λύση  του Kefir & το Lecab από Poulin όπου μπορείς να τρέξεις impulses από καμπινές. Αυτό σαν αρχή θα σου βγάλει το καλύτερο πιθανό ήχο κατ’ εμε.

Ευχαριστω πολυ aenimal και μου φαινεται οτι καταληγω σε αυτη την επιλογη με τα οσα διαβασα...απλα θα ηθελα να ξερω αυτο που ρωτησα και τον haryy!Αν δλδ παιζει ρολο η σειρα των πεταλιων που εχω οταν θελω να τα συνδεσω και να παιξω για να γραψω?

π.χ. η σειρα θα ειναι αν θελω distortion με delay k wah wah η εξης:

Μπασο,καρφι στο tech 21 VT bass μετα στο delay,μετα στο wah wah,μετα στο input του ενισχυτη και απο εκει απο το DI του με XLR καλωδιο προς την καρτα ηχου και  τελος στο λαπτοπ?Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αυτο εδω

 

http://www.ikmultimedia.com/products/ampegsvx/

 

μου αρκει,απο τοτε που βγηκε εχω καταργησει πληρως και τα μικροφωνα και τους ενισχυτες  (οχι και πως τους χρησιμοποιουσα και ποτε μου ιδιαιτερα μια και προσωπικα ο direct ηχος του μπασου μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο τον ‘‘μικροφωνισμενο‘‘ ).

 

μια αξιοπρεπη προενισχυση χρειαζεσαι και αυτο το plug in και καθαρισες....

 

εισαι τυχερος μια και παιζεις ενα οργανο που εχει ελαχιστες απαιτησεις για να γραφτει καλα,εκτος βεβαια απο μια....ΤΑ ΧΕΡΙΑ..... ;)

 

πιο πολύ δεν μπορώ να συμφωνήσω...ειδικά αν μιλάμε για (ιμι)ερασιτεχνική ηχογράφηση (εννοώ που δεν θα κυκλοφορήσει σε άλμπουμ-οχι ότι αν κυκλοφορούσε θα είχε κανένα προβλημα) δεν χρειάζεσαι τίποτε αλλο απο ένα καλώδιο κατευθείαν στη κάρτα και ένα πρόγραμμα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το guitar rig.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Θα συμφωνησω και εγω. Δεν ειναι καθολου ασυνηθιστο αυτο να γινεται και σε επαγγελματικες ηχογραφησεις. Ασε που οι επιλογες μετα την ηχογραφηση ειναι πρακτικα απεριοριστες. Μπορεις να φτιαξεις οτι ηχο μπορεις να φανταστεις με οτι εφε μπορει να υπαρχει. Σε καθε περιπτωση ακομη και να θες να ηχογραφησεις καμπινα εγω θα περνουσα ταυτοχρονα και το καθαρο σημα κατευθειαν στο PC γιαυτον ακριβως τον λογο.

 

Επισης το ampeg ειναι πολυ καλο οντως αλλα υπαρχουν αν θες και αλλα αντιστοιχα δωρεαν προγραμματα.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και την πολυτιμη βοηθεια σας.

Τελικα κατεληξα στο direct με τα πεταλακια που εχω...!

Ενα πργμα θα πω/....Καλη και η ampeg αλλα ο gallien krueger σκαβει απιστευτα και με καλυπτει στο μεγιστο!

Μεγας ο θεος που φωτισε τους λεβεντες αυτους να φτιαξουν αυτο τον ενισχυτη! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ philippos_encore με βοηθησες αρκετα και εσυ με το κειμενο σου.

1.τα μπασα μου ειναι χειροποιητα active με προενισχυση εσωτερικη...πρεπει οπωσδηποτε να το βαλω στην προτεινομενη grace m101 εφοσον εχει?

2.Προτεινε μου αν εχεις κατι κατα νου σε οικονομικο πυκνωτικο spare μικροφωνο που ειπες?

 

1. Ναι, απλά δε θα "υπερβάλεις" σε pre απο το ίδιο το μπάσο, ωστε να παρεις την καλη εξωτερική προενίσχυση (αν φυσικά είναι επιθυμητή στον ήχο που θέλεις). Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, κι ε΄γω εδώ και χρόνια αποφευγω την ηχογράφηση μπασου με mic και ο grace που σου ραφω ειναι αυτος που εχει "καθισει" καλυτερα απο καθε αλλο με κάθε μπασο που έγραψε....

2. Μεγάλη κουβέντα αυτο......Πάει κατ' ευθείαν στα θέματα που αφορούν ποιότητες και τιμές πυκνωτικών......δεν υπάρχει δηλαδή κάποια dedicated κατηγορια για τη συγκκριμένη δουλειά που το θες, αλλά μπαίνει στην ίδια λογική με το να έψαχνες εξ' αρχής ένα καλό πυκνωτικό με μια αναλογη προενίσχυση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς με το wha πρώτο έπειτα το Drive σου και τελευταίο το delay. Από εκεί και πέρα όπως το είπες

 

Αυτο ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου