Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάφρος.

 

+10

 

Προσπαθώ στην οδήγηση να είμαι συνετός προσεκτικός και όσο γίνεται Ευρωπαίος. Έχω πάρει την απόφαση να προσπαθώ να σταματάω σε διαβάσεις χωρίς φανάρι όταν υπάρχει κόσμος που περιμένει και να μην περνάω σαν σίφουνας στο "βαθύ" πορτοκαλί...

 

Για την ώρα την εχω βγάλει καθαρή με πολλές άσεμνες και χειρονομίες και χαρακτηρισμούς. Περιμένω απο ώρα σε ώρα να κολλήσει πίσω μου το κωλόφτιαγμένο Punto που προσπαθεί να περάσει απο πάνω/κάτω/μέσα μου όταν ήδη πηγαίνω με 60-70* σε δρόμο κατοικημένης περιοχής.

 

*Αυτό θα διορθωθεί όταν θα έχω χωρτάσει βρίσιμο απο του δύο απάνω λόγους και θα ψάχνω έναν καινούριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είμαι κάφρος.

 

OK Δεκτόν. Το λέμε. Και να μην το πούμε σαν κάφρους μας αντιμετωπίζουν. Μετά όμως? Κάτι δεν πρέπει να κάνουμε? Διαφορετικά απλά οι "πραγματικοί" κάφροι θα έχουν αποκτήσει το 100%.

 

Εγώ το ξαναλέω. Σκεφτήτε τα μπλουζάκια, π.χ. "Είμαι κάφρος αλλά κάνω θεραπεία"

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κυρίως, "μη φαγωθούμε μεταξύ μας" (είχανε ρε και χθες οι ξένοι Νίκο Ξυλούρη?)

 

 

όχι, αλλά είχανε Miles, Coltrane, Beatles, Floyd κι ένα εκατομμύριο άλλους...Α, ναι, κι έναν Vangelis που έδωσαν το όνομα του σε πλανήτη...

Μαζί σου, αλλά δε νομίζω ότι είναι σωστή αυτή η λογική της σύγκρισης. Σ' ένα άρτιο και υγιές σύστημα, που ξεκινάει από τον πολίτη-μονάδα, και συνεχίζεται σε όλα τα επίπεδα πρέπει να βασιστεί η όποια βελτίωση. Κι αυτό μέσω της συνεχούς παιδείας. Τότε ίσως ακόμα κι ο κάφρος κι ο απολίτιστος να ντραπεί να παρεκτραπεί. Λαμπρό παράδειγμα ίσως κάποια νησιά τη θερινή περίοδο, που τις μεγαλύτερες καφρίλες τις κάνουν συνήθως μεθυσμένοι τουρίστες (υπάρχουν κι εξαιρέσεις -βλ. Μύκονος) λόγω ελαστικότητας του συστήματος. Μη χάσουμε κάνα τουρίστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ στην οδήγηση να είμαι συνετός προσεκτικός και όσο γίνεται Ευρωπαίος.

Δεν παίζει αυτό (εκτός και αν εννοείς Παριζιάνος ή Ναπολιτάνος ή Λονδρέζος κούριερ).

Γιατί για να γίνει ο Έλληνας σαν τον μέσο Ευρωπαίο οδηγό ή θα πρέπει να κάνει ψυχολογικό/βιολογικό reset ή να πάθει εγκεφαλικό.

 

Τώρα αν είναι καλό ή κακό άλλη μεγάλη συζήτηση.

 

....είναι όπως οι δημοσιογράφοι του Top Gear που "έκραζαν" ένα top μοντέλο Jaguar επειδή είχε "παλιάς τεχνολογίας" τηλεσκοπική κεραία ραδιοφώνου. Τώρα το παίρνουμε εμείς αυτό σαν απελπιστική κριτική, και ξεχνάμε πως το εγχώριο επίπεδο είναι το ... Pony!!! (πόσοι τα θυμάστε από το στρατό άραγε??? ψηφοφορία τώρα ή καλύτερα νέο Θέμα)

To Top Gear είναι ψυχαγωγική εκπομπή (ή καλύτερα κερδοφόρα επιχείρηση με παγκόσμια απήχηση) με άλλοθι το αυτοκίνητο.Μην μπερδεύεστε...

 

Και λίγα τα λόγια γα τα Pony. Με "περίεργους" κινητήρες έχουν κάνει ζημιά μεγάλη σε ανυποψίαστα τζιτιάει δεκαεξαβάρβιδα.  ;)

Και τα απείραχτα δεν στοιχίζαν τίποτα, δεν έκαιγαν τίποτα και μας χωράγαν όλους.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το παίρνουμε εμείς αυτό σαν απελπιστική κριτική, και ξεχνάμε πως το εγχώριο επίπεδο είναι το ... Pony!!!

 

τα οποια ΔΕΝ τα φτιαχνουμε πλεον...μη ξεχνας οτι την..κρισιμη ωρα οταν οι, ψηφισθεντες απο ΕΜΑΣ βεβαιως,κρατουντες ειχαν να διαλεξουν αναμεσα στη βιομηχανια παραγωγης δημοσιων υπαλληλων και τη...βιομηχανια των....κεφαλαιοκρατων...προτιμησαν φυσικα την πρωτη....και ετσι ειμασταν που ειμασταν γιναμε ακομα χειροτεροι....

 

φυσικα οπως ειπες και εσυ και ο Αουδιοχωστας και εξω τα πραγματα δεν ειναι παντα ροδινα και εξω υπαρχει αθλιοτητα,φτωχεια και απιστευτος καφρισμος (περυσι στο Lichtenberg,κλασσικο no mans land προαστιο της "κομμουνιστιας" στο Βερολινο...ενας ΜΑΥΡΟΣ νεοναζι 16 ετων (απο την Κενυα!!!) σκοτωσε εναν ανυποψιαστο ανθρωπο στο μετρο γιατι εμοιαζε με....Εβραιο)...

 

αλλα ΜΠΑΧΑΛΟ,ΨΩΝΑΡΑ,αναρχια,ωχαδερφισμο,καφριλα  και πληρη ελλειψη ελπιδας για αλλαγη σαν την Ελλαδα δεν εχω δει πουθενα στον δυτικο κοσμο.... ειδικα οταν τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο αυτα προερχονται απο το ΕΠΙΣΗΜΟ κρατος...   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... δε νομίζω ότι είναι σωστή αυτή η λογική της σύγκρισης.

 

Σ' ένα άρτιο και υγιές σύστημα, που ξεκινάει από τον πολίτη-μονάδα, και συνεχίζεται σε όλα τα επίπεδα πρέπει να βασιστεί η όποια βελτίωση. Κι αυτό μέσω της συνεχούς παιδείας. Τότε ίσως ακόμα κι ο κάφρος κι ο απολίτιστος να ντραπεί να παρεκτραπεί...

 

Δεν ήθελα να κάνω σύγκριση.

 

Στο δεύτερο μέρος (δηλαδή, το πού θα βασιστεί η βελτίωση) τείνω να συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά δε με πειράζει και η ιδέα με τα T-Shirt με στοχευμένα μηνύματα "αντι-καφρίλας". Το T-Shirt έχει δύναμη.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο δεύτερο μέρος (δηλαδή, το πού θα βασιστεί η βελτίωση) τείνω να συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά δε με πειράζει και η ιδέα με τα T-Shirt με στοχευμένα μηνύματα "αντι-καφρίλας". Το T-Shirt έχει δύναμη.

 

Σκέψου το με λίγο χιούμορ, σαν καμπάνια Save Greece (ή και Shave Greece  ;D), ίσως να μπορεί και κάποιος να βγάλει και χρήματα απ' αυτό...πάντως όχι για να ενισχύσει, γιατί εκείνα άπατα θα πάνε.

 

"I'm greek. I promise I'll change" "I'm not a crook"  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... σαν καμπάνια Save Greece (ή και Shave Greece  ;D), ίσως να μπορεί και κάποιος να βγάλει και χρήματα απ' αυτό...πάντως όχι για να ενισχύσει, γιατί εκείνα άπατα θα πάνε.

 

"I'm greek. I promise I'll change" "I'm not a crook"  :P

 

Μου αρέσει το γύρισμα στο πρώτο πρόσωπο. Δε συμφωνώ όμως με τη γενίκευση, δηλαδή αντικατάσταση του "κάφρου"  με το "Greek". Η καμπάνια "I am backing Greece" κατέληξε να κρατά το μπλουζάκι ένας χαχανίζων Χρυσοχοίδης με επίσης χαμογελαστό τον Ρέν δίπλα του!!!! Εξάλλου, δεν απευθυνόμαστε σε ξένους (target group) αλλά στον διπλανό μας: Ο "δικός" μας θα καταλάβει, θα το φορέσει και αυτός, ο "κάφρος" θα θεωρήσει πως δεν τον αφορά, αλλά άμα βλέπει πολλά τέτοια μπλουζάκια, (πχ "Είμαι Κάφρος: Παρκάρω σε διαβάσεις ΑΜΕΑ", "Είμαι μάγκας: Μπαίνω πρώτος από Δεξιά στα φανάρια") ίσως προσπαθήσει να αποφύγει την ίδια την "Πράξη" στο τέλος.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη γενίκευση νομίζω ο Αγγελάκας τα είπε καλύτερα στο "Σαράβαλο": "Η φτώχια είναι πιο φρόνιμη αν νιώθει ότι φταίει". Τώρα αν θες σοβαρά, δε νομίζω να τα φορούσε κανένας. Βέβαια, θα μου πεις εδώ φοράνε μπλουζάκια γνωστής ομάδας με τη φράση "κι ας μη γ**ήσω ποτέ..." και δεν τους είδα να είναι λιγότερο κανίβαλοι...Μου θύμισες το stand-up του Robin Williams που προτείνει κολάρα με ηλεκτροσόκ για τους καθολικούς ιερείς που πάνε να ξεφύγουν...κάτι τέτοιο ίσως δούλευε... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δικιο, αυτο δεν θα το ευχομουν ουτε εγω στον χειροτερο εχθρο μου. Απεναντιας, θα το ευχομουν σε ολους τους γνωστους και φιλους. ;D Το "αναγκασμενος" ταιριαζει σε σενα SF που οντως αναγκαζεσαι να μενεις στην Αθηνα.

Αν ενιωθα "αναγκασμενος" να μενω σε ενα τετοιο μερος (μεσα στο πρασινο και με τη θαλασσα στα 100 μετρα μπροστα μου) θα ημουν το λιγοτερο ψυχοπαθης. ;D Συνελθε βρε SF, ελεος δηλαδη. eyeroll.gif

 

Φυσικα και θελω και μενω εδω, αυτο ελειπε να μη θελω. Και γιατι να μη θελω? Ειμαι μεσα στη θαλασσα και στο πρασινο, η κεντρικη παραλια και το κεντρο της πολης ειναι 3 λεπτα μακρια με τα ποδια, το εξοχικο μου στο βουνο ειναι 20 λεπτα μακρια με το αμαξι και η Αθηνα απεχει μολις 30-35 λεπτα!

30-35 λεπτα, περιπου οση ωρα δηλαδη θες εσυ και οι περισσοτεροι Αθηναιοι για να διανυσετε...5 χλμ μεσα στην Αθηνα σε ωρα αιχμης. ;D ;D

Σας παρακαλω, μη με αναγκαζετε αλλο να μενω σ'αυτη την κολαση, δεν μπορω αλλο, δεν αντεχω....drama.gifmock.gif

 

Πράσινο έχει αρκετό η Χαλκίδα, έχω δει πολλές γλάστρες σε όσα μπαλκόνια νεοκλασικών δεν έχουν πέσει ακόμα, επίσης ο δήμος κλαδεύει που και που τα δέντρα και παρατάει τα κλαριά για μέρες για να τα θαυμάζουν οι τουρίστες. Δημιουργική κηπουρική.

 

Επίσης αυτή η πανέμορφη θάλασσα της, αχ, τι μαγεία. Τι και αν δεν μπορείς να κολυμπήσεις πουθενά εκεί κοντά, είναι αλήθεια μούρλια, έργο τέχνης. δεν πειράζει όμως, μπορείς να κάνεις ένα 2ωρο ταξιδάκι (αν είσαι τυχερός και δεν μπλέξεις στην κίνηση) και να βγεις αιγαίο για να βρέξεις τα ποδαράκια σου χωρίς να φοβάσαι μην βγεις χελωνονιντζάκι από την μόλυνση.

 

Το κεντρικό σημείο της πόλης, αυτή η παραλία με τις καφετέριες, τι θαύμα. Θα πρέπει βέβαια να προσέχεις να μην πατάς στην άκρη μιας και καταρρέει από την εγκατάλειψη, αλλά αξίζει το ρίσκο. Αλήθεια, ο καφές έχει πέσει καθόλου από τα 5-6-7 ευρώ; Όχι ότι έχει σημασία βέβαια, για ένα τέτοιο μαγευτικό υπερθέαμα λίγα είναι και τα 20.

 

Τέλος, συμβουλεύω τον ευτυχή επισκέπτη να μην ξεχάσει να θαυμάσει τα πρεζάκια που χορεύουν τσάμικο πάνω στις σύριγγες στο πάρκο Αγ. Νικολάου, χάρμα οφθαλμών αλήθεια. Ευρωπαϊκός κινηματογράφος, δύσκολα νοήματα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου